Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dunkelyd i gulvet
#1
Heia,

Jeg har hat en sporadisk dunkelyd i gulvet på førerside siden jul.
Det skjer kun når bilen svinge sterkt eller bilen har stått stille en stund.
Har vært under bilen igår, sjekket fjærene, opphenging fram ved motoren men ingenting galt det.
Idag skjedde det igjen, bilen var parkert ute om natta, startet motoren og varmet opp bilen først.
Så satt jeg bilen i revers, slippet bremsen og uten og røre ratte dunkte det i gulvet på førersiden.
Bilen har vært gjennom EU kontroll igår og 0 feil.
Hva trur dere hva det kan være?
Svar
#2
<!--quoteo(post=1495626:date=22 Jan 2009, 09:40:name=Hellbillie)-->QUOTE(Hellbillie @ 22 Jan 2009, 09:40) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Heia,

Jeg har hat en sporadisk dunkelyd i gulvet på førerside siden jul.
Det skjer kun når bilen svinge sterkt eller bilen har stått stille en stund.
Har vært under bilen igår, sjekket fjærene, opphenging fram ved motoren men ingenting galt det.
Idag skjedde det igjen, bilen var parkert ute om natta, startet motoren og varmet opp bilen først.
Så satt jeg bilen i revers, slippet bremsen og uten og røre ratte dunkte det i gulvet på førersiden.
Bilen har vært gjennom EU kontroll igår og 0 feil.
Hva trur dere hva det kan være?<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

sikker på at det er i gulvet? lyder forplanter seg lett i karosseri/understell.

sjekk kryss på stikkaksler foran. kan lage litt lyder når dem er utslitt, spesielt i sving. du ser det om dem slarker litt - sett f.eks. en skrutrekker eller noe inn mellom og bryt litt...
Hadde

98 Pajero 2,8 td, 2" ome og 32"

95 Cherokee 2,5 td 4" Trailmaster og 31"

92 Cherokee 4,0 HO 4" ome+bb og 31"

86 Cherokee 2,6 V6 prosjekt høvdingen

89 Terrano 3,0 V6, 32"
Svar
#3
<!--quoteo(post=1495633:date=22 Jan 2009, 09:03:name=jasswass)-->QUOTE(jasswass @ 22 Jan 2009, 09:03) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->sikker på at det er i gulvet? lyder forplanter seg lett i karosseri/understell.

sjekk kryss på stikkaksler foran. kan lage litt lyder når dem er utslitt, spesielt i sving. du ser det om dem slarker litt - sett f.eks. en skrutrekker eller noe inn mellom og bryt litt...<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Jeg skal sjekke det ikveld igjen.
Men jeg følte dunkelyden rett gjennom førersetet idag, sjikkelig dunk. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/rolleyes2.gif[/img]
Svar
#4
har du sjekket gir overføringer det er et feste i karroseriet i nærheten av setet
Svar
#5
<!--quoteo(post=1495640:date=22 Jan 2009, 09:51:name=fiskern)-->QUOTE(fiskern @ 22 Jan 2009, 09:51) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->har du sjekket gir overføringer det er et feste i karroseriet i nærheten av setet<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Er dette under bilen?
Høres ut som det kan være problemet da, fordi veiene her er så f..n dårlig at alt rister løs.
Har du et bilde eller god beskrivelse hvor den er? og hva jeg skal gjøre hvis den er løs?
Svar
#6
Dette blir et skudd i blinde, og jeg husker ikke åssen Jeep ser ut under, siden det er maaange år siden jeg hadde det sjøl. Men på min Pajero så hadde det lagt seg en stein oppå beskyttelsesplata under girkassa, og dette er på Pajero'n rett under ræva på fører'n. Denne lagde dunkelyder pga. vibrasjon hos meg. Så etter at jeg fikk fjerna den var det stille igjen. Dette har skjedd 1 gang på de 8 åra jeg har hatt bilen.

Lykke til, og gratulerer med null feil på EU [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.gif[/img]
'88 lang Paj. 2.5 TD 31x10,5-15 Brøytebil.
'91 lang Patrol 2.8 TD 265/70-16 Min bil.
'93 Subaru Legacy 2 liter. Konebil.


<b>Murphys lov: alt som kan gå galt, går garantert galt.</b>

www.bruktbildeler.com
www.autodb.com
www.finn.no
Svar
#7
<!--quoteo(post=1495651:date=22 Jan 2009, 10:40:name=Kenneth32)-->QUOTE(Kenneth32 @ 22 Jan 2009, 10:40) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Lykke til, og gratulerer med null feil på EU [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.gif[/img]<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Jeg er selv litt stolt på det ja, 0 feil er jo ikke og tru nesten.
Bilen selv er jo i topp-stand da.. 250.000km på telleren og alt fungere som det skal [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]
Untatt den dunkelyden da [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/mad.gif[/img]
Svar
#8
bjelken som transferkassa hviller på? løse bolter?
Hadde

98 Pajero 2,8 td, 2" ome og 32"

95 Cherokee 2,5 td 4" Trailmaster og 31"

92 Cherokee 4,0 HO 4" ome+bb og 31"

86 Cherokee 2,6 V6 prosjekt høvdingen

89 Terrano 3,0 V6, 32"
Svar
#9
Jeg har sjekket nå, men jeg ser absolut ingenting galt.
Men det jeg tenkte på nå, kan det være et dårlig støtdemper? (trur jeg har gass?)
Hvis den på venstre framsiden er dårlig og setter seg på natta og den dunker løs kan det jo gi et støt gjennom (lower og upper control arm)?
Sånn at jeg føler det gjennom setet og gulvet?


Svar
#10
Jasswass er inn på noe her (traversen). Tror nok ikke disse boltene er løse, men verd å sjekke likevel. Det kan jo tenkes at en av dem er rustet i stykker slik at ved belastning ligger traversen og slår litt på rammen. En annen ting i samme område er jo bakre motorfeste\gearkassefestet. Dette er i sin tur festet på nevnte travers, og vil nok etter 250000 kjørte km være noe redusert :-) I kulden vil gummiforingen være hard og følgelig slå litt ved belastning. Krapp sving er jo en slik belastning.

Et slitt bakre motorfeste vil også føre til mer bevegelse i gearkasse og transfer, med det til følge at overføringen til gearspak for transfer får seg en liten smell. Slikt vil også kunne gi dunkelyd under førersetet. Gearspakoverføringen til transfer sitter delvis festet på overgangen mellom gearkasse og transfer, og delvis i karroseriet vis a vis.

Let, og eder skal finde :-)

mvh

B.
Sjølberging er alfa og omega.

Svar
#11
<!--quoteo(post=1495746:date=22 Jan 2009, 18:16:name=Bie)-->QUOTE(Bie @ 22 Jan 2009, 18:16) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Et slitt bakre motorfeste vil også føre til mer bevegelse i gearkasse og transfer, med det til følge at overføringen til gearspak for transfer får seg en liten smell. Slikt vil også kunne gi dunkelyd under førersetet. Gearspakoverføringen til transfer sitter delvis festet på overgangen mellom gearkasse og transfer, og delvis i karroseriet vis a vis.<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Sjekket nettop igjen, ser ingenting galt der heller [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img]
Svar
#12
Jeg tror du skal sjekke giroverføringen til fordelerkassa en gang til. Jeg har også slike lyder inne i bilen. Overføringen er opplagret i to plastforinger i karroseriet og fordelerkassen, prøv å slå litt på overføringen fra undersiden og sideveis (bevege den mot karroseri og fordelerkasse). Jeg har gjort dette selv og det var det nærmeste jeg kunne komme lyden jeg har inne i bilen. Jeg holdt på lenge før jeg fant det jeg tror er kilden.

Hilsen
Nivers
Svar
#13
ups, det ble visst 2 innlegg...
Svar
#14
<!--quoteo(post=1495949:date=23 Jan 2009, 15:41:name=Hellbillie)-->QUOTE(Hellbillie @ 23 Jan 2009, 15:41) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Sjekket nettop igjen, ser ingenting galt der heller [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img]<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Dette ser du ikke med det blotte øyet. Du må ligge på bakken og kikke med godt lys, og ha en som sitter inne i og tar clutch inn og ut. Først da er du i stand til å observere en eventuell slakk i bakre motorfeste\gearkassefeste.

Du kan også sette bilen i revers, legg hånden på gearspaken og ta clutchen litt brått ut. Hvis gearspaken beveger seg mye er dette et tegn på at bakre feste kan være slitt.

mvh

B.
Sjølberging er alfa og omega.

Svar
#15
Hvis det snakkes om en 94 cherokee HO. Så hadde jeg også disse lydene i gulvet.
Hørtes ut som noen slo med hammer under gulvet når jeg gasset.
I den innledende forklaringen beskrives det at det kom ved rygging uten sving på hjulene.
Hvis dette er en automat kan det være converteren i girkassa som er løs.
Jeg åpnet dekselet på kassa og strammet skruen til converteren.
Da ble allt av rare lyder borte.
Sjekk dette ved å stå med lavt turtall og gasse hurtig. Smeller det da er det coverteren etter min erfaring.

Kim
Svar
#16
<!--quoteo(post=1496018:date=23 Jan 2009, 19:26:name=abt.lola)-->QUOTE(abt.lola @ 23 Jan 2009, 19:26) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Hvis det snakkes om en 94 cherokee HO. Så hadde jeg også disse lydene i gulvet.
Hørtes ut som noen slo med hammer under gulvet når jeg gasset.
I den innledende forklaringen beskrives det at det kom ved rygging uten sving på hjulene.
Hvis dette er en automat kan det være converteren i girkassa som er løs.
Jeg åpnet dekselet på kassa og strammet skruen til converteren.
Da ble allt av rare lyder borte.
Sjekk dette ved å stå med lavt turtall og gasse hurtig. Smeller det da er det coverteren etter min erfaring.

Kim<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Har du kanskje et oppskrift på det?
Har aldri jobbet med en gearkasse før....
Svar
#17
eksosen?
<!--sizeo:1--><!--/sizeo-->Henrik Hvalbye 92221972
henrik.hvalbye@gmail.com
"Three sides to every story. Yours, mine, and the truth!"
<!--sizec--><!--/sizec-->
Svar
#18
Jeg har vært hos Jeep i Trondheim på onsdag.
Dem fant problemet med en gang.
Det var trackbarren som sat løs nede ved aksellen fram.
Måtte bestille ny trackbar siden dem ikke selger gummi'n seperat.
Koster 2198 for trackbarren + verstedtime.
Håper bilen er ferdig idag!
Bilen vandrer noe sykt over veien også.
Svar
#19
<!--quoteo(post=1503813:date=27 Feb 2009, 09:36:name=Hellbillie)-->QUOTE(Hellbillie @ 27 Feb 2009, 09:36) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Jeg har vært hos Jeep i Trondheim på onsdag.
Måtte bestille ny trackbar siden dem ikke selger gummi'n seperat.
Koster 2198 for trackbarren + verstedtime.<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

ikke for å være slem, men denne foringen byttes selv på en halvtime, og koster en hundrings...

http://www.teamgrandwagoneer.com/parts/D.../2061.html
Hadde

98 Pajero 2,8 td, 2" ome og 32"

95 Cherokee 2,5 td 4" Trailmaster og 31"

92 Cherokee 4,0 HO 4" ome+bb og 31"

86 Cherokee 2,6 V6 prosjekt høvdingen

89 Terrano 3,0 V6, 32"
Svar
#20
<!--quoteo(post=1503843:date=27 Feb 2009, 10:37:name=jasswass)-->QUOTE(jasswass @ 27 Feb 2009, 10:37) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->ikke for å være slem, men denne foringen byttes selv på en halvtime, og koster en hundrings...

http://www.teamgrandwagoneer.com/parts/D.../2061.html<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Jeg er helt enig med deg, men siden cherokee'n er min eneste bil har jeg ikke noe annet valg.
Kjøre 70km med den hver dag, og kan derfor ikke vente på post ifra USA.
Bilen ble nesten ukjørbart idag på snøen....
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)