Trådvurdering:
  • 0 stemmer - 0 gjennomsnitt
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vurderer Wrangler - et par spørsmål
#1
Fikk prøvd et par Wranglere forrige helg, på Vålerbanen i en ikke altfor fæl terrengløype. Uansett falt jeg i grunn pladask for bilen. Fruen sier NEI, men før eller siden...

 

Har null peiling på disse bilene, så derfor lurer jeg litt på hva dette er for noe rart. :-)

 

Vurderer noe mellom ca 1990 og 2002, til en pris mellom femti og hundre tusen. Ser de fleste (alle?) har 2,5 liters bensinmotor. Er dette en god motor? Noe å se opp for her? Det er vel noen fra tidlig 90-tall som har større motor, men jeg ser for meg et relativt formidabelt forbruk på disse, så 2,5 er vel den mest aktuelle.

 

Hvordan er bilene mot rust? Tenker da både på karosseri og ramme.

 

Noe å se opp for når det gjelder vanlige feil på denne typen bil?

 

Hvordan er 4x4-systemet? Er det noen form for sperre foran og bak, eller er det bare senterdiffsperre?

 

Hvordan er delepriser på noe slik?

 

Hvor store hjul kan man ha på en Wrangler, lovlig og uten videre modifikasjoner?

 

Hvor lett er det å få godkjent heving og store hjul om det skulle bli aktuelt? Tenker ikke større enn 32" - 33".

 

Automat eller manuell kasse? Fikk prøvd begge deler i helgen. Må si jeg hadde litt sansen for automat selv. Slapp å tenke på giring. Ble litt mer nøkkete kjøring og mer usikkerhet rundt hva slags gir man skulle kjøre med. Men det er vel utrolig få som har automat?

 

Noe å se opp for når det gjelder vanlige feil på denne typen bil?

 

Er det noen store forskjeller mellom den med firkantede lykter og den med runde, annet enn lyktene og interiør?

 

Er det veldig lettvint å ta ut/sette inn baksetet? Har jakthund, og jeg ser jeg enten må ta ut baksetet for å få plass til bur eller partere bikkja og putte delene der det er plass. Bilen er LITEN baki! :wacko:  Mikroskopisk plass til bagasje er vel det største ankepunktet sånn sett.

 

Bruken min blir i grunn i all hovedsak til og fra jobb på asfaltvei, som jaktbil, og muligens en tur eller to i skogen i lovlige løyper som ikke er for krevende. Vil helst komme hjem med hel bil..

 

Et lite eksempel på fristende bil, 1993: http://www.finn.no/finn/car/used/object?...e=42358999 Noe som kunne være verdt en titt, feks?
Svar
#2
Jeg har lyst på TJ selv så jeg følger med her. :-)

Det jeg kan si er at TJ kom i 1997 og er den første med spiralfjører både foran og bak. Derfor blir det i såfall dét hvis jeg handler. Den har de runde lyktene.


Jeg har ennå ikke sett en 2,5 med automatisk og tror ikke at den finnes med det.


31x10,5 er det største som går uten modifiseringer. Større enn det så skal du være forsiktig med gassfoten hvis bilen har 30/35-akslinger.
Svar
#3
se etter deler og priser på  www. rockauto.com og morris4x4.com

Svar
#4
Hei!

 

Sjekk ut forumet på jeepclubnorway.no. Der får du svar på det meste du lurer på. 

Svar
#5
Det er ikke ofte jeg er her inne så svar på det som ikke er svart på over kommer sent.


1. Har null erfaring med fireren, den vanligste motoren for den generasjonen du ser på er 4.0l rekkesekser i USA.

2. De modellene du nevner har galvanisert karosseri. Ellers finnes det Tectyl.

3. Det finnes en del feil og recalls, men det er modellspesifikt som regel. Sjekk fora.

4. Delepriser er sympatiske. Mange ettermarkedsprodusenter.

5. Jeg foretrekker TJ/LJ med rekkesekser og automat. Bilen veier tross alt noen hundre kg mer enn en standard sedan.

6. Sperrer varierer med utstyrsnivå. De rimeligere versjonene har kun senter. Noen har senter/bak. Rubicon har senter/bak/framme

Firehjulstrekket er manuelt via en spak i gulvet og har lavserie.

7. Det er lett å ta ut baksetet, evt. folde det opp. Særlig mye plass er det ikke uansett. Unlimited versjonene har mer plass.
Svar


Gå til forum:


Bruker(e) som leser denne tråden: 1 Gjest(er)