Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hummer - Dodge crash.
#21
http://offroad.no/snitz/topic.asp?TOPIC_ID=15258

Her er bilder av krasjen min i sommar..trudde med ein gong då de skjedde at no e de over og ut me både bilen og meg..rev med meg ca 5-6 meter autovern, pluss at eg var 1,5 til 2 meter over bakken med bilen..sjå og bedøm sjølv om eg og bilen hadde flaksB)

Jon Svår, 97 15 49 87
Member of DEA fan club
<img src='http://ivar.kkonsult.net/diverse/rokkjen offroad.jpg' border='0' alt='user posted image'>
Alltid foran Kjøsen
http://www.offroad.no/snitz/topic.asp?TOPIC_ID=9150
#22
Jammen har du rett Sivrt,
fant bildet av den røde bilen på nettet, og der stod det at det var "Bmw" men det er jo helt feil, for det er en escort <94.

Chevy, bildet du viser av rullet Sub er nok på flatmark, ikke mot et tre... men jeg skal være enig, Sub må være blant de sterkeste.

Har selv gjort oppretting på en Vitara som hadde rullet og hadde nesten helt flatt tak, Der var det veldig tynne takstolper, Vitara er jo en japansk ramme-bil, men på slike biler virker det som dem har kompensert for ramme-vekten med å lage resten av bilen i ultra-tynne plater!

hilsen Gsimon
#23
hmmmm, hvor er resten av den røde escorten????
[Bilde: blush.gif] hvis det er noe resten da???

solbakken
skulle hatt seg...4x4
#24
Dette er jo bare tull! Bilene skal deformeres i en krasj! Uansett om taket har begynt og deformere seg på h2`en så har jo karosseriet gjort akkurat det det skulle! Legg merke til at føreren har åpnet døra,det er helt etter boka! Bilen skal bli knust! Føreren av den andre bilen har kansje vært utsatt for større G-krefter enn føreren av H2 ! Det som ikke kommer fram fra bildet er farten kjøretøyene var i når de krasjet! Jeg krasjer heller i en 2004mod personbil med 5 stjerner i NCAP enn i en sub fra 90 !<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">....ser faktisk ut som om H2'n har fått mest juling:o:o:o:fish:

[Bilde: h2crash.jpg]


512TR

<i><div align="right">Opprinnelig postet av 512TR</div id="right"></i>
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

BLAZER S-10 (Sport???)
#25
Så lenge de ikke kræsjer mot hverandre da...... da vet ihvertfall jeg hvor jeg ville sitte....

sig

Suburban is the answer (what was the question again?…)

http://www.offroad.no/snitz/topic.asp?TOPIC_ID=15394

[Bilde: Offroad%20signatur%20jpg.jpg]
#26
Kanal24 sin Hummer H2 ble kondemnert no, då ein reporter var ute å køyrte..sklei på litt olje.. store bila som tåla lite tydlegvis.. skulle aldri tru det om Hummer.. H2 er vel ikkje likt oppbygd som storebror???

Jon Svår, 97 15 49 87
Member of DEA fan club
<img src='http://ivar.kkonsult.net/diverse/rokkjen offroad.jpg' border='0' alt='user posted image'>
Alltid foran Kjøsen
http://www.offroad.no/snitz/topic.asp?TOPIC_ID=9150
#27
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Dette er jo bare tull! Bilene skal deformeres i en krasj! Uansett om taket har begynt og deformere seg på h2`en så har jo karosseriet gjort akkurat det det skulle! Legg merke til at føreren har åpnet døra,det er helt etter boka! Bilen skal bli knust! Føreren av den andre bilen har kansje vært utsatt for større G-krefter enn føreren av H2 ! Det som ikke kommer fram fra bildet er farten kjøretøyene var i når de krasjet! Jeg krasjer heller i en 2004mod personbil med 5 stjerner i NCAP enn i en sub fra 90 !</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

Kveldskole med fysikk på deg ![Bilde: laugh.gif]
Man skal ikke så langt tilbake i tid før bilene ikke hadde noe som het eller lignet på deformasjons soner. Obs taket skal ikke deformeres hvis den skal holde noe i nærheten av 5 stjerner... du burde lese litt mer om hvordan testene gjøres og hvilke krav de setter.
Bilene på bilde har hatt en frontkollisjon og så lenge pickupen er tyngre/like tung vil føreren av H2 utsette for like store til større G-krefter(basic fysikk).(unntaket vil i tilfelle være om føreren av H2, har seler som etterhvert skulle ha gitt etter, fins ikke såvidt jeg vet, eller om H2èn sto stille.).
Hvorfor ! Tenk deg at 2 biler fronter(lik vekt)... den ene er helt stiv og gir ikke etter, den andre myk i fronten og gir etter. Den stive vil gå inn i fronten og videre inn i den myke bilen helt til den treffer noe hardere. Dvs at den myke bilen har dempet g-kreftene som utløses av bråstoppet for begge bilene, den stive bilen fortsetter litt framover i den myke, mens den fronten til myke bilen stopper helt opp og går istykker slik at resten av bilen "glir" "sakte" fremover.
Prinsippet er jo som å slippe et blylodd på en svamp.....

Så lenge som jeg ikke krasjer i en fjell/betongvegg eller et annet fast objekt vil jeg heller ha krasjet i en 90 mod sub... uten tvil !
hint hint vekt, masse, hastighet......
#28
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Kanal24 sin Hummer H2 ble kondemnert no, då ein reporter var ute å køyrte..sklei på litt olje.. store bila som tåla lite tydlegvis.. skulle aldri tru det om Hummer.. H2 er vel ikkje likt oppbygd som storebror???
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

H2en er i prinsippet en Chevy Tahoe med annet kaross og større hjul og anen motor!
#29
Jeg vil heller daue av at innvollene mine får ei innvendig ommøblering i en bråstopp i 0,5 sec , en at jeg blir så most sammen at jeg ikke har mulighet til å klø meg på ballene ,før brannvesnet kommer å monterer stropp rundt hodet mitt og vinsjer meg ut. Så jeg ser ut som ei utpult tøyfille.
Det var nå min mening!!!
#30
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Jeg vil heller daue av at innvollene mine får ei innvendig ommøblering i en bråstopp i 0,5 sec , en at jeg blir så most sammen at jeg ikke har mulighet til å klø meg på ballene ,før brannvesnet kommer å monterer stropp rundt hodet mitt og vinsjer meg ut. Så jeg ser ut som ei utpult tøyfille.
Det var nå min mening!!!

<i><div align="right">Opprinnelig postet av suzuki 410</div id="right"></i>
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

hehehe markaber humor.. melikes

[Bilde: ShuLogo.jpg]
#31
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Obs taket skal ikke deformeres hvis den skal holde noe i nærheten av 5 stjerner... </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

Obs gjelder ikke så veldig mye på cab !!!.[Bilde: biggrin.gif]... Tak konstruksjonen på cab har lissom ingen mission i den strukturelle oppbygningen av karroseristivheten på kupen av slike biler...
#32
Det er litt egoistisk tanke du har Driving, Sub'en din som er så hard i nesa har større sjans å drepe motparten. Er vel ikke så trivelig det heller, å komme fra en crash men tenke på hva som skjedde i årevis etterpå fordi man knuste en personbil.

Det er vel bare et tidsspørsmål før bilene blir mer deformerbare som H2'en. Som CHEVYAZER sier, det er bedre hvis hastigheten bremses ved at fronten deformeres kontrollert. Alle bilfabrikkene kjører vel data-simuleringer for å utvikle bilene sine på tegnebrettet. Det må jo være med hensikt at H2'en er myk helt forran. Dessuten minst halvparten av crashene i norge er vel 1 bil mot norsk natur, (fjellskjæringer eller trær) ...
#33
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Det er litt egoistisk tanke du har Driving, Sub'en din som er så hard i nesa har større sjans å drepe motparten. Er vel ikke så trivelig det heller, å komme fra en crash men tenke på hva som skjedde i årevis etterpå fordi man knuste en personbil.

Det er vel bare et tidsspørsmål før bilene blir mer deformerbare som H2'en. Som CHEVYAZER sier, det er bedre hvis hastigheten bremses ved at fronten deformeres kontrollert. Alle bilfabrikkene kjører vel data-simuleringer for å utvikle bilene sine på tegnebrettet. Det må jo være med hensikt at H2'en er myk helt forran. Dessuten minst halvparten av crashene i norge er vel 1 bil mot norsk natur, (fjellskjæringer eller trær) ...</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

Hvor skal vi starte her da [Bilde: biggrin.gif].
Jeg eier ikke, kjører ikke, bruker ikke Suburban ! Har aldri skrevet det noe sted, ikke noe galt med subber men syns de er en smule for store for min del.

<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Det er vel bare et tidsspørsmål før bilene blir mer deformerbare som H2'en.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">
Haha... hvor i huleste har du det ifra.... det eneste grunnen til at H2 ser ut som den gjør er at den møtte en som var kraftigere bygd !
H2 er bygd på tahoe understell, les rammebygg. Dvs ingen spesielle deformasjonsoner i H2 slik det er på nye personbiler idag. Har du noen gang sett under/ i fronten på H2 ?.... H2 er en av bilene som har fått kritikk for ikke å ha noen deformasjons soner(på samme måte som selvbærende bygg) siden dette er en ganske ny bil, dette kombinert med vekt og høyde på fronten gjør at H2 ikke er spesielt koselig å møte med en mindre personbil.
Rammebiler har stort sett ingen spesielle deformasjons soner slik som selvbærende karroseri har !.(kommer vel mer etterhvert på enkelte bilvarianter men langt ifra alle av helt naturlige grunner).

<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"> Alle bilfabrikkene kjører vel data-simuleringer for å utvikle bilene sine på tegnebrettet.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">
Det håper jeg da !.... men også ! hva har det med saken å gjøre.

<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Dessuten minst halvparten av crashene i norge er vel 1 bil mot norsk natur, (fjellskjæringer eller trær) ...</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

Sitter ikke på den statistikken akkurat nå men det skulle overraske meg stort om du har rett. Kanskje 10 % maks, tenk bare på så mange folk som bulker hver dag !... Og de fleste bulker i Oslo...

Biler og mennesker er igrunn ikke laget for å kollidere og jeg tror vi alle satser på at vi slipper det. Skulle man først kollidere så for man vel prise seg lykkelig hvis alt går bra.

Har ingen egoistiske tanker rundt dette temaet... Ramser bare opp fakta og ønsker megselv ikke vondt... Syns det er for ille hvis folk mener at det å krasje i en toyota starlett er dødskult og mye bedre å krasje med enn en sub for eksempel ! Fordi den har deformasjons soner !!![Bilde: fish.gif]

For ordens skyld:
Hvis jeg skal kollidere med en fjellvegg og lignende så vil jeg gjerne ha en bil med deformasjons soner.
Hvis vi levde i den ideelle verden hadde alle typer kjøretøy hatt deformasjons soner og et ubrekkelig "bur" rundt kupeen. Og vekten til alle bilene hadde vært identisk og det fantes bare en måte å krasje på !



[Bilde: driving.gif]
http://www.m4x4cn.com
#34
Når du koker det helt ned kommer det til hvor fort kroppen stopper.
I en smell er det bil mot bil, kroppen mot bil. og indre organer mot kroppen. Ferdi ferdi. Slik er det.
Når det gjelder bilulykker, er det to utfall. Enten hadde du kanon flaks,
eller så hadde du uflaks. [Bilde: biggrin.gif] Det værste er at det faktisk stemmer.
#35
Så nettopp en chevy russevan som kræsja med en vw passat stasjonsvogn(Veldig gammel!) Van'n hadde fått bulk midt på front'n og passaten hadde blitt som renault megane, fått bakruta foran bakakselen:mellow:
#36
De der NCAP stjernene deles nå litt ut i forhold til "papir"prestanda. Var det ikke slik at dersom midtre sete bak ikke har trepunkter så blir det maks fire stjerner..?

En flat Cherokee er ingen tøff Cherokee
#37
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">De der NCAP stjernene deles nå litt ut i forhold til "papir"prestanda. Var det ikke slik at dersom midtre sete bak ikke har trepunkter så blir det maks fire stjerner..?</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

Er det så rart da:wtf:[Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif]
Skal ikke midtre sete ha like god sikkerhet som de andre 4:wtf:[Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif][Bilde: wtf.gif]

I NCAP er det ikke bare deformasjons soner som teller. Airbagger, belter, beltestrammere osv som er avgjørende for økt sikkerhet i bil skal være avgjørende for antall stjerner.


Hvorfor må det være så stort??? I så fall må det være en Subb!!!!
#38
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"> Som CHEVYAZER sier, det er bedre hvis hastigheten bremses ved at fronten deformeres kontrollert. Alle bilfabrikkene kjører vel data-simuleringer for å utvikle bilene sine på tegnebrettet.

<i><div align="right">Opprinnelig postet av gsimon</div id="right"></i>
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

Blir litt off-topic:

Renaulten min fra 1978 har såkalt dempende front. Dvs. at rammevangene som motoren er festet i(ja det er rammevanger på renaulten) skal krølle seg sammen som et trekkspill og dermed dempe krasjen.

Ser at enkelte japsemerker reklamerer med at de har utviklet denne "revolusjenerende" teknologien i 2004.......

__________________________________________________
[Bilde: GaugeMagazine_ITBIndy2_313%20small.jpg]
<font color="blue">"Outer diameter of all pipe must exceed the inner diameter. Otherwise the hole will be on the outside."</font id="blue">
#39
Har jobbet en del med rammekonstruksjon på rammebiler, monocoq (personbiler) og space frames (sportsbiler) i studietiden. Metoden for å gi en sikker bil i kollisjon er å absorbere (ta opp) energi. Derfor lages biler med kollisjonssoner og sikkerhetsoner. Hvis du kjører en rammebil inn i en vegg vil lite energi fra sammenstøtet absorberes i ramma. Dette blir da overført til de løse gjennstander og personer (varme +++). Ved å legge inn kollisjonssoner med kontrollert kolaps (energiopptak) vil ikke personene bli så skadet. I tillegg hjelper det betraktelig med allt annet sikkerhetsutstyr. Sjansen for å overleve er relativ og avhenger av mange faktorer.

ljokjell
[Bilde: 1077810019.GIF] LJ 73 & Volvo L3314N
#40
Hei!

Egentlig litt "trist" tema, har selv hatt trafikkdødsfall i familien. Det som i jeg ikke har sett nevnt her, er at NCAP stjerner deles ut innen flere vektklasser (småbil, mellomklasse, storbil) og er ikke, jeg gjentar ikke sammenlignbare mellom biler i forskjellige vekt klasser. En stor tung bil vil alltid "vinne" mot en mindre og lettere. Eks. Mercedes E-klasse mot Renault Clio (Begge 4 stjerner ca. 2001 mod.). Vet hvilken jeg ville sittet i. Poenget er at dette kan virke misvisende i testene. En bil på 2000 kg. mot en bil på 1000 kg. vil uansett ha fysikkens lover på sin side, Stjerner eller ikke...


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)