04.12.2005, 00:00
Var på en bilutstilling for en tid tilbake, pratet der med en kar som mente at ting var på gang at skilleveggen i picup kunne fjernes , varerom i friluft skulle visst være tilfrdstillende . Er det bare løsprat eller ?
|
FJERNING AV SKILLEVEGG I PICUP
|
|
04.12.2005, 00:00
Var på en bilutstilling for en tid tilbake, pratet der med en kar som mente at ting var på gang at skilleveggen i picup kunne fjernes , varerom i friluft skulle visst være tilfrdstillende . Er det bare løsprat eller ?
06.12.2005, 00:00
Har du en ekstra skillevegg inne i hytta?
Det skal være avskilt lasterom på varebil kl.2 , men på pick up er jo bakveggen i hytta skillevegg. Her kan du lese om avgiftsmessig definisjon av motorvogn: http://www.lovdata.no/for/sf/fd/xd-2001031...9-0268.html#2-1 "It's good to know who hates you and it's good to be hated by the right people." -J Cash
06.12.2005, 00:00
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Har du en ekstra skillevegg inne i hytta?
Det skal være avskilt lasterom på varebil kl.2 , men på pick up er jo bakveggen i hytta skillevegg. Her kan du lese om avgiftsmessig definisjon av motorvogn: http://www.lovdata.no/for/sf/fd/xd-2001031...9-0268.html#2-1 "It's good to know who hates you and it's good to be hated by the right people." -J Cash <i><div align="right">Opprinnelig postet av cowby</div id="right"></i> </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote"> Men det skal være gitter i bakvinduet,enten på innsiden,eller på utsiden av glasset! Og laste plassen skal være over 50% innvendig plass blir målt ifra bunn frontvindu! Derfor har dobbel cab skilleveggen inni bilen, MEN det heter i regelen at det kan enkelgodkjennes utenom 50%regelen ,dersom montasje av skillevegg ikke lar seg gjøre! Det fikk e oppleve på dobbelcab Lux`en min ifra Island!
06.12.2005, 00:00
Glasset i bakveggen defineres dessverre ikke som godkjent beskyttelsevegg .
På min er det ikke beskyttelsesvegg , men en lav glassfibertopp over planet. Da defineres dette som "lukket varerom" , skillevegg ikke påbudt ! Ove
06.12.2005, 00:00
Jeg har lest forskriften noen ganger, men skjønner ikke helt...
Disse 50%ene.... Store pick-ups har vel stort sett 6 eller 8 fots plan , altså sånn ca 2-2,70m . og ikke mange pick-ups har vel hytte som er 4-5meter inni? er disse 50% i tillegg til "1meteren" som står i forskriften for varebiler med åpent lasterom? "It's good to know who hates you and it's good to be hated by the right people." -J Cash
06.12.2005, 00:00
<b>Disse 50%ene.... Store pick-ups har vel stort sett 6 eller 8 fots plan , altså sånn ca 2-2,70m . og ikke mange pick-ups har vel hytte som er 4-5meter inni?
er disse 50% i tillegg til "1meteren" som står i forskriften for varebiler med åpent lasterom?</b> 50% skulle bli sånn omtrent halvparten...........dvs. av avstanden fra frontrute til bakdør. Det er denne bestemmelsen som gjør at Suzuki Vitara eiere er så rette i ryggen.
07.12.2005, 00:00
<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">Kopi av melding:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"><b>Disse 50%ene.... Store pick-ups har vel stort sett 6 eller 8 fots plan , altså sånn ca 2-2,70m . og ikke mange pick-ups har vel hytte som er 4-5meter inni?
er disse 50% i tillegg til "1meteren" som står i forskriften for varebiler med åpent lasterom?</b> 50% skulle bli sånn omtrent halvparten...........dvs. av avstanden fra frontrute til bakdør. Det er denne bestemmelsen som gjør at Suzuki Vitara eiere er så rette i ryggen. <i><div align="right">Opprinnelig postet av Bomstart</div id="right"></i> </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote"> Vitaraen er vel en "lukket varebil" så vidt jeg vet, og har litt andre krav. De skal ha inn den berømte kassen på L-140, B-90 og H-105 Kopi av forskrift: <Motorvogn som teknisk defineres som N1 med åpent lasteplan (« pick-up ») anses som varebil klasse 2 dersom godsrommets lengde er minst 1 m og i tillegg er minst 50 pst. av avstanden innvendig fra innvendig forkant av frontvindu til bakre begrensning av godsrom/lasteplan. Lengden måles fra et vertikalt plan lagt vinkelrett på bilens lengdeaksel gjennom bakre punkt på beskyttelsesveggen i halve veggens høyde, uansett veggens form og plassering. Avstanden måles horisontalt fra dette plan til innerkant av bakdør eller bakvegg. Det skal ikke måles til/fra eventuelle vinduer eller utsparinger i beskyttelsesvegg eller bakdør.> Jeg skjønte bare ikke om planet skal være 1m eller halve kupe lengde, eller 1m + halve kupe lengden? Alle pick-ups har vel plan som er lengre enn halve kupeen? "It's good to know who hates you and it's good to be hated by the right people." -J Cash
08.12.2005, 00:00
Lasteplanet skal vere minst 1m og minst halvparten av lengden mellom frontrute og baklem målt i 1/2 høgda av skilleveggen. Dvs. planet må minst vere 1m, er avstanden mellom frontrute og bakvegg over 2m, må minst halvparten av dette vere lasteplan.
En dobbeltcab. stepside vil nok slite litt.....
13.12.2005, 00:00
Fremdeles ingen som kan svare på hovedspørsmålet ?
13.12.2005, 00:00
http://www.lovdata.no/for/sf/sd/td-1994100...4-0918-015.html
Her ser det ut som om det ikke lenger trengs beskyttesesvegg, men BT kan vel svare sikkert Frank '77 Wagoneer (AMC 360, D60 f&b, 39,5", ARB, spiraler, +++) '03 King Cab '77 XT 500 "alt kan hjemmelages"
03.01.2006, 00:00
Er ikke helt sikker.....men mener at denne omhandlet styrkekrav til veggen, ikke veggens plassering/funksjon.
05.01.2006, 00:00
Kanskje jeg bare skulle ta den ut , for så lenge det ikke er seter bak der skulle det jo ikke bety noe ..........
05.01.2006, 00:00
Omdu skulle være så " uheldig " å bli stoppet og den personen du eventuellt treffer på skulle ha den kompetansen og si at denne skilleveggen skal være der. Er vel dette ( nå etter en dom var det på østlandet ) bare en mangel.
Kravet blir vel da at du må montere denne igjen og vise bilen at dette er gjort ( for så eventuellt og fjærne denne igjen
06.01.2006, 00:00
Slik det var tidligere kunne du fjerne skilleveggen , men la festene så igjen , da fikk du bare en mangellapp .
Men det har vært eksempler der vegg og fester er fjernet , og krav om omreg er fremmet av øvrigheta . For å være sikker , la festene stå igjen hvis vegg fjernes Ove
10.01.2006, 00:00
Her er tollvesenets krav:
http://www.toll.no/upload/Dokumenter/avgif...vgift_mvogn.pdf Står på §2-3 side 7. se også kommentarer (side 26?)
23.01.2006, 00:00
Jaja naboen fjernet skilleveggen på en mercedes 98-99mod som var regga som varebil fordi han hadde så lange bein og trengte ekstra plass. Han fikk 40 000kr i omregistrerings avgift til stasjonsvogn. Prøvde å anke, men det ble blankt avvist. Kunne gå rettens vei, men ble frarådet av advokat da de hadde hatt liknede saker tidligere. Å fjerne, eller flytte på skilleveggen er like ulovlig som å bruke avgiftsfri diesel.... Funker fint, men kjipt om du blir tatt........
Pajero 7 seter.. Til for å brukes.
28.01.2006, 00:00
Jeg så en helt ny 2006 modell Hilux dobbeltkabiner idag, grønne skilter og MED skillevegg rett bak forsetene, som tidligere.
Blom : 2 Luxer, 2 LJ80 og 1 CJ6
28.01.2006, 00:00
Er vel noe risikabelt ja , har den siste tiden sett at ved så og si alle kontroller langs veien så er også BT med på moroa , da er nok sjansen for at de oppdager at veggen er borte noe større enn om det bare var gutta med militærstøvlene og skinnjakka som var der !
05.04.2006, 23:00
synest du kan kaste den i..........
|
|
« Neste nyere | Neste eldre »
|