Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kronhjul og pinjong
#1
Noen som vet hvor man kan få tak i annen utveksling til W460 akslinger?
har hørt om "Safarigiring" til bilene og bestillte for over et år siden hos en kar i Sarpsborg som ikke har levert ENNÅ.

Jeg har 49:10 (4,9:1) mener jeg å huske og ønsker meg nærmere 3,5ish hvis noen har liggende eller vet hvor det kan skaffes utenom BOS så si ifra
Svar
#2
Det virker ut som det du ser etter er sjeldne saker. Jeg er usikker på hvor enkelt det er å montere også, for forstod jeg Øystein på VTP riktig, er det en del jobb som involverer mulig fresing for å få plass ? Ellers er det flere her inne som drømmer om å dreve om bilene sine [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img] Jeg har også 4,9:1, og det er vel det vanlige og lettest tilgjengelige. Iver sin gamle 280 hadde en ganske grom deling. Lurer på om han hadde 4.3 eller noe sånt? Tror de fleste her inne løser problemet med større hjul, selv om det blir mer å dra på.
Mvh Martin E. maelling@gmail.com

 

06 W221 S500L Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22477

04 S211 320 4-matic

83 W460 280GE under restaurering

75 W116 350SE i drift. Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22152

72 W108 280SE 4.5 i drift

tråd (http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=19868)

 
Svar
#3
<!--quoteo(post=1632659:date=19 Oct 2011, 20:37:name=maelling)-->QUOTE(maelling @ 19 Oct 2011, 20:37) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Det virker ut som det du ser etter er sjeldne saker. Jeg er usikker på hvor enkelt det er å montere også, for forstod jeg Øystein på VTP riktig, er det en del jobb som involverer mulig fresing for å få plass ? Ellers er det flere her inne som drømmer om å dreve om bilene sine [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img] Jeg har også 4,9:1, og det er vel det vanlige og lettest tilgjengelige. Iver sin gamle 280 hadde en ganske grom deling. Lurer på om han hadde 4.3 eller noe sånt? Tror de fleste her inne løser problemet med større hjul, selv om det blir mer å dra på.<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Det er ikke snakk om annet enn delebytte faktisk, i verste fall shimsing pga slitasje. Det er i allefall det jeg har hørt fra mine forbindelser med "svart belte på G-wagen"

Det er også påståtte forskjeller på biler som ble produsert som bensinbiler(høyere utveksling, som på min bil) og dieselbiler(lavere utveksling orginalt,som min forrige bil) pga motor turtall.

det høyeste jeg har sett er 5,1:1 på feltvogn så er det min bil med 4,9 og forsvarets pansrede med 602 290 mener jeg å huske har 44:9
Svar
#4
<!--quoteo(post=1632693:date=19 Oct 2011, 23:59:name=ArnulfBV)-->QUOTE(ArnulfBV @ 19 Oct 2011, 23:59) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Det er ikke snakk om annet enn delebytte faktisk, i verste fall shimsing pga slitasje. Det er i allefall det jeg har hørt fra mine forbindelser med "svart belte på G-wagen"

Det er også påståtte forskjeller på biler som ble produsert som bensinbiler(høyere utveksling, som på min bil) og dieselbiler(lavere utveksling orginalt,som min forrige bil) pga motor turtall.

det høyeste jeg har sett er 5,1:1 på feltvogn så er det min bil med 4,9 og forsvarets pansrede med 602 290 mener jeg å huske har 44:9<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Geländewagen er også levert med 6.17:1, men det er vel ikke noe du er spesiellt gira på antar jeg [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]
http://fourbyfourclub.com/ kanskje har delene du trenger. http://www.vtp.no/ kanskje? Vet ikke om http://stjerneservice.no/ fortsatt selger slike deler? http://www.eurotruck-importers.com/ kan ha delene. http://www.orc.de/ kan godt hende at de selger slikt.

Hvis guttene på VTP sier at det må mer til enn bare montering av andre drev, så tipper jeg at det faktisk må det også da de har rimelig mye erfaring av Geländewagen......
Svar
#5
Iver460, det ryktes at du har gjort dette selv? var det noen utfordringer?
Svar
#6
Nei, har ikke gjort dette selv. Fadern fikk 280 GEn han hadde drevet om hos Fjellstad for sikkert 10 år siden. Med automat hadde den ca 3000 o/min ved 100 km/t på 31" dekk.

Svar
#7
Da har jeg snakket med Fjellstad og FourbyFour club.
Alle er enige i at det er snakk om enkelt delebytte. Eventuell Chimsing vil være å bruke de chimsene som er der fra før. Anbefales å bytte lager mens man først er i gang.

Hemskoen er pris. 8-9000 for Drevsett via fjellstad + lagersett oppå det igjen.
par tusen under via fourbyfourclub pr aksel.

[img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img] da er det igjen penga det henger på.
Svar
#8
<!--quoteo(post=1635311:date=22 Nov 2011, 15:44:name=ArnulfBV)-->QUOTE(ArnulfBV @ 22 Nov 2011, 15:44) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Da har jeg snakket med Fjellstad og FourbyFour club.
Alle er enige i at det er snakk om enkelt delebytte. Eventuell Chimsing vil være å bruke de chimsene som er der fra før. Anbefales å bytte lager mens man først er i gang.

Hemskoen er pris. 8-9000 for Drevsett via fjellstad + lagersett oppå det igjen.
par tusen under via fourbyfourclub pr aksel.

[img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img] da er det igjen penga det henger på.<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Synes ikke det var avskrekkende. Hadde du begynt å rote med 463-aksler ville prisen fort blitt mye høyere
Øyvind

<i>-man kan ikke lese seg til praktisk erfaring</i>
Svar
#9
<!--quoteo(post=1635427:date=23 Nov 2011, 21:16:name=Østerklev)-->QUOTE(Østerklev @ 23 Nov 2011, 21:16) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Synes ikke det var avskrekkende. Hadde du begynt å rote med 463-aksler ville prisen fort blitt mye høyere<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

jepp, det er klart også før man ikke like mye endring i utvekslingen.... mye arbeid er det også. samtidig har jeg blitt gjort oppmerksom, av en kamerat, på at et girkassebytte kan gi samme og bedre resultat, til langt mindre kostnad [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img] så nå kiker jeg på det istedenfor, eventuelt først.
Svar
#10
Har du sivil eller miltær G?

Den kassa tror jeg du skal lete lenge etter, bortsett fra hvis du har 4 trinns manuell i dag. 5 trinns kassa gir deg enten 0,82 eller 0,79 på femte giret, noe som igjen gir deg ca 20 prosent lavere turtall i tilsvarende hastigheter som i dag.

Noe lavere enn 0,79 vet jeg ikke om på Mercedes kasser. Tremek har kasser helt nede i 0,52 på sjette giret, men det er også en heeelt annen kasse og krever stor ombyggning i G.

Dog, veldig spent på hva du finner ut rundt dette med kasse [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]
oops!?!

Svar
#11
Jeg gjorde noen beregninger, og med min bil med standard 4,88-aksler og 32" hjul har jeg ved 3000 rpm på motoren 116 km/h, hadde jeg hatt 4-trinns eller automat hadde jeg hatt 95 km/h. Om man sier at man ligger normalt i 80-90 km/h langs landeveien er det ganske stor forskjell på hvor slitsomt det føles om motoren surrer på 2200 rpm eller nesten 3000, så 5-trinnskasse gjør underverker med langturskomforten.
'94 Mercedes-Benz G350TD 

'13 Nissan Leaf

Ja, de to bilene utfyller hverandre helt perfekt. Wink

 

 

 
Svar
#12
De overveiende fleste 460 er levert med 4.88 - utveksling. Det gjelder både diesel og bensin. Femtrinns manuell girkasse gir vesentlig lavere turtall ved høye hastigheter, men bak OM617 er det meg bekjent bare Getrag-femtrinnskasse som er bolt on, og den tåler dårlig momentet fra en turbodiesel.

Jeg kjører OM617 med originalturbo, 4.88-aksler, varebilkasse med krabbegir og 31" hjul. Dette er helt greit i norske hastigheter, men litt slitsomt på kontinentet. Noe særlig over 100 km/t krever bedre stereoanlegg enn jeg har ;-)
Øyvind

<i>-man kan ikke lese seg til praktisk erfaring</i>
Svar
#13
Getrag-kassen har et dårlig rykte, men det er rart den skal holde så dårlig når GL275, som den heter, har blitt brukt i diverse andre applikasjoner med mer moment enn en 617A klarer å putte ut uten noen store problemer. Kan det være at mange kjører disse kassene på feil olje? Det er en egen oljespesifikasjon på Getrag-kassen, ikke samme olje som de andre manuelle kassene i 460..
'94 Mercedes-Benz G350TD 

'13 Nissan Leaf

Ja, de to bilene utfyller hverandre helt perfekt. Wink

 

 

 
Svar
#14
<!--quoteo(post=1635458:date=24 Nov 2011, 11:41:name=Roar Sæther)-->QUOTE(Roar Sæther @ 24 Nov 2011, 11:41) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Har du sivil eller miltær G?

Den kassa tror jeg du skal lete lenge etter, bortsett fra hvis du har 4 trinns manuell i dag. 5 trinns kassa gir deg enten 0,82 eller 0,79 på femte giret, noe som igjen gir deg ca 20 prosent lavere turtall i tilsvarende hastigheter som i dag.

Noe lavere enn 0,79 vet jeg ikke om på Mercedes kasser. Tremek har kasser helt nede i 0,52 på sjette giret, men det er også en heeelt annen kasse og krever stor ombyggning i G.

Dog, veldig spent på hva du finner ut rundt dette med kasse [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Jeg har nå en nyoverhalt 722.3 kasse, bak en nyoverhalt 350, begge fra en S-klasse. Kassa er forsåvidt grei, men jeg blir forbannet hver gang jeg kjører over solihøgda, det skal ikke være sånn at en 350 bare akkurat holder 85kmt opp bakkene der.

Problemet slik det fremgår for meg er at kraftregisteret på motoren blir så kort i forhold til farten på hjulene med den nåværende utvekslingen, i tillegg til at converteren slurer(dette ble jeg nylig tipset om)

Dermed ble forslaget om å bytte til 722.6 kasse(5 gir hvor det siste er overgiret) og en converter med lockup veldig lurt.
Kostnadene er MYE mindre, Kontra endring av utveksling.
God kasse fra høggern ca 5000
Styresystem til kassen fra statene ca 5000.
liten selv service på kassen 1000(filter, olje pakning)
Montering gjør jeg LETT selv [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.gif[/img] kanskje jeg må søke hjelp til elektronikk biten, men hva har man ikke venner til [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]

Jeg er usikker på lengden på 722.6 kassen kontra 722.3, kan hende jeg trenger å tilpasse transferakslingen. eller? noen som vet?

Resultatet blir antatt til en liten forbedring på fart, akselerasjon, kraft generelt og drivstoff økonomi. i allefall utifra mitt resonement.

Er klar over at dette ikke vil gi den samme endringen i utvekslingen som alternativet, men poenget er ikke å få en racer bil, det har jeg fra før.
Poenget er å ha en trygg og god melk og brød bil som ikke er så dramatisk traktorpreget som samtidig kan dra på fjellet sommer som vinter eller dra bilfrakter eller båt om someren uten å gå varm eller lage kø [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]

En annen utfordring jeg har er kjøling, den er ok fra tidlig høst og rundt til våren. i sommer var det vel varmt, mulig det har bedretseg ettersom jeg har satt inn en "ny" radiator som jeg passet på å rense godt med Bensin først og deretter med et par væske bytter og oppvask tabeletter.

Jeg er også fristet til å gjøre om det elektriske annlegget, bare så synd at man må jobbe ved siden av... i tillegg til å pusse opp hus.

[img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.gif[/img]
Svar
#15
<!--quoteo(post=1635468:date=24 Nov 2011, 12:30:name=ArnulfBV)-->QUOTE(ArnulfBV @ 24 Nov 2011, 12:30) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Jeg har nå en nyoverhalt 722.3 kasse, bak en nyoverhalt 350, begge fra en S-klasse. Kassa er forsåvidt grei, men jeg blir forbannet hver gang jeg kjører over solihøgda, det skal ikke være sånn at en 350 bare akkurat holder 85kmt opp bakkene der.

Problemet slik det fremgår for meg er at kraftregisteret på motoren blir så kort i forhold til farten på hjulene med den nåværende utvekslingen, i tillegg til at converteren slurer(dette ble jeg nylig tipset om)

Dermed ble forslaget om å bytte til 722.6 kasse(5 gir hvor det siste er overgiret) og en converter med lockup veldig lurt.
Kostnadene er MYE mindre, Kontra endring av utveksling.
God kasse fra høggern ca 5000
Styresystem til kassen fra statene ca 5000.
liten selv service på kassen 1000(filter, olje pakning)
Montering gjør jeg LETT selv [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.gif[/img] kanskje jeg må søke hjelp til elektronikk biten, men hva har man ikke venner til [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]

Jeg er usikker på lengden på 722.6 kassen kontra 722.3, kan hende jeg trenger å tilpasse transferakslingen. eller? noen som vet?

Resultatet blir antatt til en liten forbedring på fart, akselerasjon, kraft generelt og drivstoff økonomi. i allefall utifra mitt resonement.

Er klar over at dette ikke vil gi den samme endringen i utvekslingen som alternativet, men poenget er ikke å få en racer bil, det har jeg fra før.
Poenget er å ha en trygg og god melk og brød bil som ikke er så dramatisk traktorpreget som samtidig kan dra på fjellet sommer som vinter eller dra bilfrakter eller båt om someren uten å gå varm eller lage kø [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]

En annen utfordring jeg har er kjøling, den er ok fra tidlig høst og rundt til våren. i sommer var det vel varmt, mulig det har bedretseg ettersom jeg har satt inn en "ny" radiator som jeg passet på å rense godt med Bensin først og deretter med et par væske bytter og oppvask tabeletter.

Jeg er også fristet til å gjøre om det elektriske annlegget, bare så synd at man må jobbe ved siden av... i tillegg til å pusse opp hus.

[img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.gif[/img]<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Hei, ser du har undersøkt muligheten for og sette inn 5 trinns automat, dette er noe jeg også har lurt på, har du funnet noen som kan levere et uorginalt styringssystem til kassa? Mvh knut
Svar
#16
<!--quoteo(post=1635645:date=26 Nov 2011, 13:26:name=Mengele)-->QUOTE(Mengele @ 26 Nov 2011, 13:26) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Hei, ser du har undersøkt muligheten for og sette inn 5 trinns automat, dette er noe jeg også har lurt på, har du funnet noen som kan levere et uorginalt styringssystem til kassa? Mvh knut<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

http://www.powertraincontrolsolutions.co...ontrol.php
http://www.peachparts.com/shopforum/perfor...conversion.html
http://www.superturbodiesel.com/std/show...p?tid=3105
http://www.superturbodiesel.com/std/show...p?tid=3114
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)