Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pajero 2,5 går ikke over 2500 rpm
#1
Hei! Er på nippet til å kjøpe meg en pajero for å sette igang. Problemet med bilen er at den ikke vil gå over 2500/3000 rpm, der stanger den og det ryker voldsomt i eksosen. Mannen som eier bilen nå har sjekket det meste på både luft og dieselside:

 

Diesel:
  • Kjørt egne slanger direkte fra tank til pumpe, riktignok innom filter
  • Skifta dieselfilter
  • Hatt klarglass på slangene, slik at man får et visuelt inntrykk av dieseltilførselen
Luft:
  • Skiftet luftfilter
  • Sjekka etter tette slanger
I tillegg til dette er det sjekka at turboen lader.

Dette skjedde plutselig under kjøring.

 

Trenger råd, da det allerede er gjort alt jeg ville ha gjort. Noen som vet hva dette kan være/vært borti tilsvarende problem tidligere?

Er redd det kan være noe med dieselpumpa.

 

Motoren er forøvrig en 4d56 som sitter i en '97.

 

MVH 

 

Øivind 

Svar
#2
Om den ryker svart så får den vel for mye diesel (evt. for lite luft).

 

Jeg har ikke noe fasitsvar, men et par ting jeg ville sjekka:

Sjekke at merkene på regreima forstsatt stemmer. Altså et den ikke har hoppet over et hakk eller to.

Sjekke om noen av dysene henger åpene.

Sjekke at ikke wastegaten henger åpen og slipper alt ladetrykket ut.

 

Tja, var det jeg kom på. Håper det ordner seg.

Svar
#3
Takk for svar! Har nå sett bilen gå selv, og kan avbekrefte at det er svart eksos! Da bilen stanger, velter det ut en gråhvit eksos, så har nå konkludert med at det  er mangel på diesel som er årsaken. Skal igang med feilsøking fortløpende. Setter pris på tips!

 

Mvh

Øivind

Svar
#4
De er kjent for å ha dårlig kamaksel og topp, blant mye annet. 

Svar
#5
Aldri vært problemer med kamakslingene på 2,5 litern. Toppen var stort sett et problem på 80 talls bilene og langt mindre på 89+ fremover modellene. Her oppsto som oftest problemer hvis man hadde varmkjørt motoren. 

 

Hvis det skulle være problemer med topp pakning etc så vil det ofte være overtrykk i kjølesystemet og ikke noe vann i ekspansjon tanken. 

 

Ellers så kan man også koble en slange direkte ned i en dunk med diesel(uten urenheter) for å sjekke at det ikke er trøbbel med filter, rør/slanger/ pickup i tank. 

Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)