Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stempler i kalipter som sitter fast. (Hilux)
#1
Oppdaget at to av stemplene i den ene kalipteren min sitter dønn fast.
De to som sitter står rett ovenfor hverandre, og jeg oppdaget det fordi jeg så at bremseklossene er veldig skakkslitt.

Tok av kalipteren, tok ut klossene og prøvde å klemme inn stemplene med ei kraftig skrutvinge, men de sitter dønn pal fast.
Er det noen håp for denne kalipteren? Har noen et godt tips om hvordan jeg får løs de to stemplene...og kan få sylindere og stempler i orden her?
Eller er det bare å bytte ut kalipteren?

[Bilde: newlogo.jpg]
<b>Min garasje:</b>
Svar
#2
<!--quoteo(post=1378246:date=18 Oct 2007, 21:20:name=ZukiJack)-->QUOTE(ZukiJack @ 18 Oct 2007, 21:20) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Oppdaget at to av stemplene i den ene kalipteren min sitter dønn fast.
De to som sitter står rett ovenfor hverandre, og jeg oppdaget det fordi jeg så at bremseklossene er veldig skakkslitt.

Tok av kalipteren, tok ut klossene og prøvde å klemme inn stemplene med ei kraftig skrutvinge, men de sitter dønn pal fast.
Er det noen håp for denne kalipteren? Har noen et godt tips om hvordan jeg får løs de to stemplene...og kan få sylindere og stempler i orden her?
Eller er det bare å bytte ut kalipteren?<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Sett på et feste så ingen av kalipperene kommer lengre en 60% ut, Start motoren og la bremsekraftforsterkenren gjøre jobben.....
Sansyneligvis trenger du ikke engang å starrte motoren, bare trø hart på bremsa.....
________________________________________________________________________________
_______
Bjarne Bergum - Tlf 9012 3748 - Samurai 1,9td - Dieseldyret's hjemmeside
Medlem 135 i Suzuki 4x4 Club Norway
Svar
#3
Du kan prøve med trykkluft
Man kapper ikke i en lux-man hæver dem!
Svar
#4
Styr unna lufttrykk.... Komprimert luft er ikke til å spøke med.
Gjør heller som Bergum foreslår.
Svar
#5
Jeg innbiller meg at pedaltrixet ikke vil funke fordi jeg har brukt bremsene mye og hardt under kjøring.
Ville ikke da stemplene allerede da under kjøring/bruk løsnet?
Jeg har brukt en skikkelig kraftig skrutvinge og det satt som sveiset fast. Jeg ser at gummibelgene er skadet på de to stemplene, så jeg regner med at det er fuktighet og rust som har skapt problemet.

Skal teste pedaltrixet i morgen.

Om jeg ikke klarer å få løsnet dette, så er jeg i safall på jakt etter en pent brukt kalipter.

[Bilde: newlogo.jpg]
<b>Min garasje:</b>
Svar
#6
Hvis du legger noe i mellom så ikke stempla flyr faen i vold så går det fint å bruke trykkluft. Har brukt denne metoden noen ganger. Men er viktig å sikre stempla!
Tlf: 98883546
Svar
#7
si fra om du trenger noen nye.. Har liggende noen som er ganske nye. Bremseklossene er også ganske nye om du vil ha [Bilde: smile.gif] Send meg en PM
Frode Flottorp

- 07 Toyota Hilux 37" AT
- 87 Toyota Hilux 38" Allpro V8
Svar
#8
prøv å gå på med endel rustløser først... legg calipperen på sida og gå på med en god penetrerende rustløser bak gummimansjettene på stemplene med calipperen liggende på bladfjæra... bruk gjerne flere dager med en sprut i ny og ne for å være sikker på at rustløseren penetrerer skikkelig... var slik jeg fikk løsna mine, og de har forsåvidt funka etterpå de.

Svar
#9
Prøv å skru stemplene rundt med en vannpumpetang eller lignende.
Bruker som regel å funke det oxo. Bare for å løsne dem. På noen biler så må man skru dem rundt samtidig som man presser på dem for at dem skal gå tilbake igjen.
Volvo V70 2,4 TURBO :-)
Per I. Lund.
Svar
#10
Ja....Prøv å skru stemplet,noen stempel har en type gjengesystem.
Svar
#11
Skru ut luftenippelen, sett i en smørenippel med samme gjengene, og bruk fettpressa di til å presse ut stemplene. du har mye bedre kontroll enn med trykkluft, og mye høyere trykk. krever selvsagt en grundig rengjøring etterpå, men kommer de ikke ut på denne måten, kommer de aldri ut.... - du oppnår hudrevis av kg/cm2 med fettpressa, men bare max 8-10 kg/cm2 med trykkluft...
Svar
#12
hm om stemplan sitt fast, kan du lås av dem stemplan som funka i inneståanes posisjon, skjer opp gummirofringan på dem som sett fast å saus godt inn me rustløser. La det versk, å så starta du motorn å bruka bremsepedalen.

Løsna dem sånn på ladaen. (dær va allerede gummien skada) må såklart overhal kalippern etterpå, men d e belliar en ny kalipper.
Niva '97 "Fred Flintstones engine" 31" Steel Front Diff, "The French Mod" T-Case,BTR60/UAZ Autolocker, OME 50mm, Rancho RS5000, ZF Servo, More to come!
Grizzly 700EPs '08
It's a Jeep thing, that's why I drive a Niva!
Svar
#13
Har løsna det ene stempelet med å trå pedalen, men det andre rokker ikke.
Det som løsnet var gravrustet i stemplet langt inn...
Pussa og slipte stemplet og det rusne partiet utenfor simringen, men det var skikkelig tregt å få inn igjen uansett.
sauset det inn med WD40 i går kveld, og i nå jeg satte på en wice-grip tang og prøvde å dreie stemplet kraftig og trampet pedal, men det sitter pal.
Tror jeg gir påå den kaliptern foreløpig og skaffer meg en pent brukt.

<!--quoteo(post=1378367:date=19 Oct 2007, 09:57:name=terje takras)-->QUOTE(terje takras @ 19 Oct 2007, 09:57) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Ja....Prøv å skru stemplet,noen stempel har en type gjengesystem.<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Det har kke disse på gammel Hilux

[Bilde: newlogo.jpg]
<b>Min garasje:</b>
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)