Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Endelig G igjen! Men trenger litt hjelp...
#1
Byttet inn mini cooperen til kona i en 300GE 463 i dag! Den har gått 300k, men er ekstremt mye mer behagelig å kjøre enn 300GD 460'n jeg hadde før.
Er det noe jeg bør gjøre for å sørge for at m103 motoren går lenge (bortsett fra å bytte olje, filter etc)?

Girkassa, automat, dunker alltid hardt en gang når jeg senker hastigheten til 10-15 km/t - er det noe jeg bør bekymre meg over?

Ronny
Son

94 300GE lwb
96 Range Rover P38 DSE (med kaputt motor)
05 Volvo XC90
42 Ford GPW
45 Dodge WC51
Svar
#2
Gratulerer med fin bil !

460 og 463 er toforskjellige verdener.

Du får sikkert noen gode tips av "bensin guru Maelling"

Alle andre har diesel så han blir sikkert glad for at det kommer en til med bensin. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.gif[/img]


nielsa



Svar
#3
Jo takk. Kjekt med bensin. Minien brukte 0.6 liter på mila, denne bruker omtrent 3 ganger så mye. Jeg gjør i hvertfall mitt for å sponse staten!

Men automatkassa er vel lik som på dieselbilene? Eller har dere dieseldyr egne girkasser?
Ronny
Son

94 300GE lwb
96 Range Rover P38 DSE (med kaputt motor)
05 Volvo XC90
42 Ford GPW
45 Dodge WC51
Svar
#4
[img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.gif[/img] Det er sant at man kan telle på én hånd hvor mange som har bensin her på forumet, så velkommen til klubben. M103-motoren har jeg aldri vært borti (men har alltid hatt lyst på en), så her er jeg ingen guru. Etter det jeg har lest, har denne selvjusterende ventiler, så imotsetning til M110 trenger du ikke å tenke på det. Ventiltetninger kan bli et tema, men det er vel først når den viser tegn til å brenne olje. Det eneste andre temaet jeg har lest om er "timing chain tensioner/guides". Men mest sannsynlig er motoren fin, så jeg ville forsøkt å analysere motoren og lytte etter ulyder i ventilene/kjede for å se om det er noe der som trengs å gjøres. Dersom motoren maler som en katt og ingenting feiler den, tenker jeg som så at man ikke skal fikse ting som virker. Da ville jeg byttet olje, filter, bensinfilter, kjølevæske, sjekke/bytte luftfilter og se over pluggene om de er fine alle sammen og se etter om det er store forskjeller mellom plugger eller noe overraskelser. Ellers følger det vel med et servicehefte på bilen, så da kan du se hva som er gjort og hvor lenge det er siden sist. Dersom det er noe å smøre blant "throttle linkages", kan det gjøres, og se over bensinslangene rundt i motorrom. Tror egentlig det er sunn fornuft og du har vel god kontroll på hva som bør sjekkes.

Jeg fant servicemanual for W126 M103 på nettet hvor det er en serviceliste for motoren (antar at det er tilsvarende på G):

http://www.w124performance.com/service/W12...x/103index.html
http://www.w124performance.com/service/W12...sheets86_97.pdf

Kan være nyttig, og det finnes kanskje en spesifikk manual et sted kun for G. Ellers finnes det vel mye info på nett om M103 - motoren, men etter det jeg har lest er dette en skuddsikker og god motor, så her er det vel bare å bli venn med motoren og følge servicelisten som følger med bilen din(?).

Når det gjelder automaten, har jeg akkurat det samme fenomenet på min W123, nemlig at det kjennes ut som kassen slår når man girer ned fra 3'de til 2 gir når man kommer inn i en rundkjøring f.eks og slipper gassen (holder jeg litt gass når jeg bremser ned, kommer det ikke noe smell. Merker du noe her?). Det kommer et slag i hele drivverket. Etter det jeg har fått antydet, skyldes det muligens foringer på min bil (de vet jeg er gåene siden bilen gynger i sving), selv om det kjennes ut som kassen går i lås et lite øyeblikk (0.2 sek eller noe sånt). Jeg har ikke noe svar på dette, og jeg holder på å skifte foringer på bilen og bytter alt rundt differensial på bilen, så vet ikke enda om det kan ha noe med automaten å gjøre, siden den ikke er på veien enda. Foreslår at du skifter filter og olje på automaten som en del av service på bilen din, og tar det derfra. Kan jo sjekke foringer/drivverk/kryss osv på bilen i samme slengen, men ikke sikkert at foringer er temaet her. Når det gjelder 463 generelt vet jeg null og niks om disse, og har vel maks tilbrakt 20 min i en G500 + Ivers 270 CDI.
Mvh Martin E. maelling@gmail.com

 

06 W221 S500L Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22477

04 S211 320 4-matic

83 W460 280GE under restaurering

75 W116 350SE i drift. Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22152

72 W108 280SE 4.5 i drift

tråd (http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=19868)

 
Svar
#5
Takker for utfyllende svar og god info!

Motoren går pent, virker som den har det bra. Det var dessverre ikke noe servicehefte på bilen. Jeg testa den ganske grundig, og kjøpte den (bytta den til meg) fordi prisen var såpass grei (130 000,-). Da kan jeg koste på meg et par reparasjoner dersom det må til. Hentet bilen i dag, så jeg har ikke akkurat blitt godt kjent med den ennå. Har tenkt til å ta en service på den (gjør det selv) og bytte alle væsker og filter siden jeg ikke vet hvor lenge det er siden det ble gjort sist. Bilen er forøvrig ombygd (1983 ramme, godkjent i vognkortet) av Fjeldstad i 1995.

Er ikke så bekymret for motoren, det er vel ikke så vanskelig å få tak i en ny (brukt) en hvis den skulle gå helt i vranglås.
Girkassa er kanskje verre? Er girkassa en egen G-kasse, eller er det en "vanlig" Mercedeskasse som også brukes på andre modeller?
Skal skifte olje og filter på den for å se om det blir bedre. Tror kassa mi lider av samme sykdom som din (maelling). Skal smøre throttle linkages også, som du anbefalte. Skal smøre alt...

Uansett, så langt er jeg kokende fornøyd. Bortsett fra at Defa alarm- og sentrallåssystemet lider av godt utviklet sinnsykdom. Den kurerer jeg forhåpentligvis til uka :-)
Ronny
Son

94 300GE lwb
96 Range Rover P38 DSE (med kaputt motor)
05 Volvo XC90
42 Ford GPW
45 Dodge WC51
Svar
#6
http://www.4x4abc.com/G-Class/transmissi...riebe.html
[Bilde: w4a28.gif]
722.394
""New" Mercedes 4-speed automatic
used in all 461 and early 463"

Du har muligens denne kassen, om du har 4-trinn? Du har nok hakket nyere kasse enn 460/W123, men fenomenet kan jo være likt. Når det gjelder defa-alarm, er det ting som ofte blir vrange med årene. Den dagen bilen min satte i gang defa-alarmen av seg selv med alle mine 3 lufthorn på max (vekket opp hele bygda) klokken 03.30 midt på natten på storefjell 1 km unna hytta så jeg våknet og måtte fly avgårde i nesten undertøy på ski, da pensjonerte jeg alarmen. Jeg har lagt alarmer som ikke virker ordentlig for hat, så du får se hva du gjør ; )
Mvh Martin E. maelling@gmail.com

 

06 W221 S500L Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22477

04 S211 320 4-matic

83 W460 280GE under restaurering

75 W116 350SE i drift. Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22152

72 W108 280SE 4.5 i drift

tråd (http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=19868)

 
Svar
#7
Jeg skal deaktivere alarmen. Liker ikke ekstra ting - som f.eks alarm - som kan feile når som helst. Særlig når den også har startsperre.
Ikke akkurat hva jeg ønsker skal feile når jeg står et øde sted - eller på ferja for den saks skyld.
Men er litt motivert for å få sentrallåsen til å virke. Særlig kjekt siden bakdørene ikke har nøkkel-hull på håndtakene, og vi har to unger som skal inn der.
Det var bedre på 460'n, der var alt helt manuelt...

Skal sjekke hva slags girkasse jeg har. Har nok 722.394 som du tror, siden bilen er en tidlig 463 og kassa er 4-trinns.
Ronny
Son

94 300GE lwb
96 Range Rover P38 DSE (med kaputt motor)
05 Volvo XC90
42 Ford GPW
45 Dodge WC51
Svar
#8
M103 er stabile saker, så motoren blir det nok lite kluss med. Det kan være verdt å sjekke avgassene på en avgassmåler på et verksted - det er ofte det er noen som har tuklet med injection-systemet på disse motorene for å "løse" diverse problemer når de i virkeligheten bare har lagd flere. Greit å sjekke at motoren f.eks. ikke går for fett, den er tørst nok som den er.. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.gif[/img]

Hører du noe antydning til lyder fra dørene når du låser opp/igjen med nøkkelen eller knotten inni bilen? På min bil var det låsekassene som rett og slett var så fulle av skitt og gammelt fett at det ble for tungt for sentrallås-solenoiden å dra/dytte på låsearmen. Ut med låsekassen, rengjøring og nytt fett, så var problemet løst. Kan også være kabelbrudd mellom karosseri og dør. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]
'94 Mercedes-Benz G350TD 

'13 Nissan Leaf

Ja, de to bilene utfyller hverandre helt perfekt. Wink

 

 

 
Svar
#9
M103 er en enkel og grei motor men den skiller seg fra 280'n med å ha KE-Jetronic fra Bosch. 280 har K-jetronic og er hakket mer primitiv. M103 er selvjusterende så om avgassene dine er på bærtur (ref. høyt forbruk) så er det en dings som er gåen. Klassiske feil og varseltegn er jaging på tomgang og hosting ved gasspådrag. Elektronikken der er en closed loop-sak så den har en tendens til å dytte problemer rundt i systemet. Enkelt tips for å feilsøke er å nappe ut overspenningsvernet som er en svart liten boks med 2 10A-sikringer på toppen (gjør dette på varm motor ellers får du ikke start på bilen). Når denne er ute så kjører motoren uten elektronikk, altså kan du eliminere mekaniske feil om bilen går bra uten boksen på plass.
Ellers så er mengdefordeleren (den dingsen som sitter under luftfilteret) utsatt for støv og slitasje når den blir gammel. Hvis du må bytte den så er det billigere med datasprut ;-)
96 G320 33"
EX: 88 300GD STT 33"

Nøtterøy / Vestfold
Svar
#10
Problemet med KE-Jetronic er at det er den samme blandingsjusteringsskruen på bensinmengdefordeleren som inkompetente kløner skrur på når noe ikke funker, og da blir alt på utur selv om elektronikken til en viss grad kan kompensere for det..
'94 Mercedes-Benz G350TD 

'13 Nissan Leaf

Ja, de to bilene utfyller hverandre helt perfekt. Wink

 

 

 
Svar
#11
Så ulempen med M103 kontra M110 er at du har elektronikk, så du har en liten elektronisk apekatt med en viss logikk som også forsøker å justere. ; ) Elektronikk er sikkert en fordel når alt fungerer. Justeringsskrue er genialt det, men man bør skru med varsomhet. En kvart omdreining gjør at du går fra svært mager blanding til potte rik blanding fortvekk på i allefall M110. Man bør altså vite hva man gjør. Men siden trådstarter sier at motoren går fint, skulle man tro at han ikke trenger å bekymre seg for KE-jetronic. Har lest at noen har hatt problemer med disse, men tror ikke det er noe utbredt. Jeg ville uansett sjekket fargen på pluggene, så vet man om motoren går med passe blanding eller ei : )
Mvh Martin E. maelling@gmail.com

 

06 W221 S500L Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22477

04 S211 320 4-matic

83 W460 280GE under restaurering

75 W116 350SE i drift. Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22152

72 W108 280SE 4.5 i drift

tråd (http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=19868)

 
Svar
#12
Takk igjen for masse gode tips og info!

Ja, motoren går pent. Ikke noe hosting eller harking, maler pent. Kommer ikke til å justere noe før det blir nødvendig. Litt irriterende at det er en elektronisk apekatt i bilen, men men. Så lenge det virker er det jo greit! Har hørt at KE-jetronic koster masse penger, men at det er forholdsvis pålitelige greier.
Vet ikke hvor mye den har ekstra høyt forbruk ennå. Skal sjekke pluggene, se om de er rene og fine.
Forbruket, ved blandet, halv-aggressiv kjøring, bør vel ikke ligge særlig over 2 liter på mila vil jeg tro?

Skal først og fremst konsentrere meg om å gjøre en grundig service, og deretter angripe rusta. Bakdøra er morken i bunn, og støtfangeren foran har masse overflaterust. Ellers er det ikke så mye. Merkelig nok. Kanskje bare jeg som ikke har funnet det ennå... Overraskende bra bakhjørner og vindusramme foran!

Når det gjelder rust, så har jeg tenkt til å kappe det vekk, og sveise inn friskt metall. Har brukt Hagmans gule to-komponents epoxy-grunning tidligere og syees den har vært grei. Noen som har erfaring med andre primere for å holde rusta borte?
Ronny
Son

94 300GE lwb
96 Range Rover P38 DSE (med kaputt motor)
05 Volvo XC90
42 Ford GPW
45 Dodge WC51
Svar
#13
<!--quoteo(post=1639350:date=13 Jan 2012, 18:42:name=nielsa)-->QUOTE(nielsa @ 13 Jan 2012, 18:42) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Gratulerer med fin bil !

460 og 463 er toforskjellige verdener.

Du får sikkert noen gode tips av "bensin guru Maelling"

Alle andre har diesel så han blir sikkert glad for at det kommer en til med bensin. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/biggrin.gif[/img]


nielsa<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Der har vi det igjen; 463 og 460 skal være veldig forskjellige, men hva er det som gjør dem forskjellige? Så en gammel TopGear video ed en ung Jeremy Clarkson som prøvekjørte den "nye" 463 G klasse, og også uttalte at "The suspension is improved" i forhold til 460-modellen.

Hva er det som er forskjellig mellom de to modellrekkene, egentlig? Det vil jeg gjerne vite mest mulig om!
Med vennlig hilsen
Bård Th Hesvik
Mercedes Benz 280GE 1982 X / Jaguar XJ40 V12 1994 / Jaguar XJ12 Serie III 1986 / Daimler Double Six 1984
Mercedes Benz 280GE 1985 / Jaguar XJ12 Serie I 1973 / Jaguar XJ12 Serie II 1978 / Jaguar XJ8 Sport 1998 / E Type Serie 1.5
Svar
#14
<!--quoteo(post=1639546:date=16 Jan 2012, 10:51:name=Jagman)-->QUOTE(Jagman @ 16 Jan 2012, 10:51) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Hva er det som er forskjellig mellom de to modellrekkene, egentlig? Det vil jeg gjerne vite mest mulig om!<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Kort sagt, komfort er et område som er gitt mer oppmerksomhet i 463 seriens utvikling. Spesielt mtp. lyd og vibrasjoner.

Jeg kunne aldri hatt en 460 som eneste bil. Det kunne jeg med 463.
Svar
#15
Når det gjelder automat så må du snakke med Berg's Automat service. De er de beste på automat + At de er "billige"
Svar
#16
Takk for tips om Berg's Automat Service, visste ikke om de. Skal svinge en tur innom dem en dag jeg har tid!
Ronny
Son

94 300GE lwb
96 Range Rover P38 DSE (med kaputt motor)
05 Volvo XC90
42 Ford GPW
45 Dodge WC51
Svar
#17
Overhalte automaten i G-wagen for en del år siden hos Bergs. Den gang kom alt på ca 14 000 kr, og da får du en overhalt girkasse. Jeg vet ikke hva prisen kommer på i dag, men har ingenting å klage på hos Bergs [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]
Mvh Martin E. maelling@gmail.com

 

06 W221 S500L Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22477

04 S211 320 4-matic

83 W460 280GE under restaurering

75 W116 350SE i drift. Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22152

72 W108 280SE 4.5 i drift

tråd (http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=19868)

 
Svar
#18
<!--quoteo(post=1639816:date=19 Jan 2012, 21:17:name=maelling)-->QUOTE(maelling @ 19 Jan 2012, 21:17) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Overhalte automaten i G-wagen for en del år siden hos Bergs. Den gang kom alt på ca 14 000 kr, og da får du en overhalt girkasse. Jeg vet ikke hva prisen kommer på i dag, men har ingenting å klage på hos Bergs [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
ca 10k hvis du leverer kassa ferdig demontert.
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)