Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Min 413 er vanskelig å få ut av 4WD
#1
Hei
Har 2 stk 413, på den ene går det som å skjære i smør å gire ut og inn av 4WD høy.
På den andre går det like lett INN i 4WD, men å få den tilbake til2WD krever luring, rygging, prøving og litt krefter for å få det til. Og så hører og kjenne jeg "klunk" når den slipper.
Noe må vel være slitt / i ulage / feil justert??
Noen med samme problem og erfaring med vellykket utbedring??[Bilde: smile.gif]
Johan, Moss
Svar
#2
høres ud som den me hadde på verkstedet, men ein 413 aksling å ein 410 aksling [Bilde: tongue.gif] e d enklare på grus/gras enn på asfalt?
forskjelli udveksling så dar blir et spenn i hele drivverket....


[Bilde: DORK5.jpg]
Svar
#3
Hmmm.. har likt sjå meg.... av å te går d lett, mens andreganger må d jobbes med, og då er d "klunk" noen ganger....

Vett ikkje ka d kan komma av....

Va likt på 413 transferen og 410 transferen eg har i nå...

<hr noshade size="1"><font size="1"><b>tåffår</b> - <i>928 52 178</i>
Member no.:113 Suzuki 4x4 Club Norway
<font color="blue">[Bilde: bluesamuraif.gif] ARB bumper w/Tabor 9K | 3/4" heving | 31x10.5 Trxus mud@7" Alu rim</font id="blue">
<font color="red">Vitara`n | Safari Grill | 30mm OME + 20mm Spacers | 30x9.5 on 7"WS | Safari Snorkel</font id="red">
</font id="size1">
Svar
#4
fordel jaffal å ha framhjulan pegane framøve å ha rullet et par meter framøve vett eg.....men udenom d vett eg ikje någe fornuftig svar egentli...


[Bilde: DORK5.jpg]
Svar
#5
hmmm... kassane eg har, komme lett om eg trille... fram/bak varierer...

Husker fra barndommen når stefaren min hadde zuki, at d konne vara knotete å få av...
Har kansje litt med at drivverke kan vara litt i spenn...


<hr noshade size="1"><font size="1"><b>tåffår</b> - <i>928 52 178</i>
Member no.:113 Suzuki 4x4 Club Norway
<font color="blue">[Bilde: bluesamuraif.gif] ARB bumper w/Tabor 9K | 3/4" heving | 31x10.5 Trxus mud@7" Alu rim</font id="blue">
<font color="red">Vitara`n | Safari Grill | 30mm OME + 20mm Spacers | 30x9.5 on 7"WS | Safari Snorkel</font id="red">
</font id="size1">
Svar
#6
Dette problemet dukket opp til meg en gang også.
Noen enkle sjekkpunkter er: Lik dimensjon på dekk foran og bak?
Ujevnt lufttrykk i dekk?
Er dette aktuelle problemer kan den låse seg i gir. Dette har noe med rulle omkretsen å gjøre.

kim
Svar
#7
Er der får d.... alle dekksetta eg har nå er av 4 like dekk(samme merke, dim) og lufttrykke er likt....

hehe såsandt dekk av samme type å dim varierer så mye i størrelse...

Er ikje noge med mekanismen som skal hålda gira inne då??

edit: ikkje så mange dagane siden ein post om motsatt problem http://www.offroad.no/snitz/topic.asp?TOPIC_ID=43932
Trur helle eg vil knota litt med å få den ut då...

<hr noshade size="1"><font size="1"><b>tåffår</b> - <i>928 52 178</i>
Member no.:113 Suzuki 4x4 Club Norway
<font color="blue">[Bilde: bluesamuraif.gif] ARB bumper w/Tabor 9K | 3/4" heving | 31x10.5 Trxus mud@7" Alu rim</font id="blue">
<font color="red">Vitara`n | Safari Grill | 30mm OME + 20mm Spacers | 30x9.5 on 7"WS | Safari Snorkel</font id="red">
</font id="size1">
Svar
#8
Har nettopp kjøpt min tredje suki nå, den det samme problemet. Jeg skal skifte slitedeler og selge den til vårs. Under denne tiden skal jeg finne ut av det. Alle lagre er peiseferdig(kjennes og føles slik ut) på hjul og fordelings kasse, jeg tror problemet ligger der. Skifta lager på fordelingskassa på prosjektet i fjorvinter og den ble som ny.

Mine linker:
<b> 9INCHISKING'S pensjonerte PITSTOP</b>
<b> OPPDAL 4X4</b>

[Bilde: SOVlogono.JPG]

Medlem nr:86 Suzuki 4x4 Club Norway
Svar
#9
Heisann, takker for tilbakemeldinger. Dette er tydeligvis et kjent problem for flere..!! Det må være riktig at det hele står i spenn - derfor kommer vel klunk-lyden nå drevene slipper inngrepet i hverandre. Men jeg har vært nøye på dette med hjulene rett fram, har t.o.m. rullet i nedoverbakke for å fjerne mest mulig belastning (belastningen på drevene blir vel dadelvis som å rygge?). Men dette med lufttrykk, dekkdimensjon samt ulik slitasje og derav forskjellig omkrets skal jeg se nærmere på! Ellers hadde det vært interessant å hørt mer fra 9inchisking om dette med lagerbytte: Når du sier at kassa ble som ny - mener du da at den gikk lett ut og inn av 4WD??
Johan
Svar
#10
PROBLEMET LØST:
Faktisk flere ting som ikke var bra: Én ting var at den var vanskelig å få ut - en annen ting at den ristet og slo ved bruk av 4WD!
1: Byttet rundt på dekkene - de var av ulikt fabrikat med ulik slitasje i tillegg - det hjalp!! Nå går den LETT ut og inn av 4WD, i fart og ved stillstand, med og uten clutching slik den skal :-)
2: Drivakselen bak var feilmontert, dvs kuntene sto ikke likt i forhold til hverandre foran og bak. Den var satt sammen med 2 spline-spor feil! Det gir vibrasjon.
3: Høyre feste på fordelerkassa var røket, dvs festet hvilte bare løst på ramma....

Nå går det hele som varm kniv i smør. Gøy :-)
Takk for innspill - det hjelper godt!!
er fram til neste problem - det kommer nok snart :-) Det er jo dét som er mye av moroa..
S
Mvh Johan
Svar
#11
Takk for at du kom tilbake med fyldig forklaring :-)

__________
GPS Fantom
Svar
#12
jeg har opplevd tilsvarende på min første bil, Subaru E10.

nye vinter dekk foran og kojak sommer bak (små barn liker å leke i snøenBig Grin)

det gikk greit å koble inn her også, men husker at jeg måtte rygge noen meter for å koble ut.

fikk vondt på vegne av bilen når den koblet ut med ett "KLONK":mellow:
Svar
#13
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Ser fram til neste problem - det kommer nok snart :-) Det er jo dét som er mye av moroa..
S
Mvh Johan
<i><div align="right">Opprinnelig postet av jsw</div id="right"></i>
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

Går det an å låne deg nokre veker??? [Bilde: biggrin.gif]

[Bilde: brag01.jpg]
http://www.terrengbil.com
Member no.63 Suzuki 4x4 Club Norway
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)