Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tungstartet Cherokee 2,5td
#1
Det dukket ganske plutselig opp et kaldstart problem på min XJ.

Tidligere har den startet relativt fort i kulda, men nå må jeg holde på lenge (med batterilader) for å få den til å starte. Når den starter går den som en klokke og starter lett igjen når den er varm.

 

Det virker som det er noe luft i diesel som er årsaken, men jeg veit ikke hvor det kan trekke falsk luft? Jeg tror også dieselen trekker seg tilbake når bilen står stille over lengre tid.

 

Ved kinning på nøkkel så kommer en klakkelyd i motor (forsvinner når den starter) Dette tyder på at det er noe temp, som er for lav??

 

- Jeg har sjekket glødeplugger, de er i orden Det går også strøm fram til alle 4 plugger. Relè fungerer som det skal.

- Jeg har byttet alle slanger fra Dieselfilter.

- Tappet dieselfilter.

- Lett etter lekasjer i diesel systemet (finner ingen)

 

Så er det noen som har noe forslag til mulige feilkilder?

 

Dette er 95 modell med mekanisk pumpe, ikke elektrisk.

 

Er det noen sensorer som kan kødde med meg på denne motoren?

Svar
#2
Hvis du også byttet slangeklemmer når du byttet slangene, er det mulig at disse er litt for store, og klarer ikke å lage nok klem rundt slangene. 

På toppen av filterhuset er en hvit plast-skrue, under denne er det en fjærbelastet kule (plastgreie dette ôg) som fungerer som en enveis-ventil for å hindre diesel i trekke tilbake til tanken. Disse slites med tiden, lettest og rimeligst reparasjon av dette er å montere en enveisventil designet for å monteres på 8mm slanger istedet for den originale løsningen. 

..Hvis du har mulighet til å parkere bilen med fronten ned i en bratt skråning/vei, vil den sannsynligvis være lettere å starte hvis der er lekkasje...

 

Klakkelyd kan være ventilløftere, disse tar litt tid før optimal funksjon ved kaldstart, men hvis bilen din ikke har fått nye støtstenger som du vet, ville jeg ha byttet disse, enkel jobb som tar en times tid inkl en kaffipause... 

Svar
#3
hmm, slangeklemmene virker som de klemmer skikkelig. Problemet startet alikevel før bytte av disse slangene..

Når jeg skrur av dette hvite lokket/ skruen så ser jeg en svart plast dings under, men ingen fjær? 

 

Jeg mistenker også kanskje at håndpumpa kan trekke inn luft, denne er også i plast.

 

Støtstenger er forøvrig byttet en gang i tiden.

 

 

Takk for svarSmile

Svar
#4
Bilen ryker forøvrig veldig mye, hvit røyk. Dette er vel uforbrent diesel?

Når bilen starter forsvinner røyken.

Svar
#5
den svarte plast dingsen er/skal være en kule, er den misformet og fjæren borte, er det god grunn til å tro at dette er problemet ditt. Dieselen vil da kunne renne tilbake til tanken. 

Min '95 røyker også hvitt rett etter oppstart, og forsvinner fort som din gjør. Har tenkt at det er kondens i eksosanlegget,.. 

Svar
#6
ok, skal se nærmere på den tilbakeslags ventilen.Wink 

Svar
#7
Ok, nå har jeg fått litt fremgang her. Jeg satt på en gjennomsiktig slange fra filter til pumpa. Pumpet dieseln frem med håndpumpa. Glødet bilen 2 ganger, så startet den med en gang. 

 

Idet jeg stoppet motoren så så jeg luftbobler og diesel trakk seg tilbake mot filter ( igjennom den gjennomsiktige slangen)

 

Så det jeg gjør da er å sette på en enveisventil på denne slangen. 

 

Men hvor får jeg tak i dette? Tenkte kanskje på et bensin/dieselfilter hvor drivstoffet bare har en retning å gå i.

 

Tips?

Svar
#8
Prøv først å finn ut hvor den suger luft, problemet kan plutselig bli verre, å det er garantert en gang det absolutt ikke passer.. :p 

Varhaug's Diesel Elektro har ventiler, 6-8 og 10mm. dette er på Sandnes men sender sikkert i posten, da kan du jo ôg få de til å legge ved en meter med returslange til dysene.

Forøvrig ville jeg ha montert ventilen FØR filterhuset. 

Svar
#9
Satt på en tilbakeslags ventil (kjøpt på Tess). Det gjorde susen og nå starter den med en gang!

Svar
#10
Opplever samme problemet med tungstart. Bilen stod over helgen, og da skulle det mye kinning til før den startet. Sjekket akkurat nå og viser seg at jeg også mangler den fjæren under den hvite skruen på diselfilteret. Er det sånn at det kommer til å lekke tilbake diesel uansett om man bare mangler fjæren? Merket også at det så ut som om det lakk litt luft inn fra håndpumpa, så satte på litt gjengeteip. Får se om det gjør susen. Hvis ikke blir det vel samme løsning som deg Bombi=)

Svar
#11
min lekker inn luft igjennom handpumpen har vært et problem hele tiden,men bare hvis bilen står parkert med fronten høyest

har kjøpt en veis ventil for å bli kvitt problemet

uorginal filterholder og pumpe av den typen som brukes på påhengsmotor kan og benyttes,fås kjøpt på maritim forhandler

Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)