Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
luftinntak
#1
hei

dere som har montert om617a,hva mener dere om luftfilter?
Har dere brukt original G,original 123?
hvis dere har brukt original G,hvordan har dere løst luftinntak mellom filterboks og turbo,evt hvor får man kjøpt en slik slange.
gir originalfilteret til G nok luft.
Noen med bilder av noen forskjellige løsninger?

<!--sizeo:4--><!--/sizeo-->SASMERCE<!--sizec--><!--/sizec-->
Svar
#2
Selv har jeg en 123 med OM617A, og har brukt en 90 graders bend og et sportsluftfilter, og rettet det hele så det får mest mulig friskluft. Hadde jeg hatt samme motor i G'en, ville jeg nok gjort det på samme måten. Ulempen er at man kan risikere å få mindre friskluft og suge luft fra motorrommet, så man bør plassere den riktig. Det kule med et et slikt "ungdommelig luftfilter" som en kar jeg kjenner kaller det, er at man får kule innsugslyder. Den orginale luftfilterboksen på 123 med en 180 graders bend og så metallboks på toppen med lang slange fram til fronten fungerer nok fint den, men hos meg slet jeg med å finne skruer og den klapret på lavt turtall, så hev den vekk. Skal du montere sportsluftfilter så får du tak i silikonrør mange steder.

På min 280 G ønsker jeg å hive vekk den svære luftfilterboksen. Den er blytung og kunne blitt erstattet av noe annet. Bare få tak i Escort XR3i plastdings å plassere på toppen av innsuget og så hekte på sportsluftfilter rett fram.
Mvh Martin E. maelling@gmail.com

 

06 W221 S500L Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22477

04 S211 320 4-matic

83 W460 280GE under restaurering

75 W116 350SE i drift. Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22152

72 W108 280SE 4.5 i drift

tråd (http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=19868)

 
Svar
#3
Jeg tror ihvertfall røret både inn og ut av luftfilterboksen på en 300GD er litt snau for turbomotor. Har dette i bilen min, og ser tydelig at slangen mellom luftfilterboks og turbo inn drar seg sammen når man gir på, selv uten belastning når motoren ikke gir noe særlig ladetrykk. Skal finne en bedre løsning der.. I tillegg er røret inn til luftfilteret veeeldig lite i diameter ytterst, ser jo at STT-bilene hadde dette ombygget og vesentlig kraftigere dimensjonert, men beholdt selve boksen og filteret, det er mer enn stort nok. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]

Når det gjelder den greia på toppen av 280-motoren finner man en slik gummibelg på et utall 80-talls VW/Audi også.. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]
'94 Mercedes-Benz G350TD 

'13 Nissan Leaf

Ja, de to bilene utfyller hverandre helt perfekt. Wink

 

 

 
Svar
#4
På STT-biler er som regel luftfilterboksen sveiset om med ny stuss ut, mener denne er 2,5".

De som var på landstreff fikk minst ett svært godt eksempel på hvorfor å unngå konfilter rett på turboen. At den motoren klarte å slurpe i seg så mye vann og likevel overlevde skjønner ikke jeg [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.gif[/img]

Apropos luftfilter, jeg leste et gammelt "Geländewagen und Freizeit", tyske G-klubbens magasin. Der hadde de kjørt en 617 i bremsebenk, først med Geländewagen-luftfilter og så med W123-luftfilter. Det viste seg at Geländewagen-filteret var det som ga mest effekt, et par hester mer.
Svar
#5
<!--quoteo(post=1592001:date=10 Sep 2010, 16:11:name=Iver460)-->QUOTE(Iver460 @ 10 Sep 2010, 16:11) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->På STT-biler er som regel luftfilterboksen sveiset om med ny stuss ut, mener denne er 2,5".

De som var på landstreff fikk minst ett svært godt eksempel på hvorfor å unngå konfilter rett på turboen. At den motoren klarte å slurpe i seg så mye vann og likevel overlevde skjønner ikke jeg [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.gif[/img]

Apropos luftfilter, jeg leste et gammelt "Geländewagen und Freizeit", tyske G-klubbens magasin. Der hadde de kjørt en 617 i bremsebenk, først med Geländewagen-luftfilter og så med W123-luftfilter. Det viste seg at Geländewagen-filteret var det som ga mest effekt, et par hester mer.<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->


okay..
da har jeg litt å tenke på.Sveise om boksen hørtes lurt ut!Da har jeg fortsatt originalfilter,og god mulighet for å svinge lettvindt ut hvis det havner en snorkel på bilen en gang.
Kikket litt på torsov bilrek igår og de hadde ett godt utvalg av bend.
takk for innspill.
<!--sizeo:4--><!--/sizeo-->SASMERCE<!--sizec--><!--/sizec-->
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)