Gelëndewagen - modelloversikt/spesifikasjon(er)
#1
Posted 23 January 2004 - 00:00
Jeg er på søkend etter å kjøpe en MB Gelëndewagen 300 GD lang (1979-1991), og med turbo.
Jeg har prøvekjørt noen og det er forskjellig utstyr på de forskjellige modellene har jeg funnet ut. Men hva?
Er det noen som kan hjelpe meg med link eller info om hva som er av "standardutstyr" på de forskjellige på denne 300 GD (460), og hva er forskjellen (bortsett fra modellår).
Som f.eks når kom ABS, når kom setevarmere, når kom el.vinduer, el.speil, orginalturbo osv....
På forhånd takk
MrT
no carrier...
#2
Posted 26 January 2004 - 00:00
Har sett på mange GD` er felles for alle er at tilstanden avgjør prisen, har en kompis som er selger på den lokale mb sjappa han sier at de ikke bryr seg med årsmodell når de takserer 460`er men ser bare på tilstanden/utstyr.
Personlig mener jeg at å bruke 200K på en 460 er TEIT, er G entuasiast og synes d er en kanon terrreng/tur bil, men er ikke så blind som mange andre merke-entusiaster og er klar over bilens åpenbare svakheter.
Mangel på senter diff. som bla. fører til mangel på ABS. I tillegg se mitt råd til deg.
Støy, dette kan utbedres men allikvel...
Komfort.... eller mangel på det <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Alle 460`er med orginal motorisering er undermotoriserte.
Generell mangel på stæsj..
Mitt råd til deg Mr T:
Skal du bare bruke bilen til "børstraktor", for at du trenger en bil med 4x4 når det er glatt, husk bilen har ikke permanent 4x4. Dette fører til wind up i transmisjonen på tørt føre, siden for og bakhjul har forskjellig hastighet, og trenger grus eller is for "å hente seg inn av og til" En G m med bakhjulstrekk på isen er som alle andre store bakhjulsdrevne biler, rimelig lett å få sleng på<img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
Legg heller mer penger på bordet og kjøp en 463, eller kjøp deg en annen bil med "full time" 4wd.
Skal du kjøpe deg en bil til terrengbruk, bruk 40-70 på den beste G du kan finne. Du trenger ikke en karroseri messig strøken bil for å bryte rundt i skogen.
Pynt e for homsa å småpie!
#3
Posted 26 January 2004 - 00:00
Skjønner at jeg har en sjelden bil.. Har orginal aircondition og Recaro i min. I tillegg er den BN-registrert og det meste av servicene er tatt på B.O. Steen. Jeg vet riktig nok ikke om bilen opprinnelig er solgt av Fjeldstad eller B.O.Steen.
Prates.. Tom
'87 MB 280GE
'63 Unimog-S 404
#4
Posted 25 January 2004 - 00:00
Nå skal man kanskje være forsiktig med å "dømme" biler i offentligheten som jeg gjorde her, men det var mitt personlige syn, utifra at jeg kanskje ikke har nok kunnskap om hvordan en slik bil "bør" være i kjøring osv. Det var ikke noen bilder ute på finn.no da jeg dro oppover, så jeg hadde ingen aning på utssende, og jeg fikk også et godt inntrykk av vedlikeholdet, men som jeg sa lenger opp, opplevde kjøringen i mitt hode annerledes enn hva jeg forventet meg. Jeg fikk en annen følelse på den andre, så derfor sa jeg det slikt. Alle må jo selvfølgelig gjøre sine egne undersøkelser og jeg vil ikke evt. ødelegge for en selger med min "subjektive" vurdering.
Så var det en annen ting som jeg lurte på.
Det er sagt at dette er (Les:Gelëndewagen)en bil som krever vedlikehold og jevnlig service. Jeg har lest og snakket med noen at en service på. f.esk. foraksel koster kr. 10.00-15.000. Og en ny ca. kr. 25.000., en tank ca. kr. 14.000.
Hvis det er noen som har erfaring i andre ting som man bør ta høyde for når man gjør en vurdering av potensielle objekter, for evt. og ikke få seg en kostbar overraskelse, og som evt. pruting.
Hvis dette kommer, vil jeg føle meg veldig komfortabel med alle disse flotte tilbakemeldingene som har kommet, på at jeg har alle opplysninger som skal til for å gjøre et godt kjøp.
Jeg er ikke nødvendigvis ute etter en 100% strøken bil, for litt skruing kan jeg, og har ifølge konemor ikke 10 tommeltotter. Men å få mest mulig for pengene er mitt mål.
Igjen, tusen takk for all engasjementet her for å hjelpe meg (og andre som lurer på det samme).
T
P.S. Olav, la meg kjøpe en først da... *smiler*
no carrier.....
Endret av - mrt on 25 jan 2004 18:27:51
Endret av - mrt on 25 jan 2004 18:37:44
#5
Posted 25 January 2004 - 00:00
Ringte på den Gelendewagen du prøvekjørte i Ål,allt hørtest greit ut i henhold til de overhalingene på motor og gear som du nevnte.Så veldig pen ut på bildet også(finn.no)Så jeg var tenkt å kjøpe den usett.Men etter å ha lest din "rapport"blir det nok ikke den bilen.Får nok lete etter en 86mod eller nyere jeg og da.
Forøvrig så har jeg en 82mod,og den er helt thigt og fin i hele drivlinja.
Olav
#6
Posted 24 January 2004 - 00:00
Lykke til!
#7
Posted 24 January 2004 - 00:00
Er det noen som kan hjelpe meg med link eller info om hva som er av "standardutstyr" på de forskjellige på denne 300 GD (460), og hva er forskjellen (bortsett fra modellår). <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Å orientere seg i jungelen av utstyr, modeller, motorer og kombinasjoner av dette på G-wagen er et stort studium. Anbefaler som Torfinn www.g4rce.net på det sterkeste!
[guote]
Som f.eks når kom ABS, når kom setevarmere, når kom el.vinduer, el.speil, orginalturbo osv....<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Generelt var fint lite standard, tom servostyring var ekstra. Sperrer var heller ikke standard, som mange tror, men veldig rimelig ekstrautstyr. Etter hvert ble den standard på bakakselen, senere foran også. I 82/83 kom det interiør med endel bedre detaljer, brytere fra 123-bilene, penere ratt, bedre multifunksjonsbryter og bedre plastkvalitet. Den 2-delte bakdøren ble erstattet av en stor. Recaroseter ble også tilgjengelig som ekstrautstyr fra fabrikk, samme med el-vinduer. De bilene som kanskje er mest attraktive er fra og med 86-modell og utover. Da kom nemlig det lyse grå/grå dashbordet (erstattet det svarte), tepper på gulvet og bedre støydemping. Sentrallåsen ble også standard. Enkelte smådetaljer i akslinger og fordelergirkasseoppheng er også anderledes, men de er ikke så store at det gjør seg veldig merkbare.
ABS kom ikke på G-wagen før W463-generasjonen kom i 89/90. Grunnen til dette er at 460 ikke har noen senterdifferensial og derfor vil ABS ikke fungere når bilen står i 4wd. El-speil kom med samme modellskifte. Originalturbo kom ikke før på 350 GD, som kom i 92/93.
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>Sitat:<hr height=1 noshade id=quote>
Jeg tror "alle" sivile ble levert med sentrallås, men elektriske ruter samt soltak var spesialbestillinger. Aircondition ble vel for det meste montert av Fjellstad som importerte de aller fleste som går her.<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Sentrallås var langt i fra standardutstyr, men veldig populært ekstrautstyr. Elvinduer fra fabrikk er VELDIG sjeldent, de fleste biler med dette utstyret har det ettermontert. Aircontittion-systemet som sitter i de aller aller fleste 460-bilene(den svære klumpen som sitter helt nederst på dashbordet) er som regel montert av Torleiv Aas. Aircondittion fantes også originalt, men det er EKSTREMT sjelden vare. Soltak var aldri tilgjengelig på 460, så det er eventuelt ettermontert i Norge. Disse har det vært mye problemer med grunnet takkonstruksjonen med langsgående riller i hele taket.
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>Sitat:<hr height=1 noshade id=quote>
Ut over dette er vel valget egentlig bare tre hovedmodeller: Den militære (ofte kalt militær cab), den 5-dørs "lange" og den 3-dørs korte versjonen. <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Så fremt vi snakker 460-serien her generelt 3 karosseriutgaver i Norge. Vi har 5dørs med lang akselavstand (2850mm) og kort (2400mm) som 3dørs med fast tak og som cabriolet. Andre karosseri som var tilgjengelige var kort og lang "kastenwagen", varebil med 3 dører, uten baksete og blenede sidevinduer, lang pick-up (SAS sine korte pickuper er spesialbestilte og ble ikke solgt offisielt), chassis/cab med enkel og dobbel kabin og varierende akselavstand.
I tillegg kommer de militære utgavene, hvor den mest vanlige er den "norske" lange helcabriolet med 2 dører, nedfellbar frontrute og canvas-tak, populært kalt teltvogn.
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>Sitat:<hr height=1 noshade id=quote>
Motorvalget kan det være 4(230GE) eller 6 (280GE) sylindret bensin og 4(240GD) eller 6 (300GD) sylindret diesel, den siste med eller uten STT turbo. 280GE har for det meste 4-girs automat og de andre 4 eller 5-girs manuell.<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
300 GD i 460-serien har bare 5 sylindre. Alle modellene ble levert med 4-trinns manuell, automat og 5-trinns kostet ekstra (ikke tilgjengelig på 240GD). De første 3 årene fantes også 230G, en 4sylindret 90hk forgassermotor. Denne er (heldig vis) svært sjelden.
250GD erstattet 240GD i '87. Dette er en 5sylindret diesel med 84 hk, svært sjelden i Norge.
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>Sitat:<hr height=1 noshade id=quote>
Alle Gelendewagen har egne typenummer etter 460 slik som f.eks min 280GE: 460.233.
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Disse nummerene representerer:
460: Byggeserie, på lik linje med nummer fra andre MB, 124(E-klasse), 126(Gammel S-klasse) osv osv
2: Drivstofftype, bensin eller diesel(3)
33: Karosseri:
12 - cabrio
22 - closed wagon, swb
23 - closed wagon, lwb
24 - chassis cab, lwb
32 - station wagon, swb
33 - station wagon, lwb
34 - Pickup
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>Sitat:<hr height=1 noshade id=quote>Kort sagt kan vi si det slik at du må se etter hva bilene har ut over 3/5 dører (som er kort/lang type) og sentrallås. Det kan være litt varierende setearrangement. Jeg har for eksempel 5 Recaro stoler (3 ved siden av hverandre som baksete). Dette er behagelig å sitte i (alle kan reguleres fram/tilbake samt justere ryggen), men de kan ikke brettes opp slik som hel sofa kan. Når man gjør dette får man et noe større lasterom.<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Det er gjort utrolig mange forskjellige tilpassinger og variasjoner i ettertid, de fleste gjort av Autocenteret Fjeldstad. Her må man gjøre som Tjærand sier, se på bilen og se hva som er gjort med den.
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>Sitat:<hr height=1 noshade id=quote>Jeg har da kommet til en konklusjon at det må være en nyere enn 1986 jeg skal kikke etter.<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Veldig mange biler har blitt oppgradert og fått nettopp disse modellenes støydemping og finere detaljer. Vær klar over det, så du ikke utelukker potensielt meget gode biler bare pga årsmodell.
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>Sitat:<hr height=1 noshade id=quote>Men jeg har et spørsmål som jeg ville prøve å få litt tilbakemeldinger på. Det snakkes om rust.. og = "stål-orm". Jeg har lest om G-punkter (les: ikke i Cupido.no) Hvor er de punktene (gjerne en "10 på topp" liste). Hvis man da skal begynne å sveise, (eller noen andre, for jeg er som Tjærand sa et sted her, jeg vet flammen er blå og det er varmt) Hva vil det koste sånn ca., og.. da må jo bilen lakkeres igjen, og det koster vel også penger?<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Profft gjort koster en real oppussing fort 70.000 kr, hvis du finner en som vil gjøre det. Det er verdt å ha i bakhodet om du vurderer et objekt. I et slikt perspektiv kan det være fornuftig å vurdere noen av Fjeldstads biler, det ligger for øyeblikket et par pene på hans web-sider www.autocenteret.no .
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>Sitat:<hr height=1 noshade id=quote> 8. Dørhåndtak foran. Har sett dette på mange G'er av en eller annen rar grunn.
[/quote]
Dette har som regel med hastverksarbeid ved lakkering å gjøre. Dørhåndtakene skrus på for fort, før lakken har herdet skikkelig og taes i bruk. Dermed skjærer de seg ned i den myke lakken. Når et par vintre får jobbet litt bobbler det fram.
Sjekk også bakre støtdemperfester og oppå fjærfestene bak, her har det en tendens til å ruste. Dette er tilgjendelig som del og mulig å bytte, men vær obs! Også verdt å huske på når en er ute med høyttrykksspyleren, skyll godt på disse plassene! Tanken er også rustutsatt, verdt å sjekke!
300 GD Cab 33"
280 GE LWB
Endret av - Iver460 on 25 jan 2004 02:39:28
#8
Posted 24 January 2004 - 00:00
Vi kjørte den bilen, og det var en helt annen bil å kjøre. Den lystret på alt og var deilig å kjøre. Da skjønner jeg at de laget en mere "onroad" bil rundt den tiden (1986-87). <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Jeg har en 1980 300GD som er god å kjøre, bedre en mange nyere. Dersom bilen har fått skikkelig stell hele veien, tror jeg ikke at alderen har noe særlig å si på kjøreegenskapene. Bilen min er importert fra Sverige i 1984, og har ikke noe ekstrautstyr.
Frode
#9
Posted 24 January 2004 - 00:00
Skal du kjøpe en STT-GD så gå for en med intercooler, og om mulig, be om dokumentasjon på hvert bidige oljeskift.
Det er veldig fornuftig av deg å ta bryet med å vise bilene for Fjeldstad. Det kan spare deg for ganske drøye summer.
Når det gjelder rust så er de mest populære stedene som følger:
1. Hjørner bak. Deler er billige (relativt, den har jo stjerne i grillen), men jobben kan bli dyr hvis du setter bort alt.
Se etter biler med plast innerskjermer, problemet er eliminert med slike!
2. Bakdører og bakluke. Se etter råte i nedkant. Samme problem som over.
3. Forskjermer.
4. Kanaler. Sjekk om det er rust over og under plastlista som går langs sidene nede på bilen. Sjekk foran, bak og mellom dører.
5. Rundt frontrute. Sjekk om det er rust langs pakningen på inn og utside.
6. Under tepper i fotbrønnen begge sider foran. Løft opp og se. Se etter fuktighet.
7. Sjekk under innstigningslistene. Krever skrutrekker.
8. Dørhåndtak foran. Har sett dette på mange G'er av en eller annen rar grunn.
Sikkert noen flere steder, men dette er det jeg kan huske å ha sett på flere G-wagen.
Nå skal det sies at G-wagen jo er bygd på ramme, så det skal veeeeeldig mye til før karosseriet er i så dårlig stand at det ikke lar seg lappe på.
Tenker Iver kan svare mer. Han har gått gjennom en totalrenovering av en 280GE.
300GD STT 33"
#10
Posted 24 January 2004 - 00:00
Dette viser å stemme med virkeligheten også. I går var jeg og konemor i Ål i Hallingdal for å prøvekjøre en hvit 1984, 4 trinn automat, med turbo i følge eier. Vi hadde avtalt med Fjeldstad i Holmestrand at vi kunne komme innom der for en tilstandsrapport. Avtalen var at var bilen i den stand som selger sa, så kjøper jeg den. Automatkassen var overhalt, motor for et år siden, foraksel for 2-3 år siden. Han viste ikke hvor mye den hadde gått.
Da vi kom frem var den en STT turbo. Når jeg gikk over bilen utvendig var den ikke noe pen synes jeg personlig. Han fortalte at han hadde brukt stålbørste på "bakskjermene" og malt over med rulle. Ikke særlig pent synes jeg, man så strukturen i rullen etterpå.
Da jeg kjørte nedover dalen kjente jeg med en gang, dette var ikke bilen jeg skulle ha. Den var stiv (ikke av kulde), det klakk her og der, og det var mye slakk kjente jeg. Den var heller ikke mye pen innvendig, så vi kjørte litt rundt i Ål før vi kjørte opp igjen og fortalte hva vi hadde kommet frem til. Det var greit for han, og han fortalte da at han hadde en til 300 GD med turbo,1986 mod. som sto på verksted på Geilo for clutch og varmeviftebytte. Den skulle han ha mere for, men vi tenkte at siden vi hadde kjørt dit, så da var det ikke lange turen dit. Vi kjørte den bilen, og det var en helt annen bil å kjøre. Den lystret på alt og var deilig å kjøre. Da skjønner jeg at de laget en mere "onroad" bil rundt den tiden (1986-87). Denne hadde adskillig mere rust (overalt så jeg) og jeg følte at den heller ikke var det jeg kikker etter. Begge hadde lite utstyr også.
Jeg har da kommet til en konklusjon at det må være en nyere enn 1986 jeg skal kikke etter.
Men jeg har et spørsmål som jeg ville prøve å få litt tilbakemeldinger på. Det snakkes om rust.. og = "stål-orm". Jeg har lest om G-punkter (les: ikke i Cupido.no) Hvor er de punktene (gjerne en "10 på topp" liste). Hvis man da skal begynne å sveise, (eller noen andre, for jeg er som Tjærand sa et sted her, jeg vet flammen er blå og det er varmt) Hva vil det koste sånn ca., og.. da må jo bilen lakkeres igjen, og det koster vel også penger?
Jeg leste også at Fjeldstad har satt inn STT turbo på de fleste, men noen hevder det sitter en orginal turbo i den, og de ikke har satt inn fra en 300 stv., er det tilfelle?
Jeg fikk også et svar fra GIK turbo og de sa:
"Hei.
STT var et svensk firma som produserte turbosatser. Fjeldstad monterte mange av disse. Fungerte greit, men turboen var litt underdimensjonert. reduserte nok levetiden noe på turboen. Dersom vi leverer bytteturbo til disse satsene leverer vi en oppgradert type. Koster kr. 5.280,- med et tillegg på 1.650,- for oppgradering. Alle priser er pluss 24%MVA.Den gamle turboen sendes oss etter utskiftning.
Vi har også levert vår egen turbosats dersom det ikke er turbo fra før.
Denne hadde "riktig" turbo og Intercooler. Komplett sats med alle deler: Kr.
21.850,- +24%MVA.
Ta gjerne kontakt."
Et siste spørsmål for denne gang, 300 GD (1979-1990) er en 5 sylindret, og ikke 6 som det ble sagt over her.
#11
Posted 24 January 2004 - 00:00
http://www.g4rce.net/engl/index.html
Der står det mye om de forskellige seriene og de forskjellige modellvariantene.
mvh
Torfinn
#12
Posted 24 January 2004 - 00:00
Fjeldstad startet "siviliseringen" av G-wagen tidlig på 80-tallet.
Hvis det er en bil som er solgt av Fjeldstad, så vil den antageligvis ha sentrallås, ekstra støydemping, tepper osv. Hvis den i tillegg har gått som børstraktor så har den antageligvis ortopediske seter fra Recaro eller ASS.
Hvis den er renovert etter 1991, så vil den ofte ha noen W463-detaljer, alt fra hvite blinklys til stigtrinn og W463-front.
Den eneste måten å bestemme seg for en G for er rett og slett å se på aktuelle biler, og se hvor kurant ekstrautstyret er. Hvis den forrige eieren var litt entusiastisk, og det ikke skortet på penger, så kan du få noen gamle G'er som er i vanvittig god stand.
300GD STT 33"
#13
Posted 24 January 2004 - 00:00
Jeg har ikke den helt lange Gelendewagen erfaringen, men har flere andre MB'er. Lurte egentlig litt på det samme selv før jeg kjøpte min 280GE -86.
Og her er det lille jeg fant:
Det var et vesentlig skifte litt ut i 80-årene hvor bilene ble forsøkt gjort litt mere "personbil-preget". Fra -79 til ca -85 ble de egentlig produsert for bruk i "gelende", altså ikke på vei, men med meget god framkommlighet utenfor veiene. De er jo egentlig designet for forsvaret. I alle fall min -86 er en del mer tilpasset sivil bruk med bedre støyisolering og noen andre små forbedringer for sivilt bruk. Du ser enklest forskjellen på høytaler i dashbordet på de tidligere modeller og også et skifte i stoffmønster på stoler og dørsider.
Jeg tror "alle" sivile ble levert med sentrallås, men elektriske ruter samt soltak var spesialbestillinger. Aircondition ble vel for det meste montert av Fjellstad som importerte de aller fleste som går her.
Ut over dette er vel valget egentlig bare tre hovedmodeller: Den militære (ofte kalt militær cab), den 5-dørs "lange" og den 3-dørs korte versjonen. Motorvalget kan det være 4(230GE) eller 6 (280GE) sylindret bensin og 4(240GD) eller 6 (300GD) sylindret diesel, den siste med eller uten STT turbo. 280GE har for det meste 4-girs automat og de andre 4 eller 5-girs manuell.
Ellers er det også produsert 200GE, 230G (uten 'E') og 250GD med forskjellige karosseriversjoner (åpne vogner, Kasten-, Station-wagen samt Fahrerhaus men disse er det få av her i landet. Alle Gelendewagen har egne typenummer etter 460 slik som f.eks min 280GE: 460.233.
Kort sagt kan vi si det slik at du må se etter hva bilene har ut over 3/5 dører (som er kort/lang type) og sentrallås. Det kan være litt varierende setearrangement. Jeg har for eksempel 5 Recaro stoler (3 ved siden av hverandre som baksete). Dette er behagelig å sitte i (alle kan reguleres fram/tilbake samt justere ryggen), men de kan ikke brettes opp slik som hel sofa kan. Når man gjør dette får man et noe større lasterom...
Ellers så har de faste plasser som blir angrepet av "stål-orm" (les: rust). Du ser fort hvor det er...
OK, det er helt sikkertmange flere som vet mer om dette enn meg, så nå er det opp til Henning å svare <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>!
#14
Posted 27 January 2004 - 00:00
"Det er en svakhet for de som kjører på vekslende is-bart-is føre."
Svakhet??? Det er jo det som er styrken synes jeg. Koble inn og ut i 120, ingen problemer.
300GD STT 33"
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Klipper det her fra en annen tråd, forfatter er vel du<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>Sitat:<hr height=1 noshade id=quote>
Når en megler kjører bilen konstant i 4x4, i hundreoghælvete på E18 mellom Bærum og sentrum, aldri skifter olje, driter i forakselservice, ja da kan du faktisk ende opp med en ødelagt G-wagen.
G-wagen er en svært solid bil, men den er også en spesialisert bil som krever vedlikehold. Den er laget etter militære spesifikasjoner for å tåle 25 års daglig drift, og da er det inneforstått at den også får vedlikehold deretter. Hvis du ikke vil skru, eller skifte oljer med tysk punktlighet, så er kanskje en vedlikeholdsfri japaner et bedre kort å satse på. Men da får du ikke en G-wagen <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
300GD STT 33"
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Megleren kjørte vel med permanent 4x4 fordi han mente det var tryggest.... han hadde jo tross alt 4x4
Svært mange spesielt her oppe hvor det er veldig vekslende forhold synes det er en fordel med permanent 4x4, det er heller ikke så lett å legge inn 4x4 ETTER du har fått sleng på en is svull<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Ellers tok jeg med det du sa om vedlikehold for det er også et kjempe poeng!!
Pynt e for homsa å småpie!
#15
Posted 27 January 2004 - 00:00
Svakhet??? Det er jo det som er styrken synes jeg. Koble inn og ut i 120, ingen problemer.
Men for all del, 200 000 er mye penger for en 460, men jeg er ikke enig at 460 generelt sett ikke er verdt mye penger. Som tidligere nevnt, det kommer an på standen. Klart jeg vil betale mye penger for å få en tilnærmet strøken 460 som med en minimum av entusiasme kan holde seg i 15-20 år til. Men jeg synes at det ofte kommer et skjæringspunkt mellom rust og pris et eller annet sted rundt 70 00 kr. Stort sett så er det mye som må gjøres på biler som selges til en lav pris, og er du ute etter å kjøpe en familiebil så vil du jo gjerne ha noe som du slipper å sveise på.
Når jeg kjøpte G'en min så kikket jeg lenge og vel på både 460 og 463, og kom til at 460 er der du får mest for pengene hvis du kjøper en pen bil i god stand. 463 ligger såpass høyt i pris ennå at du må over 300 000 for å få en i god stand. Og da er de såpass nye at slitasjeproblemer ikke har begynt å vise seg ennå, men du vet de kommer. Og du må fremdeles slite med verditapet...
300GD STT 33"
#16
Posted 27 January 2004 - 00:00
Synes ikke du er en blind G entusiast Iver, og har ved flere anledninger hatt glede av din G kunnskap. Har sett et par restaurerte Fjellstad biler, og for spesielt interesserte som vet hva di kjøper, og skal ha en strøken G vogn til 200K, har jo Fjellstad det de søker. Jeg mener bare at en G vogn og da spesielt en 460, ikke er det du søker hvis du skal ha en 4x4 til veibruk og er villig til å bruke 200k. Da finnes det mange andre alternativ.
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Enig med deg Henning!
Det kan være greitt å skille mellom de som skal bytte ut firmabilen da den nå snart er 3 år, og som nå har lyst på en 4-hjulstrekker. Lysten kommer muligens av at naboen nå har en 4-hjulstrekker eller man ønsker å slippe å måke mellom garasje og veien. Da er det mulig at et ny Kia eller Suzuki eller lignende passer bedre og fra 200.000 er der utvalget starter.
Dersom man er på utkikk etter noe som av noen kan oppfattes som et leketøy og hvor man ikke har noe imot å parkere "i lende" (og hvor det er fristende at avstand mellom parkering og vei er mer enn et par meter), ja da vil jeg anbefale å se på en g-"lende"-vogn <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Men, man trenger ikke å parkere "i lende" for å ha morro med en Glendewagen, men man bør <u>ha lyst </u>på den! Den krever litt mere vedlikehold (smøring (smørenipler!!) og oljeskift) enn de som er beregnet for bruk på veien.
#17
Posted 27 January 2004 - 00:00
Mente ikke å være blind merkeentusiast, men spør du om G-wagen så får du svar om G-wagen, det er det jeg har peiling på. 200 lapper på en 460 er rimelig drøyt, det er jeg helt enig i. Men du kan si hva du vil om Fjeldstad, at han er dyr og på grensen til frekk når det gjelder prissettingen av bilene sine, men de Geländewagenene han selger er ikke dårlige biler. Og de 460-bilene til 200.000 ser så bra ut i lakken og har såpass med utstyr at du trolig ville havne på det samme om du skulle kjøpe en bil med litt smårust og lite utstyr og få den i samme stand på verksted. Vi har nettopp fått ny lakk og fjernet rust på vår 280 GE, og med ny bakdør havnet det heler på minst 65.000 kr!!! Og vår var det IKKE mye alvorlig rust på, mest småtjafs (pusset opp med innerskjermer hos Fjeldstad i '95 også)Heldig vis dekket en forsikringsskade noe av det, men det koster mye penger. Men i et slik lys trenger ikke 200.000 for en 460 virke helt ubegrunnet.
På en annen side ligger det en meget pen 300 GE på finn.no til rundt 260.000, det er jo naturlig vis et langt bedre kjøp!
300 GD Cab 33"
280 GE LWB
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Synes ikke du er en blind G entusiast Iver, og har ved flere anledninger hatt glede av din G kunnskap. Har sett et par restaurerte Fjellstad biler, og for spesielt interesserte som vet hva di kjøper, og skal ha en strøken G vogn til 200K, har jo Fjellstad det de søker. Jeg mener bare at en G vogn og da spesielt en 460, ikke er det du søker hvis du skal ha en 4x4 til veibruk og er villig til å bruke 200k. Da finnes det mange andre alternativ.
I bunn og grunn er vi jo enige i at 200K er MYE penger for en 460. Har prata med flere G spekulanter som ikke vet at bilen ikke har permanent 4 hjulstrekk. Det er en svakhet for de som kjører på vekslende is-bart-is føre.
Vil bare at vi G entusiaster ikke skal bli så blinde som enkelte andre merkeentusiaster <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
Pynt e for homsa å småpie!
#18
Posted 26 January 2004 - 00:00
Personlig mener jeg at å bruke 200K på en 460 er TEIT, er G entuasiast og synes d er en kanon terrreng/tur bil, men er ikke så blind som mange andre merke-entusiaster og er klar over bilens åpenbare svakheter.
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Mente ikke å være blind merkeentusiast, men spør du om G-wagen så får du svar om G-wagen, det er det jeg har peiling på. 200 lapper på en 460 er rimelig drøyt, det er jeg helt enig i. Men du kan si hva du vil om Fjeldstad, at han er dyr og på grensen til frekk når det gjelder prissettingen av bilene sine, men de Geländewagenene han selger er ikke dårlige biler. Og de 460-bilene til 200.000 ser så bra ut i lakken og har såpass med utstyr at du trolig ville havne på det samme om du skulle kjøpe en bil med litt smårust og lite utstyr og få den i samme stand på verksted. Vi har nettopp fått ny lakk og fjernet rust på vår 280 GE, og med ny bakdør havnet det heler på minst 65.000 kr!!! Og vår var det IKKE mye alvorlig rust på, mest småtjafs (pusset opp med innerskjermer hos Fjeldstad i '95 også)Heldig vis dekket en forsikringsskade noe av det, men det koster mye penger. Men i et slik lys trenger ikke 200.000 for en 460 virke helt ubegrunnet.
På en annen side ligger det en meget pen 300 GE på finn.no til rundt 260.000, det er jo naturlig vis et langt bedre kjøp!
300 GD Cab 33"
280 GE LWB








