Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fuskeslag og risting i 96 modell K1500 bensin
#1
Mulig det ligger tråd jeg ikke finner her inne - men prøver med denne.

Får fuskeslag i motoren når jeg kjører på under 1500 omdreininger. Mer etterhvert som motoren bli varm.

I motbakke stopper den til tider helt dersom den har vært bremset opp. Det går over i risting og ingen fremdrift.

Den kan og så finne på å stoppe på flat mark etter nedbremsing.

Ved oppstart etter stopp kan den bli stående å riste når jeg prøver å gasse opp.

Her inne er det så mye kompetanse og erfaring at jeg regner med noen har vært borti dette.

Hva kan være galt og hvordan fikser man det?

Svar
#2
Veldig vanskelig å komme med tips da det kan være hundre forskjellige grunner til problemene du beskriver.

 

Det er stor mulighet for at det er en bagatell som resulterer i dette, men det kan være et lite h**vete og finne hva.

En sensor av noe slag kanskje? Temp. sensor, kamsensor, MAF-sensor, O2-sensor, vakuum lekkasje, plugger/ledninger og ikke minst EGR-problemer.

 

Det første som slår meg når du skriver at problemet øker når motor blir varm er at den får for mye bensin. Det kan komme av feil på CTS (coolant temperature sensor) som gir hjernen beskjed om at motoren er kald og derfor går den i kald-modus, med fet blanding. Sensoren sitter fremst på innsuget ved termostathuset hvis jeg husker riktig.

Du skriver at det er 96 modell bensin, er det 350 med innsprøytning eller tbi?

 

Men som sagt blir det skudd i blinde og komme med tips over nettet, kan bli dyrt å bytte deler etter mistanke.

Har du motorlampe? Lest av feilkoder?

"Due to rising energy costs, the light at the end of the tunnel has been shut off."
Svar
#3
Takker for kjapt svar. Oppdaget at problemet med fusk også kom etter kjøring opp fra undersjøiske tunneler og i lange bratte oppoverbakker. Da får jeg fusk også om turtallet har vært på 2500 o/min. Om det er 350 med innsprøytning eller tbi må jeg eventuelt sjekke. Type i vognkortet er 1GNFK16K om det kan være til noen hjelp. Er det i så fall den i den lenkede videoen som skal byttes? 

http://www.youtube.com/watch?v=u4yS9maoS_M

 

 

Innehaver av motorlampe: Nei

Lest av feilkoder: Nei
Svar
#4
Sensoren i videoen er den jeg tenker på ja. Som sagt et skudd i blinde, men den koster ikke all verden og enkel og bytte. Mest sannsynlig trigger den ingen feilkode heller, noe flere av de av de andre problemene jeg nevnte burde gjøre.

 

TBI (throttle body injection) motoren ble erstattet med SFI (sekvensiell fuel injection) i 1996. Grunnen til at jeg spør om dette er at i profilen din står det 95 modell Suburban, så jeg ble i tvil om hva du har.

 

Ryker det mye av bilen når den rister og fusker? Hvis den får for mye bensin kan du antakelig se det på eksosen.

Begynn med det enkle. Ta av fordelerlokket og se om det ser OK ut innvendig. Sjekk pluggledninger og pluggene. Er pluggene sotete eller våte?

 

Et dyrere scenario kan være tett(e) katalysator(er). Virker det som det er god flow ut av eksosrøret når du ruser den?

 

 

Det kan være en idè og sjekke feilkoder. Er bilen 95-modell er det OBDI på den, fremgangsmåte finner du i FAQ-tråden. Er den -96 eller nyere er det OBDII diagnosesystem på den, da trenger du en diagnoseavleser. 

"Due to rising energy costs, the light at the end of the tunnel has been shut off."
Svar
#5
Skal prøve med et sensorbytte først.

 

Vognkortet sier registrert første gang 1995-11-21 og det er nok rester etter gammel lærdom som gjør at jeg sier det er en 96 modell. Husker ikke årsmodell som sto annonsert da jeg kjøpte den. Dersom understellnummeret kan si noe om årsmodell så er det 1GNFK16K1SJ347182.

 

Rykingen har jeg ikke sjekket, men det smeller i ettertenning. 

(Bilen står på fastlandet og vi har hatt storm og styggevær i dag)

Svar
#6
Det er en tråd på forsiden her på Chevy-forumet om chassisnummer. Hvis du sjekker mot ditt nummer ser du på siffer 10 at du har en S=1995 modell.

Videre er siffer 8 en K=350 V8 1992-95. Da har du en tbi motor. 

 

Men det betyr at det er OBDI på din bil, da kan du lese av feilkoder uten diagnoseverktøy. 

Fremgangsmåte her:

 

http://www.troublecodes.net/GM/

 

Sjekk om det er lagret noen koder i den. Deretter kobler du fra batteriet en stund for å slette de gamle kodene. Kjør en stund til den begynner og fuske igjen og les ut hvilke koder som har dukket opp.

"Due to rising energy costs, the light at the end of the tunnel has been shut off."
Svar
#7
Må bare bøye meg i hatten og takke for all hjelp[Bilde: xsmile.png.pagespeed.ic.5Yux4gu5_h.png] 

Svar
#8
Fikk feilmelding 54. Skiftet ECT ettersom jeg allerede hadde kjøpt den inn. Koblet av jordingen på batteriet - ventet 20 sekunder+ og koblet på igjen. Ingen feilmelding. 4 mil prøvetur med hovedsaklig turtall under 1500 og bare velstand. Så viser det seg at jeg kveler motoren når jeg skal reversere i en lett motbakke. Lett oppstart og etter noen omganger med gurgling får jeg reversert. Testet for feilmeldinger men ingen viser seg - utover 12.

Svar
#9
Kanskje du har problemer med lavt bensintrykk? Kode 54 er fuel pump low voltage som kan komme av at bensinpumpa jobber tungt eller feil på ledninger til den. Feil på bensinpumperelè, trykkregulator eller tett bensinfilter kan også trigge den koden trur jeg. Hvorfor problemet kun oppstår ved rygging i motbakke er meg en gåte, mulig forklaring kan være helling på bilen eller noe. Huh

 

Følg med i tilfelle kode 54 skulle dukke opp igjen. Kanskje det er en idè å teste bensintrykket, skal være i området 10-15 psi på Tbi trur jeg.

"Due to rising energy costs, the light at the end of the tunnel has been shut off."
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)