Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ny radiator
#1
Jeg har planer om aa bytte radiator siden min lekker. Kan jeg bare ta maal og sette inn hvilken som helst radiator eller er det noe jeg burde se etter?
Evt. noen som har bedre kjoelegenskaper enn andre?
Har ogsaa lyst til aa sette inn el vifte, men det faar bli senere.
Svar
#2
Er vel greit å ha noe som passer i orginal-innfestinga hvertfal.
Tipper en 4L XJ bensin-radiator må være en god "oppgradering" om slanger etz passer, de får du jo rimelig fra US...4L 'ern blir mye varmere enn 4syl Diesel, og det setter større krav til kjøling
På en annen side, så vil oppvarmings-tiden på motoren blir lenger med råere radiator....og den er vel i utgangspunktet ikke så veldig "kort" i en 2,1D [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]
Svar
#3
el-vifte er forresten dødsenkelt å montere... bare få tak i en termo-bryter som...si starter på 90c, eventuelt en programerbar en som dette
http://www.realcar.no/servlet/us_pyra?wts....inguest&p=H Ett relè, sikring og en vifte...så har du kommet LANGT med å ha en elektrisk vifteløsning du slipper å "skru på" med bryter.....da blir det selvsagt enda enklere og billigere.

Vifter får du over alt...men jeg vil faktisk anbefale deg å få tak i en Orginal-vifte av noe slag.
På drifterbilen satte jeg på en vifte fra en W203 C200 med 2,3L motor..... 16" vifte som suger som ett helvete, aldri hatt kjøleproblemer siden..og det er 300+ hk i en gammaldags 6'er [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img] 200kr fra høgger'n med orginal "Quick disconnect" plugg og greier! [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/wink.gif[/img]
Svar
#4
Mange radiatorer har innløp/utløp på motsatt side. Radiator til 2.1 TD har innløp/utløp på samme side.
Bestillte fra Rockauto.com en gang. Da fikk jeg radiator med innløp/utløp på motsatt side, prøvde å tilpasse slanger osv. Men det gikk dårlig. Slanger kom i veien for forstilling osv.
Fikk tak i rett radiator på Ebay, Tyskland for ca 1000 kr. Så jeg vil anbefale en radiator som er beregnet på 2.1 TD

Elektrisk kjølevifte anbefales. Kjøpte en Perma-Cool vifte fra Summit Racing. Du kan selvfølgelig finne en vifte på høggern og spare noen kroner.
Svar
#5
Ny radiator koster 1800 pluss mva på radiatorservice...
www.radiatorservice.no
En radiator fra bensiner vil nok gi ganske stor overkapasitet på kjøling, og
ganske sikkert medføre behov for termo kjøredress i vinterhalvåret..
Pluss at du muligens vil få issues med å få slangene til å passe, som tidlig nevnt.
Sannsynlig vis er det også større dia på kjøleslangane på bensineren...
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)