Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nedre Bærearm skifte på hilux
#1
Hei.

Er det noen der ute som har skiftet eller demontert nedre bærearmer på en 2000 mod hilux x cab? Masse jobb?

Håper på noen gode tipse!
Svar
#2
Er i utgangspunktet en ganske kurant jobb, og demontering burde lett kunne gjøres på under halvtimen pr. arm.
Men så greit går det ofte IKKE...
Det er ikke uvanlig at de indre festeboltene har rustet fast i bærearmsforingen, og kan derfor være et HELVETE å få ut.

Slå et kjørnermerke i eksenterskivene og traversen før du løsner på boltene, slik at du får camber og caster noenlunde riktig etterpå, hvis du ikke skal ha forstillingskontroll uansett da.

Løsne boltene og forsøk å dreie på dem.
Dersom du får en fjærende og økende motstand jo mer du vrir dem,
kan du nesten like godt skru dem fast, og bestille nye bolter.
Dersom du kan la bilen stå noen dager, kan du jo selvsagt prøve å få dem løs, og bestille nye ved behov.

Når du skal sette sammen, så smør boltene godt inn med grease,
slik at de ikke ruster fast til du f.eks. skal ha forstillingskontroll en gang i fremtiden.
Svar
#3
Takker for gode råd, eg har faktisk kjøpt alle bolter nye samt nedre og øvre bærekule og endeleddet på styrestag. så eg tror eg tar satts og prøver meg på å bytte på en side! Men eg fikk også med noen blå foringer sam kan erstatte de orginale som står i den nye berearmen, men er det noen vits i å bytte ut de orginale til de blå eg fikk med??

Tenkte eg kansje skulle ta noen bilder underveis å få lagt ut slik at det kan hjelpe andre!

Svar
#4
Ser ingen grunn til å bytte ut de originale foringene.
Har aldri opplevd at foringene ryker på disse bilene, og vi har ganske ofte inne slike biler.
Og de fleste av dem går som annleggsbiler i et kalkbrudd her hjemme, og flere av dem har gått 2-300.000 km. (riktignok ikke gått alle kilometrene i bbruddet, men likevel...)
Vet det leveres en del slike foringer (mest til personbiler da) som skal være fastere enn de originale, slik at det oppnåes et fastere hjuloppheng, og dermed medre kjøreegenskaper.
Men de originale er så kompakte, at det er ikke stort ekstra fasthet å hente på disse bilene.
Det eneste du i såfall oppnår, er kanskje mere veistøy og større slittasje på resten av forstillingen, pga. mindre demping i foringen.
Svar
#5

Takker for god hjelp så langt. Min er gått 177 000 og eg ser det har begynt å dukke opp litt snacks no, har en liten feeling på at eg må ha den inn for å få byttet hjullagre framme også, eller er dette noe som kan lett fikses selv? Bytta reg reim her for ikke så lenge siden, det gjekk som en drøm, godt merket reg reim hjul, byttet også vannpumpe og stramme hjul! Er en grei bil å skru på, bil nr 2 er en caravelle multivan, den er ikke så enkel å skru på! he he!
Svar
#6
Da var nedre bærearm på høyre side byttet, byttet også nedre bærekule. Mens øver bærekule og endeleddet på svingen satt BOMM fast... Jaja, halve jobben er no i jaffal gjordt, og viss noen har noe lure tips ang endeledd og øvre bærekule tas dette i mot med ett stort takk!
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)