Innlegg: 204
Tråder: 20
Ble medlem: Mar 2011
Omdømme:
0
da er jeg tilbake i internettverden og har fått mekka litt bil også. fikk til slutt av bremsetrommlene. varme og litt banking måtte til. smører forsiktigt med fett før jeg setter dem tilbake igen. er igang med å bytte bremsebånd (ene siden unnagjort i kveld) - sliter litt med de stramme fjærene! [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/huh.gif[/img]
har konstatert at det er rust på håndbrekkveiern bak. hvis ikke 556en trekker seg godt in må nok veiern skiftes for å få brukandes håndbrekk.
@Flybynight: prøvde du å si noe? [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img]
@Lundblad: Kattfjord (Kvaløya)
Innlegg: 4,917
Tråder: 152
Ble medlem: Jan 2005
Omdømme:
0
Om du sett på rett side først, så ska et gå veldig enkelt... mein det ligg en Guide på lada.co.uk
Niva '97 "Fred Flintstones engine" 31" Steel Front Diff, "The French Mod" T-Case,BTR60/UAZ Autolocker, OME 50mm, Rancho RS5000, ZF Servo, More to come!
Grizzly 700EPs '08
It's a Jeep thing, that's why I drive a Niva!
Innlegg: 204
Tråder: 20
Ble medlem: Mar 2011
Omdømme:
0
Da er de nye bremsebåndene installert og håndbrekket bedre en før!
Så var det all den der rusten! Hvordan gjør dere med overflaterust? Sist jeg prøvde kjøpte jeg en slipe/poler skive til vinkelslipern, sprayprimer og spraylakk (som ifølge tekst på boksene går overens med primern) på biltema, men oanz hvor nøye jeg jobbet var rusten tilbake etter et halvt år - liker IKKE! Det må finnes bedre middler der ute!? Btw: hva er lakknummer på en hvit niva? (Ifølge instruksboek skal det stå i bagasjedøra men finner ikke noe der)
og: finnes det overkommelige "reinsdyrfangere" til å sette frem på bilen som man ikke får pes for på eu-kontrollen?
Innlegg: 204
Tråder: 20
Ble medlem: Mar 2011
Omdømme:
0
døra på førersiden åpner seg for langt akkurat nå. etter hvert skal det bli ny dør der, men jeg lurer på det festet der den staven sitter fast i bilen, det ser ikke ut som på andre siden (staven trekkes for langt ut). hva er det som er ødelagt her staven, eller festet (kan det byttes)?
P6291174.JPG (Størrelse: 62.88 KB / Nedlastinger: 23)
dessuten liker jeg ikke at bilen hopper sideveis (bak) når jeg kjører med litt fart og kommer oven en hump i en sving. Er det normalt og hva kan ev. gjøres med det?
Innlegg: 4,917
Tråder: 152
Ble medlem: Jan 2005
Omdømme:
0
<!--quoteo(post=1624442:date=29 Jun 2011, 17:44:name=stekus)-->QUOTE(stekus @ 29 Jun 2011, 17:44) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->dessuten liker jeg ikke at bilen hopper sideveis (bak) når jeg kjører med litt fart og kommer oven en hump i en sving. Er det normalt og hva kan ev. gjøres med det?<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Totalt utslitte dempere???
Dårlige foringer i linkearmer eller panhard?
Æ har sekkert skreve dette en million ganga før, men: Lada Niva fra 1976 å fram til 2011 ska ha VELDIG bra kjøreegenskapa også etter vanlig asfaltert vei dersom alt e i orden me understelle!!!!!!!
Niva '97 "Fred Flintstones engine" 31" Steel Front Diff, "The French Mod" T-Case,BTR60/UAZ Autolocker, OME 50mm, Rancho RS5000, ZF Servo, More to come!
Grizzly 700EPs '08
It's a Jeep thing, that's why I drive a Niva!
Innlegg: 204
Tråder: 20
Ble medlem: Mar 2011
Omdømme:
0
Kor fort slites slike dempere? Ifølge kladang har de vært bytt: "Den fikk nye fjærer og støtdempere bak en gang første halvdel av 2000tallet."
Blir vel til at jeg må studere foringene ... hva skal man se etter?
Tilbake til "kjørelys": Igår begynnte de å virke som dem skal - uten at jeg har gjort noe!? Er automatiske "kjørelys" standard? Hvor sitter i tilfelle releet? Tipper det er dårlig kontakt en plass ... må få sjekket det før rett som det er fungerer det ikke lenger.
Innlegg: 4,917
Tråder: 152
Ble medlem: Jan 2005
Omdømme:
0
<!--quoteo(post=1624763:date=3 Jul 2011, 14:05:name=stekus)-->QUOTE(stekus @ 3 Jul 2011, 14:05) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->Kor fort slites slike dempere? Ifølge kladang har de vært bytt: "Den fikk nye fjærer og støtdempere bak en gang første halvdel av 2000tallet."
Blir vel til at jeg må studere foringene ... hva skal man se etter?
Tilbake til "kjørelys": Igår begynnte de å virke som dem skal - uten at jeg har gjort noe!? Er automatiske "kjørelys" standard? Hvor sitter i tilfelle releet? Tipper det er dårlig kontakt en plass ... må få sjekket det før rett som det er fungerer det ikke lenger.<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Demperan slites etter bruk, egetnlig umulig å si no om uten at du veit kor mye bilen e brukt. Foringa e jo standard som på alle andre bila, at det ikke e slakke i dem. Det e jo totalt 10 foringa bak 8 på linkearman å 2 tell på panhard stage. russisk gummi innehold 90% plast å resten uran, foringan ska var lenge egentlig [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img]
Niva '97 "Fred Flintstones engine" 31" Steel Front Diff, "The French Mod" T-Case,BTR60/UAZ Autolocker, OME 50mm, Rancho RS5000, ZF Servo, More to come!
Grizzly 700EPs '08
It's a Jeep thing, that's why I drive a Niva!
Innlegg: 171
Tråder: 15
Ble medlem: Sep 2008
Omdømme:
0
Kjørelysrelèet ligger rett under sikringene, men det er nok heller sikringsholderne som er synderen [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img] . Der er det stadig dårlig kontakt på min ihvertfall.
Niva sitter bra på veien, og med et skikkelig dempersett sitter den veldig bra! Har to Nivaer fra -79 og de har fortsatt originale foringer i bakstillinga. Det er veldig lett å skru av demperne bak, så ville nok startet der.
Innlegg: 204
Tråder: 20
Ble medlem: Mar 2011
Omdømme:
0
hvis jeg tar ut dempern kan jeg da teste om den er gåen?
har vært å prøvd å finne ut av de der kablene i ettermiddag. fant to ting jeg lurer på. først: det sitter to releer frem til venstre i motorommet hvor det går to kabler fra lysbrytern inne i bilen, en kabel fra dynamoen, en fra (eller til) en kabel som går in i lyktene, plus fra batteriet og jord. må vel være denne kabelsalaten som skal være kjørelysfunksjonene?
bilde av koblinga til dynamoen (nederst i bildet klemme på kabeln):
P7031177.JPG (Størrelse: 111.67 KB / Nedlastinger: 12)
og så fant jeg denne inne i bilen. henger ned mellom ratt og varmevifter/radio. sitter ikke nokka rele i den og fant heller ikke nokka rele som det burde vært en kabel på. noen som vet hva det kan være til?
P7031176.JPG (Størrelse: 70.2 KB / Nedlastinger: 14)
Innlegg: 171
Tråder: 15
Ble medlem: Sep 2008
Omdømme:
0
Kjørelysrelèet i min -96 1,7i ser slik ut:
Dette antar jeg er ettermontert av importør for å tilfredstille norske krav, og kan se annerledes ut på din dieselbil.
Men det har nok ikke noe med ledningsnettet i motorrommet å gjøre så lenge lysene virker på bryteren.
På tegningen over ledningsnettet ser det ut som om fargene på den kontakten du har på bildet er de samme som for vindusviskerrelèet??
Når du står med demperen i hånda, kan du prøve å presse den sammen og trekke den ut, det skal da være betydelig motstand. Vanskelig å forklare hvor hard den skal være. Når den er helt uttrekt kan du legge hele kroppsvekta di på den, da tar det tre-fire sekunder å presse den sammen (avhengig av hvor mye du veier [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img] ). Det er enklere om du har en ny demper å sammenligne med.
I første omgang kan du jo stå på bakfangeren å "hoppe". Når bilens bakende presses ned skal den gå rolig og kontant opp igjen. Om bilen gynger er demperne gåene.
Innlegg: 204
Tråder: 20
Ble medlem: Mar 2011
Omdømme:
0
06.07.2011, 00:11
(Dette innlegget blei sist endra: 06.07.2011, 00:13 av stekus.)
har funnet ut av lysene. ser ut som om du har fått mer fancy kjørelysrele. hos meg ser det hele veldigt hjemmemekka ut. er en klemme som sitter løst og gjør at det ikke er kjørelys hele tiden.
Vindusviskerrele? Hm - vindusviskerne virker nå som dem skal ...
Desverre har jeg blitt orntli forkjøla (i det fine sommerværet) så de der støtdemperne får jeg nok sjekke en annen gang! [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif[/img]
Innlegg: 204
Tråder: 20
Ble medlem: Mar 2011
Omdømme:
0
Da har jeg vært å hoppet bak og foran på bilen. Sist jeg kjørte ble jeg litt usikker på om det ikke var fronten som flytter på seg likevel. Tilbake til hoppinga på fangerne. Veier ikke så mye, men når jeg hopper bak går bilen ned og så tilbake i utgangsposisjon, mens foran så går den ned og så over utangsposisjon før den finner tilbake dit. Noe merkbar mer opp og ned har jeg ikke lagt merke til.
Innlegg: 204
Tråder: 20
Ble medlem: Mar 2011
Omdømme:
0
hm, ja. der datt bakre eksospotta av! [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/huh.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/ohmy.gif[/img] lager morsome lyder i 80km/h! [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/cool.gif[/img] skal prøve å få hit delebilen fra sørreisa, meeen: det er jo en bensinbil (1,7 fra 97 mener jeg å huske), passer den siste delen av eksosanlegget da?
Innlegg: 4,917
Tråder: 152
Ble medlem: Jan 2005
Omdømme:
0
<!--quoteo(post=1625275:date=10 Jul 2011, 15:52:name=stekus)-->QUOTE(stekus @ 10 Jul 2011, 15:52) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->hm, ja. der datt bakre eksospotta av! [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/huh.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/ohmy.gif[/img] lager morsome lyder i 80km/h! [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/cool.gif[/img] skal prøve å få hit delebilen fra sørreisa, meeen: det er jo en bensinbil (1,7 fra 97 mener jeg å huske), passer den siste delen av eksosanlegget da?<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Nei det passa ikke, men se lyst på det, når du får henta turbosatsen fra mæ så treng du ikke eksosrør [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/smile.gif[/img]
Niva '97 "Fred Flintstones engine" 31" Steel Front Diff, "The French Mod" T-Case,BTR60/UAZ Autolocker, OME 50mm, Rancho RS5000, ZF Servo, More to come!
Grizzly 700EPs '08
It's a Jeep thing, that's why I drive a Niva!
Innlegg: 204
Tråder: 20
Ble medlem: Mar 2011
Omdømme:
0
javel, trenger ikke eksosrør? den skjønner æ ikke!
Innlegg: 204
Tråder: 20
Ble medlem: Mar 2011
Omdømme:
0
har sjekket litt. ser ut som om det finnes to typer av siste potta o hvis man er heldig så kan det være samme på diesel og 1,7 ... eller tolker jeg deletabellen helt feil? http://www.ladaworld.com/Documents/LADA_Ni...0VAZ%202121.pdf side 182+183 (pdf sider).
Innlegg: 4,917
Tråder: 152
Ble medlem: Jan 2005
Omdømme:
0
<!--quoteo(post=1625308:date=11 Jul 2011, 00:25:name=stekus)-->QUOTE(stekus @ 11 Jul 2011, 00:25) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->javel, trenger ikke eksosrør? den skjønner æ ikke!<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Får vel omformuler litt, du treng ikke no potte, men et rør som får eksosen ut litt bak e jo en fordel. Æ la mitt ut forran høyre forhjul.
Når du har bare turboen på, uten downpipe eller nån form før rør, så bråka motorn mindre, en den orginale gjør me heile eksosanlegget.
Niva '97 "Fred Flintstones engine" 31" Steel Front Diff, "The French Mod" T-Case,BTR60/UAZ Autolocker, OME 50mm, Rancho RS5000, ZF Servo, More to come!
Grizzly 700EPs '08
It's a Jeep thing, that's why I drive a Niva!
Innlegg: 4,917
Tråder: 152
Ble medlem: Jan 2005
Omdømme:
0
<!--quoteo(post=1625309:date=11 Jul 2011, 01:29:name=stekus)-->QUOTE(stekus @ 11 Jul 2011, 01:29) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->har sjekket litt. ser ut som om det finnes to typer av siste potta o hvis man er heldig så kan det være samme på diesel og 1,7 ... eller tolker jeg deletabellen helt feil? http://www.ladaworld.com/Documents/LADA_Ni...0VAZ%202121.pdf side 182+183 (pdf sider).<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Den nummer 8 på side 182 så litt lik ut som den bakre potta som sto på min en gang. Samtidig sto det ikke 212115 nån plass dær. Kan vær det passa, æ har aldri sedd eksosen på en 1.7i, men æ ser jo før mæ at det e litt tynnere på den.
Niva '97 "Fred Flintstones engine" 31" Steel Front Diff, "The French Mod" T-Case,BTR60/UAZ Autolocker, OME 50mm, Rancho RS5000, ZF Servo, More to come!
Grizzly 700EPs '08
It's a Jeep thing, that's why I drive a Niva!
Innlegg: 204
Tråder: 20
Ble medlem: Mar 2011
Omdømme:
0
uten potter blir det neppe noe eu-ok om to år?
Innlegg: 4,917
Tråder: 152
Ble medlem: Jan 2005
Omdømme:
0
<!--quoteo(post=1625319:date=11 Jul 2011, 08:51:name=stekus)-->QUOTE(stekus @ 11 Jul 2011, 08:51) <{POST_SNAPBACK}><!--quotec-->uten potter blir det neppe noe eu-ok om to år?<!--QuoteEnd--><!--QuoteEEnd-->
Så vidt jeg vet, er det krav til 1 potte. Det står/sto en potte på min, denne var åpen tvers igjennom og 20cm lang ( i bunn å grunn er det ikke potte på bilen). Aldri noen problem med EU kontroll. Vell å merke har jeg ved hver EU kontroll valgt "rett" verksted i Bodø.
På såpass gammel bil er det vel nokk at den går igjennom støykravene og utslippskravene. Utslippskravene klarer du ekstremt enkelt med turbo på bilen, å skulle du havne over, så blinder du bare slangen til røykbegrensen slik at den aldri får nokk diesel, bilen går da JÆVLIG dårlig til å fra EU, men går sikkert renere en mange moderne dieselbiler [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img]
Støykravene tror jeg aldri har blitt målt på noen eu jeg har vært på, men motorlyden er i alle fall lavere med turbo en uten, og inni bilen så overdøver ulingen fra drivverket, de meste av motorstøy [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/tongue.gif[/img]
Niva '97 "Fred Flintstones engine" 31" Steel Front Diff, "The French Mod" T-Case,BTR60/UAZ Autolocker, OME 50mm, Rancho RS5000, ZF Servo, More to come!
Grizzly 700EPs '08
It's a Jeep thing, that's why I drive a Niva!
|