Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Andi sin Puch G (290 GD)
#1
Da skal jeg starte et emne om min krevende 290GD (W461, Ramme 82, Karrosseriet 99, 360 tkm) i håp om å få litt bilterapi fra folk med felles glede og sorger :-)


.jpg   IMG_3607.jpg (Størrelse: 68.65 KB / Nedlastinger: 17)

Dette inlegget handler om et par "problembarn":

1) Gløding: For noen uker siden begynte glødelyset å slå seg på etter at motoren startet. Glødelyset går på også før motoren starter, slik som den skal, men det virker som at glødingen ikke er så effektiv som tidligere fordi motoren starter ikke like greit som den gjorde før. Jeg fant en tråd her som beskrev at dette er GDens måte å fortelle at en eller flere glødeplugger er døde, riktig? Jeg har byttet plugger på min gamle V70 sist vinter, er det like enkelt på GDen? Hvis jeg må ta av innsuget, må jeg kaste inn håndkle...

2) Girkasse (Automat): Når det er kaldt ute klarer ikke girkassa å kjøre i 4. gir de ca. første 5 minuter. Motoren bare skrur seg opp i flere tusen rpm men clutchen gir ingen kraft til hjullene. Da kjører jeg 30 til 60 sekunder på 3. gir, også fungere 4. helt perfekt. Jeg har byttet girolje det hjalp ikke. Er det noen som har en ide hva dette kan skyldes?

3) Vann lekkasje: I høst hadde jeg masse vann i kupeen og det ser ut som at det er pga høyre vinduspusser lager / gjennomføring. Jeg fant også en tråd om dette, men skjønner ikke helt om jeg kan gjøre det utenfra, eller om jeg trenger å avmontere hanskerommet?

Jeg blir kjempeglad om noen kan og vil svare på 1 eller flere av mine spørsmal, tusen takk på forhånd
Andi
Svar
#2
Når det gjelder Automaten Anbefaler jeg at du svinger innom Bergs på økern. En prøvetur og de vet nok hva som må gjøres.
Svar
#3
Når oljen i automaten er kald, er den langt tykkere enn når den er varm. Hos meg vises det ved at den girer litt hardere enn den ellers vil gjøre når den er varm. Ellers stiger oljenivået i automaten litt når oljen ekspanderer, og da vil det tyte ut litt mellom motor og girkasse om du har for mye. Dette skjer ganske raskt etter at man begynner å kjøre. Er du sikker på at du har riktig mengde i automaten? Har du skiftet oljefilter på automaten? Filteret kan være rimelig tett eller ha dårlig flow, og det kan tenkes at det ikke slipper igjennom olje når oljen er tykkere og at dette påvirker giringen? Det er bare noen tanker. Ellers er bergs et godt tips [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img] De overhalte automaten vår en del år tilbake [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]

Når det gjelder glødeplugger, har jeg ikke testet sånt selv. Hva med å teste hver og en av dem individuelt ved å kjøre strøm igjennom dem og måle ampere eller noe? Da vil man finne ut hvor mye effekt de avgir.
Mvh Martin E. maelling@gmail.com

 

06 W221 S500L Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22477

04 S211 320 4-matic

83 W460 280GE under restaurering

75 W116 350SE i drift. Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22152

72 W108 280SE 4.5 i drift

tråd (http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=19868)

 
Svar
#4
Takk asmo & Martin,

Keen osgå anbefalte Berg, jeg mår tar en tur dit en gang snart.

Martin, jeg skønne dine beskrivelse med kaldt olje, det er hva jeg også tenke. Det er bare lit skummelt å vite om girkassen kanskje tå med et ben i graven (eller ikke). jeg ville gjerne høre fra Berg at det er "normal" vis det er så grisekaldt ;-)
Svar
#5
Problemet er introdusert, nå skal jeg skrive litt mer om meg og bilen´s historie:

Først og fremst, jeg er fra Østerrike, fra en by som heter Steyr. Noen av dere vet kansje at det var "Steyr-Daimler-Puch" som utviklet Geländewagen for Mercedes, siden de var kjent for å lage kjempeperfekte terrengbiler (Pinzgauer, Haflinger, …). G model ble solgt som "Puch" i flere land i sør-øst europa og som "Mercedes" i andre land. Så da skjønner dere at en gutt fra Steyr i lang tid selvfølgelig har drømt om å kjøre Puch G. Og selvfølgelig, min 290GD heter Puch og har ingen Mercedestjerne på grillen ;-)

<b>Bilen´s historie:</b>

Jeg kjøpte den i Mai 2010 fra en kar i Oslo vest, som hadde kjøpt den til sin datter for å ha en skikkelig bli til å dra hestetilhenger (need I say more …). Han hadde kjørt NAF test i februar og fikk alle kommentarer utbedret hos verksted (han sa for rundt 40 tNOK!!). Derfor trodde jeg at jeg ikke hadde kjøpt katta i sekken.

Dette er en 2000 461 290GD TD på en 1982 460 ramme med 360 tkm. Motor ble byttet i desember 2008, og har nå gått 210 tkm.

I Juni, mindre enn 4 uker etter at jeg køpte bilen hadde jeg et innbrudd på parkeringsplassen på jobben i Oslo med ødelagte låser og stjålet radio og GPS. Dette var begynnelsen på mine sorgen angående bilen :-(

Noen uker senere i juli gikk viftereima på ring 3 -> NAF -> Bertel og Steen -> 2.000 NOK

Litt senere i juli startet en serie med 3 ganger NAF fordi bilen ville ikke starte i det hele tatt. Sannsynsligvis etelektrisk problem, for noee ganger hjalp det å riste på nøkkel også startet bilen. Da sto bilen i ca 3 uker hos BOS for å montere en ny ledning fra tenning til starter (4.000 NOK)

Ingen problemer i September!!

I oktober skulle jeg til Trysil med besøk fra Østerike og 4 dager før de kom, fant jeg en diesellekkasje og problemer med motor pga den ikke fikk nok diesel. Det var hovedpakning i dieselpumpa som var gåen. Pumpa måtte demonteres, pakning skiftes, pumpe justeres i benk, etc.. (18.000NOK hos Keen Autoteknikk). MEN Gwagen ble klar akkurat i tide for å hente folk fra Gardermoen!

Senere i oktober ville bilen igjen ikke starte, nå var det starteren selv. En byttestarter måtte inn. Da var det igjen tauing til Keen i Oslo og ettersom bilen var på verksted ble det også ny exhaust (rør og potte) og 2 nye dekk. -> 20.000 NOK.

Siden har det bare vært "småtteri"; nye piggdekk, byttet olje, monterte ny tilhengerstikkkontakt fordi den var ødlagt og forstyrret blinklyset. Uansett, flere tusen lapper i tillegg til det ovennevnte.

Konklusjon: det har vært noen veldig tøffe og krevende 9 måneder med masssssee penger i vedlikehold. Det er en del rustbehandling jeg fortsatt må gjøre men når jeg er ferdig med deg skal jeg vurdere salg, tror jeg. Men dette har jeg diskutert i dette emne ;-)

Sånn, det var historie, framtiden vil bli rapportert her :-)
Svar
#6
<!--quoteo(post=1613909:date=27 Feb 2011, 20:48:name=Puch G)-->QUOTE(Puch G @ 27 Feb 2011, 20:48) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Problemet er introdusert, nå skal jeg skrive litt mer om meg og bilen´s historie<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Trist lesning Andy, men det som slår meg er at G det finnes to typer G-eiere. De som skrur det meste sjøl, og overlater umulighetene til VTP og andre som kun gjør nødvendig fiks (La oss feks kalle dem Traktoreierne), <b>eller</b> de med masse penger (Børstraktoreierne)

Jeg vil påstå det er omtrent umulig å eie en G, både ny og gammel, som "vanlig" bruksbil, sånn man setter på verksted enten for service eller hver gang noe skjer, om man ikke har <!--sizeo:4--><!--/sizeo-->stor <!--sizec--><!--/sizec-->lommebok. Spesielt fordi det er en bil med dyre deler, men også fordi det er en - ja dyr bil.

Jeg kan dessverre ikke forberede deg på at å eie en 463 er bedre butikk for deg enn å eie 461'en. Tvert imot. Flere elektroniske dippedutter og styringer betyr gjerne ennå større sjanse for problemer og dyrere deler.

Jeg vil råde deg til å få Bergs til å ta en kikk på kassa di samt å spandere en halv dag hos VTP eller Østerklev til å gå igjennom bilen din før du tar avgjørelsen. Dette er folk som virkelig KAN G, og som gir deg en ærlig beskrivelse av hva du bør gjøre.

Samtidig må jeg si at når du "godtar" å bruke 20k på byttestarter til OM603, eksos og potte samt to nye dekk (antar du fikk prisoverslag først?) så har du på en måte gitt noen signaler til verkstedet du bruker ("ikke så veldig Keen?") på at du er så betalingsdyktig at neste gang du spør kan de ta frem gaffelen.

Forresten, var det kjøringa di på pløgsla som ødela eksosen? [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.gif[/img]
Svar
#7
Har aldri hatt GW, men har hatt MB 190 2,5 D (10V) og E 250D 20V. Glødegreia du beskriver høres akkurat ut som om en glødeplugg har tatt kvelden. Er nok best å få et verksted til å sjekke hvilken plugg som er gåen. Det KAN jo hende at det er noe enklere og! Og man trenger ikke bytte alle om bare en er gåen.

I utgangspunktet er det veldig enkelt å skifte glødeplugger på denne motoren (er ikke dette en modernisert 250-motor?). De sitter såpass greit til at man ikke trenger å løsne på noe særlig (i hvert fall på 201 og 124-modellene) for å komme til.

Det som virkelig kan skape krøll er at de kan sitte noe så inn i h...! Det er veldig fort gjort å knekke pluggen i forsøket på å skru de ut. Det klarte nemlig jeg, med dertilørende av med topp og utborring av plugg... Bruk god tid og bruk mye smøremidler ala WD40. Ikke bruk rå makt. Prøv heller å lirke litt etter litt. Tok med toppen ned til et verksted, og de pleide å bruke kompressor og mutteravtrekker for å løsne dem.

Problemet med 2,5-literen var at det slapp sot inn i kammeret til pluggen. Sotet gjør akkurat det motsatte av å smøre, så det blir høy friksjon i stedet. Dermed sitter pluggen som fy. Kan for øvrig nevne at jeg brukte nesten seks - 6 - timer på å skru ut èn plugg!

Om du får ut pluggen, sørg for å smøre gjengene med kobberpasta før du setter den inn igjen.
Svar
#8
Jøsses, du har hatt mye uflaks med tullefeil! Det er vel sånt som bare skjer med folk som ikke har normal flaks på sin side. Det er ganske lett å få leia etter så mange timer hos BOS! heh. De vet å ta seg betalt de der. Jeg har hatt masse dritt med bilen min også, men jeg har fått til å løse det meste. Har slitt med startrelé blant annet for noen år tilbake, og det er morsomt med en bil som man aldri vet om vil starte når man har stoppet et sted. Startrelé som får motorsvette på seg og som til sist fusker. Det er ikke alltid man er kledd for å legge seg under bilen og kortslutte startreleet med en lang skrutrekker liksom, heh. Morsomt når det skjer på søppelfyllinga og det er 5 min til det stenger. Men jeg har gjort det til en regel å ALLTID HA MED VERKTØY PÅ TUR. Man aner ikke når man får bruk for det. Ellers har dynamoen tatt kvelden en gang og stanset meg, men det bekymrer ikke dere med diesel. Viftereim har jeg ikke klart å ryke. Spent på å følge fortsettelsen i denne tråden [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]
Mvh Martin E. maelling@gmail.com

 

06 W221 S500L Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22477

04 S211 320 4-matic

83 W460 280GE under restaurering

75 W116 350SE i drift. Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22152

72 W108 280SE 4.5 i drift

tråd (http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=19868)

 
Svar
#9
<!--quoteo(post=1613898:date=27 Feb 2011, 18:58:name=Puch G)-->QUOTE(Puch G @ 27 Feb 2011, 18:58) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->1) Gløding: For noen uker siden begynte glødelyset å slå seg på etter at motoren startet. Glødelyset går på også før motoren starter, slik som den skal, men det virker som at glødingen ikke er så effektiv som tidligere fordi motoren starter ikke like greit som den gjorde før. Jeg fant en tråd her som beskrev at dette er GDens måte å fortelle at en eller flere glødeplugger er døde, riktig? Jeg har byttet plugger på min gamle V70 sist vinter, er det like enkelt på GDen? Hvis jeg må ta av innsuget, må jeg kaste inn håndkle...<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->


Jeg har også en W461 G290, dog fra årgang 1995. Nu er det klart at du har direkte insprøjtnings motoren med elektronisk styring. Men jeg mistænker at selve forvarmnings systemet er lige som min mekaniske 2,9L.
Problemet kan så ligge i dårlig forbindelse i de 2 multistik som sidder venstre side, bagerst i motorrummet. Tag dem fra hinannen og rens grundigt med kontakt spray. Det var løsningen da samme problem var på min, havde også blinkende glødelampe under kørsel.
Måske slipper du også af med et par andre elektriske gremlings hvis du ordner de stik, det er utroligt sårbart og er vigtigt for mange ting.

En hurtig måde at måle dine gløderør for fejl, er at tage multistikket på gløderelæet af. Lav en modstandsmåling på samtlige, er der en eller flere som har afvigende værdier (høj modstand) så er problemet der.
johnnychristensen.com
Foto bl.a fra nordisk natur
Svar
#10
Det er også de med G'en som eneste bil, lite penger og dårlig tid til å skru ;-) Har hatt et par tilfeller av dyre nødreparasjoner som jeg egentlig kunne tatt selv rett og slett fordi det var eneste løsningen.
På 463 må du godt ut på 2000-tallet før det begynner å bli mye G-spesifike styresystemer. Da må du også betale 400 000 og oppover for en bil i grei stand og da er du vel fort i asmos børstraktorklasse hvor vedlikeholdet er et mindre irritasjonsmoment.
Tekniske feil på 460 / 461 / 463 er vel egentlig ikke så veldig interessant, ting feiler etterhvert uansett og av og til må man som nevnt bruke penger på det. Eneste jeg merker forskjell på i vedlikehold fra 460'en er at jeg har mindre problemer med å betale for at 463'en er i god stand. Antageligvis utelukkende fordi den har skinnseter, AC, rister ikke og kan kjøre kjempefort ...

Girkasse: Bergs kan gi deg fasitsvaret. Olje er det første man sjekker. Men alle mine mercer med automatgir har hatt høyt turtall før giring på kald motor. Jeg mener at dette er designet sånn med en tempsensor som fungerer som et rele for vakuumstyringa. I hvertfall på bensinbiler. Det at den ikke girer til 4 gir overhodet før den er varm høres ut som et vakuumproblem. Treig olje ville vel heller kjennes ut som om du kjørte i sirup og at kassa plutselig smeller inn i 4 (min gjør dette hvis det er -20). Hvis du finner vakuumledningen som går til girkassa kan du enkelt diagnostisere om det er girkassa eller et styringssystem som er gåent. Du kan forsiktig nappe av vakuumledningen og kjøre en tur. Kassa di vi da være i mekanikkmodus og vil gire per sentrifugalkraft. Det dunker og smeller men det er ikke farlig for en prøvetur. Hvis den da smeller gjennom alle gir i kjapp rekkefølge (4-gir i 40 - 50km/t) så er kassa di sunn og rask.
96 G320 33"
EX: 88 300GD STT 33"

Nøtterøy / Vestfold
Svar
#11
<!--quoteo(post=1613928:date=27 Feb 2011, 21:37:name=Tjærand)-->QUOTE(Tjærand @ 27 Feb 2011, 21:37) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Det er også de med G'en som eneste bil, lite penger og dårlig tid til å skru ;-)<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Ja, tenkte faktisk på deg da jeg skrev det, du er vel den eneste jeg vet om i den klassen. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img]
Svar
#12
<!--quoteo(post=1613931:date=27 Feb 2011, 21:44:name=asmo)-->QUOTE(asmo @ 27 Feb 2011, 21:44) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Ja, tenkte faktisk på deg da jeg skrev det, du er vel den eneste jeg vet om i den klassen. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img]<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Har man en G, så MÅ man skru selv. Ellers går det ikke rundt. Jeg kan egentlig ikke skru selv (lærer ikke å skru G på institutt for statsvitenskap og på juridisk fakultet), men gjør det likevel [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img] Det er prinsippet om at nød lærer naken kvinne å spinne. Så lenge man bare skrur på ting som IKKE virker, kan situasjonen i allefall ikke bli værre. Får man noe til å funke, så er det en gigantisk egoboost. Måtte jeg dra til BOS for hver gang det dukker opp noe tull på bilen, så hadde jeg vært fattigmann. Hadde jeg dratt til VTP, så hadde situasjonen vært litt bedre [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img] Men nå er min bil kun til pynt på gårdsplassen og for å gjøre meg berettiget til å skrive på forumet her ;P Hvis man kjører lite, så kan ingenting gå galt heller. Føler synd på dere som har G som eneste bil [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img] Men etter at man har skrudd en del på bilen, oppdager man at en G er hærlig enkel, men man må være beredt på at bensinledningene plutselig kan begynne å lekke f.eks (eller noe annet tull), men da vet man klok av skade at det kan tenkes at klammene ryker og da må har man noe i bakhånd. Man må være litt max mekker med en G. G'er er egentlig veldig pålitelig, men ting når sin levetid gjerne etter 28 år, og da går ting fyken [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]
Mvh Martin E. maelling@gmail.com

 

06 W221 S500L Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22477

04 S211 320 4-matic

83 W460 280GE under restaurering

75 W116 350SE i drift. Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22152

72 W108 280SE 4.5 i drift

tråd (http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=19868)

 
Svar
#13
<!--quoteo(post=1613931:date=27 Feb 2011, 21:44:name=asmo)-->QUOTE(asmo @ 27 Feb 2011, 21:44) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Ja, tenkte faktisk på deg da jeg skrev det, du er vel den eneste jeg vet om i den klassen. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img]<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

åhhh, vi ar da flere i den klubben
Ex -97 G300DT LWB
Svar
#14
<!--quoteo(post=1613919:date=27 Feb 2011, 21:11:name=kaos)-->QUOTE(kaos @ 27 Feb 2011, 21:11) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Har aldri hatt GW, men har hatt MB 190 2,5 D (10V) og E 250D 20V. Glødegreia du beskriver høres akkurat ut som om en glødeplugg har tatt kvelden. Er nok best å få et verksted til å sjekke hvilken plugg som er gåen. Det KAN jo hende at det er noe enklere og! Og man trenger ikke bytte alle om bare en er gåen.

I utgangspunktet er det veldig enkelt å skifte glødeplugger på denne motoren (er ikke dette en modernisert 250-motor?). De sitter såpass greit til at man ikke trenger å løsne på noe særlig (i hvert fall på 201 og 124-modellene) for å komme til.

Det som virkelig kan skape krøll er at de kan sitte noe så inn i h...! Det er veldig fort gjort å knekke pluggen i forsøket på å skru de ut. Det klarte nemlig jeg, med dertilørende av med topp og utborring av plugg... Bruk god tid og bruk mye smøremidler ala WD40. Ikke bruk rå makt. Prøv heller å lirke litt etter litt. Tok med toppen ned til et verksted, og de pleide å bruke kompressor og mutteravtrekker for å løsne dem.

Problemet med 2,5-literen var at det slapp sot inn i kammeret til pluggen. Sotet gjør akkurat det motsatte av å smøre, så det blir høy friksjon i stedet. Dermed sitter pluggen som fy. Kan for øvrig nevne at jeg brukte nesten seks - 6 - timer på å skru ut èn plugg!

Om du får ut pluggen, sørg for å smøre gjengene med kobberpasta før du setter den inn igjen.<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Glødepluggene tester man meget enkelt selv ved å ta dem ut og sette strøm på dem. De skal bli røde i tuppen etter noen få sekunder. Blir de røde midt på eller ikke i det hele tatt er de kassable.

Omega 636 er en mye bedre olje enn feks CRC 5-56 eller WD-40. En dråpe på gjengene, lirking fram og tilbake med pluggen, vent så til dagen etter, slik at oljen trenger inn. Da vil pluggen som regel løsne greit
Øyvind

<i>-man kan ikke lese seg til praktisk erfaring</i>
Svar
#15
Skruing er terapi, men ikke når du veit at ungene skal i barnehagen om 5 timer og det tar minst 7 timer å få faenskapen sammen igjen ;-)
Når jeg HAR tid så har jeg klart å demontere, rense, trykkteste og montere en KE-Jetronic på en S-klasse eller bygge om en 460 fra manuell 5-trinnskasse til automat uten alt for store utfordringer. Poenget mitt er at det tar tid å gjøre jobben og det tar tid å komme dit hvor man tør å begynne på jobben om man aldri har skrudd før. Jeg lærte å skru elektronisk innsprøyting fordi jeg fikk et prisoverslag på 25 000, var student og hadde god tid. Er ikke sikkert jeg hadde gjort det samme i dag. Og bank i bordet, det har skjedd 2 ganger på 10 år at G'ene mine ikke har fått meg helt hjem så jeg sover trygt uten konebil.
96 G320 33"
EX: 88 300GD STT 33"

Nøtterøy / Vestfold
Svar
#16
<!--quoteo(post=1613939:date=27 Feb 2011, 22:05:name=Tjærand)-->QUOTE(Tjærand @ 27 Feb 2011, 22:05) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Skruing er terapi, men ikke når du veit at ungene skal i barnehagen om 5 timer og det tar minst 7 timer å få faenskapen sammen igjen ;-)
Når jeg HAR tid så har jeg klart å demontere, rense, trykkteste og montere en KE-Jetronic på en S-klasse eller bygge om en 460 fra manuell 5-trinnskasse til automat uten alt for store utfordringer. Poenget mitt er at det tar tid å gjøre jobben og det tar tid å komme dit hvor man tør å begynne på jobben om man aldri har skrudd før. Jeg lærte å skru elektronisk innsprøyting fordi jeg fikk et prisoverslag på 25 000, var student og hadde god tid. Er ikke sikkert jeg hadde gjort det samme i dag. Og bank i bordet, det har skjedd 2 ganger på 10 år at G'ene mine ikke har fått meg helt hjem så jeg sover trygt uten konebil.<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->

Nei, jeg tror jeg holder meg til det enkle livet ved å være evig student, og kan surre på offroad.no dagen lang, kikke ut på G'en sin og tenke at "der står den, og den virker - foreløpig";P Mister lysten på kone, unger og fast jobb (hvis det betyr at jeg må oppgradere til 4-500K G [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img]), med mindre man har en japaner stående. Neida, G er noe av det mest pålitelige og fornuftige man kan eie, så lenge man ikke har slik uflaks som trådstarter har. Håper du har fått gode tips i tråden, Puch G. Ble mye pjatt fra min side her nå [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.gif[/img] Bare spør om du lurer på noe mer. Vi har Østerklev (Bilkar, Roar Sæther m.fl) her på forumet som gir de kvalifiserte svarene, og noen i en mellomkategori med ganske mye peil (asmo m.fl), og de som egentlig kan skru men aldri viser det (Tjærand m.fl), og sånne som meg som ikke kan skru, men bare later som, og som bare prater tull dagen lang, men har vært ute en vinternatt noen ganger med G'en : )
Mvh Martin E. maelling@gmail.com

 

06 W221 S500L Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22477

04 S211 320 4-matic

83 W460 280GE under restaurering

75 W116 350SE i drift. Tråd: http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=22152

72 W108 280SE 4.5 i drift

tråd (http://www.mercefreaken.com/forum/viewto...25&t=19868)

 
Svar
#17
Glødeplugger er lett å teste med et multimeter. Bare å Ohme en etter en. Husker ikke helt men mener de skal ligge på ca 1kOhm.

Har et nesten nytt gløderele hvis interessant.?

Det har vært veldig mye tull med G290TD versjon med elektronisk styrt diesel pumpe og automatkasse. Har sett på P3 at de er jevnt og trutt plaget.

DU har ikke vurdert å rive ut motor og girkasse og sette inn en 603A+ girkasse isteden?. Tror det over tid ville gitt deg det alternativet med lavest kostnader og mest trivelig kjøring. Jeg fikk montert inn dette i min G290D og har ikke angret et sekund.

Valget var enkelt når jeg først hadde bestemt meg for å kjøre G en stund.

nielsa
G300TD
Svar
#18
Ohming av glødeplugger er en usikker metode. Motstandsverdien vil variere sterkt med temperaturen på pluggen, og selv om verdiene ser bra ut kan pluggene være dårlige. En visuell inspeksjon er det eneste sikre.
Øyvind

<i>-man kan ikke lese seg til praktisk erfaring</i>
Svar
#19
Min metode for å demontere glødeplugger er hansker og en skikkelig varm motor(lært av BOS). Da slipper pluggene relativt greit. Har aldri knekt en plugg.

Jeg har forresten migrert til riskoker etter mange år med G(litt trist). Med kun 1 bil er det greit med noe relativt nytt synes jeg, men lommeboka tillater ikke nyere G.
Jørgen

07 Nissan Navara KingCab
07 Suzuki KingQuad 700
Svar
#20
Angående vindusviskerne hadde jeg en lekkasje der tidligere som jeg bedret ved å stramme til fra utsiden. Nå sier jeg bedret da jeg noterer at det enda kommer inn noe vann, men er ikke sikker på at det kommer fra viskerne, altså jeg kan ikke spore vann opp mot torpedoveggen.

Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)