Ettermontering av gassdrift opp i Oslo Tingrett!
#1
Posted 27 January 2008 - 16:05
Ettermontering av gassdrift opp i Oslo Tingrett!
Auto E-14 AS har, som kjent (se AMCAR Magazine7 og 9-2007), med teknisk og juridisk bistand fra AMCAR, tatt ut stevning mot Staten v/ Samferdselsdepartementet i den såkalte "gassbilsaken". Saken er berammet til 7. februar 2008 kl. 09.00 i Oslo Tingrett.
Noen som veit hva det dreier seg om?
Why are the latest Fords so aerodynamically designed?
It improves the Chevy tow truck fuel consumption.
Min garasje
#2
Posted 27 January 2008 - 17:59
Den blir helt nazi-tolka av BT-folka her til lands, og en kar som kjøpte pickup og ettermonterte veltebøyle + gass fikk store problemer.
Han fikk beskjed om at disse måtte fjernes, da bilen ikke lenger var original.
Ellers ville dem klippe skiltene...
Dem lar ikke folk bytte felger engang...
Kai
08 Tahoe
14 Tesla Model S
73 Camaro Z28 LT/RS ZZ383/700R4
"Livet er for kort til å kjøre kjedelige biler"
Sjekk ut garasjen min! Mye info om 6,5TD.
Nyttige forkortelser på motorpraten
V8 Dieseltech Forum
#3
Posted 27 January 2008 - 19:39
Det er heller ikke tillatt å bytte farge på en bil iflg enkelte på tilsynet.
Håper inderlig amcar får gjennomslag.Regelverket er jo sinnsykt. Hva blir det neste?
Må man ut med personbilavgifter hvis en håndverker har montert skuffer i varerommet og EU kassen ikke lenger får plass??
Edited by v8, 27 January 2008 - 19:41.
Too much rice makes me sick!
#4
Posted 27 January 2008 - 20:45
Det regner jeg nesten med att du må! Hvis du flytter varebilveggen litt bakover(f.eks 5cm) for å få litt bedre plass i kupe'n, og statskassa dermed ikke får plass, skal det egentlig betales personbilavgift.
Det er nå laget noen små varebiler, fra bl.a Fiat, disse må det betales personbilavgift på, da det ikke er plass til statskassa baki. Dette er små 2-setere som er bygd som varebiler fra fabrikk!!
Som det blir nevnt, (fikk beskjed om dette fra bilforhandler) det er på nyere biler ikke lov å skifte til andre felg- eller dekk-dimensjoner enn det som står i vognkortet. Dette pga helhetsgodkjenningen på bilene!!
Dette er helt tullette

Norges største trosamfunn er folk som har kjøpt ett VAG produkt å tror de har fått en bra bil
(sitat Volvo-Lars på http://volvoforum.no)
#5
Guest_axsling_*
Posted 27 January 2008 - 20:51
Den blir helt nazi-tolka av BT-folka her til lands, og en kar som kjøpte pickup og ettermonterte veltebøyle + gass fikk store problemer.
Han fikk beskjed om at disse måtte fjernes, da bilen ikke lenger var original.
Ellers ville dem klippe skiltene...
Dem lar ikke folk bytte felger engang...
Min 01 Ram er importbil. Har montert 8 sidemark.lys og 4 ekstralys på lastesikringsbøylen, ble stoppet, fikk bare mangel på ekstralysene...ang dette tema strides de lærde vil jeg tro...men hvem er de "lærde"?...
Ang felger, har BT/Myndighetene bilder av bilen ved ankomst Norge da?...vet de hvilke felger som følger med kjøretøyet ved kjøp?... Hvor har du dette fra ChevyHoe?, har du link, eller er det noe du har hørt/funnet ut selv?...
Edited by axsling, 27 January 2008 - 21:07.
#6
Posted 27 January 2008 - 21:54
Det gjelder ikke type felg, men felgdimmensjon.
På min V70 står det 16" (husker ikke bredde) felg i vognkortet, på sommerdekkene har jeg 17" (husker ikke bredde) orginalfelg, disse har jeg egentlig ikke lov til å bruke! Men hvem bryr seg...

Norges største trosamfunn er folk som har kjøpt ett VAG produkt å tror de har fått en bra bil
(sitat Volvo-Lars på http://volvoforum.no)
#7
Posted 28 January 2008 - 00:57
Det fiffige er jo at om man godkjenner f.eks en pickup på den regelen så er det påbudt med gitter i bakruta, og leveres ikke det orginalt så kan man jo ikke godkjenne etter den paragrafen da den ikke lenger vil være orginal.
Håper virkelig AmCar får en knusende dom i vår favør!
#8
Posted 28 January 2008 - 17:37
Årsaken til rettssaken er at bilen det her er snakk om er godkjent etter § 1-15. Senere er det ettermontert et europagodkjent gassanlegg på bilen. I forbindelse med godkjenning av dette har Statens vegvesen kommet til at bilen ikke lenger tilfredsstiller kravene til godkjenning etter § 1-15 og krever at bileier må legge frem full dokumentasjon på at bilen tilfredsstiller norske tekniske krav når det gjelder bremser, støy, avgass, bilbelter osv. Statens vegvesen hevder at bilen ikke oppfyller kravet til originalitet lenger etter § 1-15.
Statens vegvesen nekter også godkjent f.eks en pick up som skal registreres som varebil kl.2 fordi denne ikke lenger er original slik som kravet er i § 1-15 når du monterer sikkerhetsgitter bak bakvinduet og surrekroker i platten. Dette med gitter og surrekroker er særnorske krav.
Amcar er av den oppfatning av at kravet til originalitet må gjelde på godkjenningstidspunktet og at en bil selv om den er godkjent etter § 1-15 må fortsatt kunne forbli godkjent etter en ombygging til for eksempel gassdrift når gassanlegget er godkjent i europa og Norge. Det samme gjelder for pick up som du etter norske krav må montere lastesikringsgitter og surrekroker på. Til sammenligning er det mulig å få godkjent vanlig typegodkjent bil som er ombygd hvis du har dokumentasjon på at det ombygde utstyret er godkjent i Europa.
En bekjent av meg fikk også stopp i gassmontering på sin H2 på grunn av denne regelen.
#9
Posted 28 January 2008 - 20:46
Det er nå laget noen små varebiler, fra bl.a Fiat, disse må det betales personbilavgift på, da det ikke er plass til statskassa baki. Dette er små 2-setere som er bygd som varebiler fra fabrikk!!
Som det blir nevnt, (fikk beskjed om dette fra bilforhandler) det er på nyere biler ikke lov å skifte til andre felg- eller dekk-dimensjoner enn det som står i vognkortet. Dette pga helhetsgodkjenningen på bilene!!
Dette er helt tullette
Vi (BG nor as) har vært i kontakt med Toll- og Avgiftsdirektoratet angående akkurrat dette punktet når det gjelder topper, lokk og pressenninger som blir montert på pick-up'er. Vi har fått til svar at Dette kan monteres, så lenge det ikke gjør at bilen endrer avgiftsklasse eller at den blir mer egnet for personbefordring.
De velger å se på denne typen produkter som avtagbare, hvilket de også er, samt at det ikke må borres festehull i karosseriet, annet enn til eventuelle "kroker" for pressenninger. Derfor blir det ikke en "varig" eller "statusmessig" (kjøretøystatus) endring av godsrom. Vi forespurte samtidig om dette med en eventuell innredning av toppen for håndtverkere o.l. og fikk til svar at det er gjort unntak for dette i Toll- og Avgiftsdirektoratet sitt regelverk når det gjelder oppdeling av godsrommet i mindre rom for oppbevaring av verktøy o.l.
Innviklet? Javisst, men så er det også avgiftsregelverket vårt vi snakker om og det er vel ingen andre land som kan viser til ett like innfløkt regelverk...?
#10
Posted 28 January 2008 - 20:55
Det var bra!! Men egentlig litt merkelig med tanke på alle de andre rara reglene vi har

Norges største trosamfunn er folk som har kjøpt ett VAG produkt å tror de har fått en bra bil
(sitat Volvo-Lars på http://volvoforum.no)
#11
Posted 24 February 2008 - 21:06
Auto E-14 AS tapte det som vi tidligere i Amcar Magazine 7/2007 og 9/2007 og her på nettsiden har omtalt som "gassaken". AMCAR har lest dommen fra tingretten. Det er på det rene at den praktisering av §1-15 som vi ser fra Vegdirektoratets side i denne "gassaken", og som direktoratet nå har fått støtte for i Oslo tingrett, forhindrer bileiere i å bidra til et mer miljøvennlig Norge. AMCAR synes det er trist at Staten bruker tid og ressurser på å stoppe et miljøvennlig tiltak, der noen uten å berøre trafikksikkerhetsmessige komponenter ønsker å gjøre tekniske endringer for å få bilen sin mer miljøvennlig. I stedet for å søke løsninger for hvordan den omtalte paragrafen kan endres for å imøtekomme ny miljøvennlig teknologi, bruker Staten rettsapparatet for å få stoppet slike miljøforbedrende tiltak. "Gassaken" er langt fra unik, men den er godt illustrerende for hvordan direktoratet opererer.
AMCAR hevder at dette etter hvert er blitt et stort problem og håper at saken påkaller oppmerksomhet omkring et tema organisasjonen har fokusert på i det siste - Vegdirektoratets håpløse vrangvilje mot å søke konstruktive løsninger for å sikre et bedre og mer trafikksikkert miljø langs norske veier.
#12
Posted 24 February 2008 - 21:24
Fueled by diesel, powered by bullydog.
#13
Posted 24 February 2008 - 22:44
Ikke uventet, men håpløst tragisk!
#14
Posted 24 February 2008 - 22:51
Hvem er det som sitter å klekker ut alle disse lovene og reglene? Og hvorfor?
Slimjim
Jeep Grand Cherokee 99' 4,7 V8 - 2,5" løft, 32/11,5-16
Land Rover Discovery II (Aldri mer) (Solgt, heldigvis)
Jeep Grand Cherokee 5,2 V8 (Solgt)
91 Jeep XJ 4H.O. 4" løft og 31/10,5 - 15
Chervrolet Suburban - 33-12,5-16 Goodyear Wrangler DT m/pigg (Solgt)
Yamaha TrailWay. bakdekk: 180-80-14 knast(!) (Solgt)
Toyota Hilux D-cab 31-10,5-15 - Solgt
Jeep XJ 4.0L H.O - 3" Skyjacker og 32-11,5-15 hjul. Solgt
Toyota 4-Runner 94mod 3" Dobinson på 32-11,5-15 - Solgt ![]()
Toyota Landcruiser LJ70 på 2" OME, 32-11,5-15, fanger og masse lys. Solgt ![]()
Jeep garasje: http://www.offroad.n...showtopic=94509
Toyota garasje: http://www.offroad.n...p;#entry1383886
Er dumt å legge skylda på storken for noe en gjøk har gjort....
#15
Posted 25 February 2008 - 07:57
En av de store i BT eller noe sånt, leser paragrafen sån den står, at bilen skal være i orginal stand. Da kan man faktisk ikke lakke flammer mm.
Nå har dette kommet politikerne for øre, og SP ved Erik Lanhstein (Tror det var han) tar dette videre opp i systemet.
Har avisen hjemme, skal prøve å få sitert mer i ettermiddag/Kveld.
#16
Posted 25 February 2008 - 09:51
#17
Posted 25 February 2008 - 10:09
Jeg kan ikke tro det er gjort i denne saken.
God ledelse er etter min mening solid faglig håndverk kombinert med samfunnsforsåelse og teft for når enkeltsaker inneholder moment som også bør undergis en politisk vurdering.
Har dette mot formodning blitt gjort, kan media, frivillige organisasjoner og vi velgere i etterkant ta stilling til liv og lære hos våre folkevalgte.
Slik det er nå kan BT risikere at en korrekt fagvurdering understøttet av en dom blir en politisk vanskelig sak, som i sin tur kan føre til unødig støy mellom folkevalgte og statsapparat.
Jeg synes det er klønete og sløsing med ressurser å ikke sørge for å få konsolidert en streng fagvurdering med politiske målsettinger (I dette tilfelle klima/miljø).
Håper saken får et annet utfall når politisk nivå forhåpentligvis presiserer nærmere hva som ligger i paragrafen. Uansett; Svarteper i første omgang er som vanlig bilisten. Trist.
#18
Posted 25 February 2008 - 17:49
Nei, Svarteper i første omgang er som vanlig moder jord. Og det er veldig trist!
#19
Posted 01 March 2008 - 17:10
Dom avsagt i "gassaken"
Auto E-14 AS tapte det som vi tidligere i Amcar Magazine 7/2007 og 9/2007 og her på nettsiden har omtalt som "gassaken". AMCAR har lest dommen fra tingretten. Det er på det rene at den praktisering av §1-15 som vi ser fra Vegdirektoratets side i denne "gassaken", og som direktoratet nå har fått støtte for i Oslo tingrett, forhindrer bileiere i å bidra til et mer miljøvennlig Norge. AMCAR synes det er trist at Staten bruker tid og ressurser på å stoppe et miljøvennlig tiltak, der noen uten å berøre trafikksikkerhetsmessige komponenter ønsker å gjøre tekniske endringer for å få bilen sin mer miljøvennlig. I stedet for å søke løsninger for hvordan den omtalte paragrafen kan endres for å imøtekomme ny miljøvennlig teknologi, bruker Staten rettsapparatet for å få stoppet slike miljøforbedrende tiltak. "Gassaken" er langt fra unik, men den er godt illustrerende for hvordan direktoratet opererer.
AMCAR hevder at dette etter hvert er blitt et stort problem og håper at saken påkaller oppmerksomhet omkring et tema organisasjonen har fokusert på i det siste - Vegdirektoratets håpløse vrangvilje mot å søke konstruktive løsninger for å sikre et bedre og mer trafikksikkert miljø langs norske veier.
Var foresten hos E-14 i går, snakka litt med han som fiksa det.
Rune
#20
Posted 01 March 2008 - 20:50
Hele poenget med paragraf 1,15 var jo at man skulle slippe dokumentasjon på bremser,avgass ol på biler som er i orginalstand.
Et hvert normalt menneske forstår jo at man med orginalstand mener modifiseringer som kan på virke bremser, utslipp eller kolisjonskrav.
Men neida, vegdirektoratet og domstolene våre mener altså at du må fremlegge bremsetestpapirer++ hvis du lakkerer om bilen din!
Dessverre føyer dette seg bare inn i rekken av saker som viser at sunn fornuft skal raderes vekk fra alle offentlige etater. Nedklassingen av dieseltahoe er vel det eneste positive som har skjedd på mange, mange år.
Too much rice makes me sick!









