Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mulig feil clutch til SJ413?
#1
Fikk tak i en uorginal clutch som dukket opp ved å bruke skiltnummer hos en forhandler. (komplett sett)
Ved bytte såg den nye clutchen nesten identisk ut med den gamle, men når alt var montert var clutchpedalen veldig hard. Clutch fungerte fint, men pedalen var hard å trykke inn.
Tenkte at den kanskje bare var noe hardere siden den var ny.
Men det tok ikke lang tid før wire'en begynte å strekke seg, og måtte skiftes. Ny wire ble montert, men etter litt bruk tok også denne kvelden ved at hylsen utenpå wire'en krøllet seg.
Har fått noen meninger om at det er montert feil clutch, men er det så mange å velge mellom? Har pratet med forhandleren og de kunne bare finne en type til denne bilen.
Er det noe annet som kan være galt?
Svar
#2
Og utløserarmen er montert i riktig vinkel slik at vinkelen mellom armen og wire er 90 grader når clutchen er tråkket inn (koblet ut)

Noen clutcher er harde og da kan gamle egentlig utslitte wire begynne å strekke seg, men en ny wire skal ikke kunne ryke sånn.

Men ellers virker alt som det skal med riktig montert utløserlager det er ikke selve utløserarmen som har kilt seg fast på noen måte. Jeg har vært med på å montere skikkelig sinte clutcher på 413 uten at wiren har tatt kvelden så jeg tror det handler om noe annet enn selve clutchen.

Svar
#3
SJ 413 har bare en type clutch, det er riktig.

Når du skifta clutch, gjorde du reint og sjekka at utløserlageret glir lett på hylsa rundt akselen inn i girkassa?

det, sammen med pinnen som låser lageret er de eneste tingene jeg kan tenke meg som gjør clutchen hard på disse. Har selv hatt opp og skifta/gått over clutch på 413 noen titallls ganger, og det er svært lite som kan gjøre clutchen slik du forteller

Svar
#4
utløserlageret ble skiftet, og armen var lett før motor ble satt på girkassen.
Har fått tak i en ny wire og skal sjekke vinkel på armen. Prøver en gang til før eventuell demontering.



<!--quoteo(post=1593983:date=27 Sep 2010, 01:36:name=sven)-->QUOTE(sven @ 27 Sep 2010, 01:36) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->SJ 413 har bare en type clutch, det er riktig.

Når du skifta clutch, gjorde du reint og sjekka at utløserlageret glir lett på hylsa rundt akselen inn i girkassa?

det, sammen med pinnen som låser lageret er de eneste tingene jeg kan tenke meg som gjør clutchen hard på disse. Har selv hatt opp og skifta/gått over clutch på 413 noen titallls ganger, og det er svært lite som kan gjøre clutchen slik du forteller<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Svar
#5
det med armen er og viktig forresten, om den peker for mye bakover kan det jo hende at du komprimerer trykkplata helt før pedalen er i gulvetSmile

Svar
#6
<!--quoteo(post=1594100:date=27 Sep 2010, 22:21:name=sven)-->QUOTE(sven @ 27 Sep 2010, 22:21) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->det med armen er og viktig forresten, om den peker for mye bakover kan det jo hende at du komprimerer trykkplata helt før pedalen er i gulvetSmile<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Jeg justerer alltid slik at armen og wire står i 90 grader på hverandre når trykkplata er komprimert, dvs når pedalen er i gulvet.

Jeg bruker alltid pedalen i gulvet som referanse, da skal vinkelen være 90 grader og så kjenner en jo at clutchen har fridd helt ut like før pedalen treffer gulvet.

Om vinkelen mellom armen og wire er veldig feilhustert vil nødvendig pedalkraft øke siden mest kraft overføres ved vinkelrett. Ved 30 grader feil vil det utgjøre en økning i belastningen på wire med 50% i følge min hukommelse om sinusverdier.

Nå skal jo pedal og wire tåle betydelig mer enn dette så om du river i stykker en ny wire så tror jeg det er noe annet som henger et sted. Da blir sven sin teori om at det er feiljustert slik at du fortsatt har litt igjen å trykke inn på pedalen før den når bunnen, etter at trykkplata er komprimert og at "svikten" du kjenner de siste par cm på pedalen ikke er fra trykkplata som gir etter men at wiren rett og slett gir etter.

Er pedalen like jævli tung hele veien, eller blir den tyngre underveis og spesielt tung på slutten??
Om du setter et stag på pedalen slik at den står presset til bunns, har du da 90 grader på wire og armen ut fra girkassa??

Det lurer jeg masse på og vil kanskje ikke klare å sovne før jeg får svar på dette.

Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)