Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Automatkasse XJ 4L 89
#1
Kjære dagbok, Fredag 13.....

I dag dag har jeg kjørt 6 mil på andre gir....
...Vel nesten i alle fall.
På vei til arbeid og EU-kontroll i dag sluttet bilen å gire.
Trenger innspill!!
Fant ut at jeg måtte opp i 5000 RPM før den girer.
Virker ikke som lockup slår inn- må opp i 120km før 3 giret kommer, i det turtallet kommer under 2500 RPM girer den ned i andre gir igjen.
Tok en motorvask i går kveld, før kontrollen. gikk greit i omtrent en mil i dag. Men så- la meg ut på E6 å ble liggende der i +- 4000 RPM.
spurte litt på verkstedet om tips. Kunne være en føler/bryter som sitter på toppen av kassa(hastighets sensor). denne skulle være med på å styre giringa.
Ser ut som det som går igjen her på forumet er TPS og bensinfilter (!!!)
Noen i nærheten som tilfeldigvis har en TPS å lånebort ett lite øyeblikk?
Skal vel være en AW4 kasse i denne.
Har gått over div kontakter med spray, uten endring.

Noen som har erfaringer på lignende feil? eller noen tips på feilsøking?

Ståle
..
Svar
#2
Lockup har ikke noe med tps å gjøre. Det er tps som styrer giringa blant annet. Du har kanske fått vann i denne. Tørk den og kontakten med en varmluftsblåser, og se om det blir bedre. Man kan sjekke om selve girkassa funker ved å ta strømmen til styringsenheten. Denne sitter under hanskerommet. Da skal bilen gå i det giret du setter spaken i. Lockup føles som et fjerde gir. Det er en bryter som sitter på bremsepedalen. Denne har både elektrisk og vacuum tilkobling. Den styrer også cruise kontrollen. Hvis denne bryteren ikke er riktig justert vil ikke lockup komme inn fordi styringsenheten får beskjed om at bremsene er på. Da går den ut av lockup. Bare prøv det.


Tror jeg har en brukt tps liggende. De er ganske dyre å kjøpe nye. Tps til denne modellen er dobbel. Dvs den ene kanalen går til motorstyring og den andre til girkassen.

mvh

Torfinn
Svar
#3
<!--quoteo(post=1506797:date=14 Mar 2009, 13:15:name=torfinn)-->QUOTE(torfinn @ 14 Mar 2009, 13:15) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Lockup har ikke noe med tps å gjøre. Det er tps som styrer giringa blant annet. Du har kanske fått vann i denne. Tørk den og kontakten med en varmluftsblåser, og se om det blir bedre. Man kan sjekke om selve girkassa funker ved å ta strømmen til styringsenheten. Denne sitter under hanskerommet. Da skal bilen gå i det giret du setter spaken i. Lockup føles som et fjerde gir. Det er en bryter som sitter på bremsepedalen. Denne har både elektrisk og vacuum tilkobling. Den styrer også cruise kontrollen. Hvis denne bryteren ikke er riktig justert vil ikke lockup komme inn fordi styringsenheten får beskjed om at bremsene er på. Da går den ut av lockup. Bare prøv det.


Tror jeg har en brukt tps liggende. De er ganske dyre å kjøpe nye. Tps til denne modellen er dobbel. Dvs den ene kanalen går til motorstyring og den andre til girkassen.

mvh

Torfinn<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->


takk for tips.
Har målt sensoren bak på kassa, gir i alle fall pulser.
gått over div kontakter med kontaktspray.
Lette etter sikring til kassa i går før jeg reiste hjem fra arbeid, men fant den ikke da. fant en som tydlilgvis hadde noe med med styringa av comfort og power styringa, lyset i den ble i allefall borte når jeg tok ut den. Satt i sikringsboksen. Lette ikke under dashen. sitter en noe jalla festet sikting der, tapet fast til div ledninger. Alltid lurt på hva den var til. Men nå vet jeg hva den er til. Prøvkjørte en tur nå, kassa girer når jeg girer.
Litt varm kaffe nå, så skal TPS ut.

Oppdattering følger....

..
Svar
#4
TPS ute.
når jeg ohmer den får jeg kun kontakt på den ene kontakten. ingen respons på den kvadratiske kontakten. Hvis begge potmetrene skal være slik noenlunde like ser det ut som den ene er def.
tror Står 4650 8097 på den, litt usikker på de første tallene. Hadde vært fint om du kunne sjekket om du har en liggende.

ståle
..
Svar
#5
Har ikke sjekket nummeret, men den jeg har er til en 89 modell med automat, så den passer nok. Tror begge potmeterne skal være like.

mvh
Torfinn
Svar
#6
<!--quoteo(post=1506927:date=15 Mar 2009, 09:26:name=torfinn)-->QUOTE(torfinn @ 15 Mar 2009, 09:26) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Har ikke sjekket nummeret, men den jeg har er til en 89 modell med automat, så den passer nok. Tror begge potmeterne skal være like.

mvh
Torfinn<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Du har en PM.
..
Svar
#7
Da er TPS byttet og alt vel!
Takk til Torfinn for hjelp [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]

Mangler kun å justere den, hvis det trengs. Noen fremgangsmåte her?
Kan vries litt rundt. kan vel ha litt å si på luft/bensin blanding?

Uorginal TPS kostet 500.- hos forhandler. 430US "over there" +frakt og moms...

Målte motstand i TPS før montering. Hvis noen trenger en gang..Følgende data:
Avlang kontakt, for bensin styring
Blå-Grå 6.4 2.2
Blå-Sort 2.2 6.4
Sort-Grå 4.2 4.2
Kvadratisk kontakt, til Girkassa
Sort-Blå 6.4 2.2
Grå-Blå 2.2 6.5
Sort-Blå 4.3- 4.3
Hvor den første målingen er i slapp (uten pådrag) stilling, andre ved fullt pådrag.

Ståle

..
Svar
#8
<!--quoteo-->QUOTE<!--quotec-->Mangler kun å justere den, hvis det trengs. Noen fremgangsmåte her?
Kan vries litt rundt. kan vel ha litt å si på luft/bensin blanding?<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Slik justerer du Renix TPS:

Throttle platen skal være helt lukket, dvs. uten gasspådrag


Måler først input volt: mellom terminal A and D = V<!--sizeo:1--><!--/sizeo-->inn <!--sizec--><!--/sizec--> (skal være +/- 5 volt)
Så måler du output volt: Mellom terminal B and D = V<!--sizeo:1--><!--/sizeo-->ut <!--sizec--><!--/sizec--> (skal være +/- 5 volt x 0,83 =+/-4,15volt)
Så ganger du V<!--sizeo:1--><!--/sizeo-->inn <!--sizec--><!--/sizec-->med 0,83 , deretter justerer du til Vout = V<!--sizeo:1--><!--/sizeo-->in <!--sizec--><!--/sizec--> x 0,83
512TR

"There is only ONE true American sportscar...the JEEP" -- Enzo Ferrari
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)