<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>Sitat:<hr height=1 noshade id=quote>
Hei har funnet en 90 mod 4,2 wrangler til ca 85000 men en nabo av meg skal selge en maken bil bare med 2,5 liters motor
Vil jo gjerne handle hos han men er det no smart i og med den 2.5 l motoren,? har ikke hørt så mye bra om den .
er den no billigere kjøre med en 4,2 literen
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
4,2 har 112 Hk og er en forgassermotor, det finnes en populær konkurranse i Jeep miljøet: "Hvor langt kan du kaste en Carter forgasser ?" (Forgasseren på 4,2 motor'n).
Problemet med 4,2 er alt det utslipps-rælet som er skrudd på den.
Dette er mer-eller-mindre tatt bort da den kom til Gnore.
Jeg nevner:
-oksygensensor/elektrisk styrte mix nåler i forgasseren.
-Katalysator
-Oksygeninnsprøytning (via pumpe) i eksosmanifolden (for bedre forbrenning ??)
-Div. vakum/elektrisk styrte systemer i.f.m. oppvarmings fasen på motor'n.
-osv., osv.
I tillegg er det ikke akkurat noen høykomp motor...
Det blir en utrolig *haug* med slanger, kabler og annet skrot, når du plukker vekk alt dette.
Hvis du har lyst til å lese om dette:
http://www.off-road.com/jeep/tech/258bbd/index.htm
NB! mye av dette *skal* være tatt bort før bilen kom til gnore...
Jeg koblet bort *alt* (nesten).
Satt igjen med veivehusventilasjon.
Satt på eksosheader, Weber 2x38 forgasser og en Jacobs tenningscomputer.
Det var som å få ny motor ...
Selve blokka på 4,2 er relativt skuddsikker, går nok greit en 200 000 km (ofte mye mer) før en trenger å tenke på den. Da er det som regel sylindrene som trenger borring/honing.
Tipper på at 4,2 er den som bruker mest bensin, min gikk på 1,2 på langkjøring, 1,5-1,7 på bykjøring (det var med Weber forgasseren).
Skulle jeg velge, så ville jeg valgt i følgende rekkefølge: 4.0, 4,2 og til sist 2,5.
Men det klart, får du en 2,5 *vesentlig* billigere enn 4,2 / 4.0 (les såpass at en kan vurdere å bytte motor *og* sitte igjen med et "overskudd" mot en 4.0), så kan det være et alternativ.
Eller hvis en allerede vet at en skal bytte til f.eks 8'er, så spiller det jo ingen rolle ....
Fordelen med 2,5 er at den kom med lavere (nummerisk høyere) giring som standard. Det passer veldig fint sammen med bytte av motor, moderat heving og 32-33" dekk ...
Ellers virker det som om rust er et mindre problem på YJ, enn på CJ.
Slip-yoke'n på transfern er et problem.
Det samme kan den vakum styrte inn/ut koblingen på fremakselen være.
Hva mer ? jo, akslene er mye bredere enn på CJ, dette er løst med helt annet innpress på YJ-felgene, hvilket igjen kan bety problemer ved kjøp av bredere dekk/felger (se annen tråd).
Til sist: noen liker firkantlykter og dashboard, andre ikke ...
Regards,
PerJ