Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekstralys
#1
Kan noen, uten å bruke juristspråk, fortelle meg om jeg har lov til å montere to ekstralys på taket på min "lille" Mazda pickup. Har to Hella 2000 i fronten. Går dette ut over lysmengde eller er det vranghet fra BT som setter grenser for hvor tidlig man skal oppdage 400 kg elg som er på tur over vegen??

Trond [Bilde: rolleyes.gif]
Svar
#2
Du kan ha 4 stk fjernlys på bilen, ikke 4 EXTRA fjernlys.
Dvs at du kan ha to 1000metere, dersom du ikke har langlys i 4orginale lys på bilen, om du skjønner hva jeg mener.
Om det er vranghet eller ikke, kan nok ikke jeg svare deg på [Bilde: smile.gif]
Rasmuss.....

tlf 99 43 83 13

http://www.youtube.com/watch?v=PA9ooZHHDh8
Svar
#3
Takker! Så får vi se om fristelsen av å være lovlydig blir for stor :-)
Trond
Svar
#4
Tror ikke Biltilsynet vil godkjenne ekstralys på takbøyle om dem ikke står vendt bakover som arbeidslys.
"Fått meg donorkort"
"Vi får se da veitdu"
IROK to *S*
Svar
#5
Arbeidslys kan også vende framover og stå på taket, men må være stilbare (de fleste lykter er det med litt makt), og de må være spredere. Samt at de må ha bryter med varsellampe når de er i bruk, ikke kan brukes uten at park lys er på. Og de kan ikke bruke under vanlig kjøreing. Har 6stk spredere på taket på min hilux og har blitt stoppet mange ganger, men er ikke ulovlig, så lenge ikke jeg bruker dem under kjøring..
Svar
#6
Dette har også noe å gjøre med at du kan bli blendet av lyset...
Gjenskinn i panseret.....
Terje
93 Cherokee XJ 4.0 HO LTD
Svar
#7
jeg har to stykk 1000 metre på taket på bilen min. Jeg spurte på BT før jeg monterte de og han jeg snakka med sa at det var lovlig, men måtte ikke overskride max livlig lysmengde og måtte ikke blende deg selv feks. i speil.
dette er på en hiace
Svar
#8
Jeg vil tro at tanken bak begrensning på fjærnlys er at du ikke skal bli "blind" når du dimmer ned. Det risikerer du nemlig å bli et øyeblikk hvis forskjellen er for stor, og det øyeblikket blir lengre jo eldre du blir, noe jeg selv desverre erfarer etter å ha havnet uti 40-tallet. [Bilde: sad.gif]
Svar
#9
"Har 6stk spredere på taket på min hilux og har blitt stoppet mange ganger, men er ikke ulovlig, så lenge ikke jeg bruker dem under kjøring.."




-så hvis man vil unngå å bli stoppet...- så lønner det seg å vente med montering av arbeidslys til man får godkjent bilen med heving og hjul [Bilde: rofl.gif]
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)